З чого краще побудувати будинок — вибираємо матеріал для стін будинку

0
4232
З чого побудувати будинок

В одній старій-старій казці три поросяти захоплено сперечалися, з чого краще побудувати будинок. Казка казкою, а й зараз багато забудовників частенько сперечаються з цього ж приводу. Особливо важливо, з якого матеріалу будуть виготовлені зовнішні стіни. Адже саме вони здатні зробити споруду міцною, красивою.

Що потрібно враховувати при виборі матеріалу для стін будинку

Стіни забирають до чверті всіх витрат по будівництву будинку. І якщо безтурботно поставитися до цього вибору, то можна зазнати серйозних витрати в майбутньому. Тому врахуємо і розглянемо найважливіші критерії і чинники, які необхідно враховувати при виборі матеріалу для зведення стін будинку.

  1. Питання ціни. Витрати можуть бути знижені, якщо взяти для стін полегшений матеріал. Тоді не доведеться споруджувати потужний і дорогий фундамент.
  2. Теплоізоляція. Холодні стіни обійдуться взимку занадто дорого. Тому, перш ніж вибрати матеріал потрібно зробити всі розрахунки, орієнтуючись на місцеві кліматичні умови. Домогтися потрібного ступеня теплоізоляції можна вдавшись до допомоги утеплювачів. Якщо взяти матеріал з хорошими теплоізоляційними властивостями, то стіни годі й утеплювати, але все залежить від регіону забудови.
  3. Трудозатрати. Витрати часу і сил можна зменшити, якщо скласти стіни з великих блоків, а не з дрібноштучних матеріалів. Такі стіни зводяться в 3 — 4 рази швидше і легше. Найвища швидкість — при зведенні каркасних панельних стін.
  4. Наступні витрати на обробку. Сучасні гладкі і естетичні матеріали не вимагають додаткової обробки стін. На цьому можна заощадити.

ЩОБ ВИЗНАЧИТИСЬ, З ЧОГО КРАЩЕ БУДУВАТИ СТІНИ БУДИНКУ, РОЗГЛЯНЕМО ОСНОВНІ ВИДИ відповідних БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ, визначимо їх характеристики ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ.

Традиційна цегла

Цегляний будинок здатний простояти 100 — 150 років. Він прекрасно переживе і дощі з ураганами і градом, і сильні морози, і посушливу спеку. Кладуть стіни з цегли зі стародавніх часів, тому технологія їх зведення відпрацьована до дрібниць. Відповідно, і хорошого майстра знайти легко.

Керамічна або силікатна цегла

Різновиди керамічної цегли
Різновиди керамічної цегли

Керамічна цегла має червоний колір. Зроблений він з обпаленої глини, тому дуже міцний і володіє високою екологічністю. Такий матеріал не боїться холоднечі і не пропускає воду. Він буває повнотілою (не більше 13% порожнеч) і порожнистим (до 49% порожнеч). Форма отворів в цеглі може бути кругла, квадратна, овальна, з розташуванням по горизонталі або вертикалі. Зі збільшенням їх кількості теплоізоляційні властивості поліпшуються.

Бруківка Магік

Силікатна цегла має білий колір. Його основні компоненти — вапно, пісок і дещиця добавок. Цей вид цегли також випускають як суцільним, так і з порожнинами всередині. Останній більш легкий, а стіни з нього набагато тепліші (адже повітря — відмінний теплоізолятор). Зате суцільна силікатна цегла може побалувати забудовника різноманіттям кольорів. Для міцності цегли неважливо, повнотіла віна або з порожнинами всередині.

Силікатна цегла
Силікатна цегла

Рядова і лицьова цегла її призначення

Обидва види цегли бувають різного призначення:

  • Рядовою цеглу називають ще будівельною — її використовують для внутрішньої кладки стін. Для її не вважаються браком невеликі тріщинки. Не біда, якщо кути або ребра трохи відбиті, є насічки по кутах.
  • Лицьова (облицювальна) цегла повинна мати бездоганний зовнішній вигляд, не мати сколів, або інших дефектів.
    Деякі різновиди облицювальної цегли.

Деякі різновиди облицювальної цегли.

Про міцність цегли і стійкість до морозу

Міцність визначає марку цегли. Для цього показника існує спеціальне маркування: буква М і число поруч (від 75 до 300). Дане число — це число яке витримує дана марка навантаження в розрахунку на один квадратний сантиметр. Чим це число більше, тим важча цегла. Для стін двоповерхового або триповерхового будинку підходять марки М100 і М125. Цоколь або фундамент кладуть цеглою М150 або М175.

Вибираючи, з якої цегли будувати будинок, слід врахувати і морозостійкість (можливість замерзати і розморожуватись, що не пошкоджуючись при цьому). Для позначення цього показника обрана буква F, поруч з якою число від 15 до 100. Воно означає кількість циклів заморожування і розморожування без пошкодження матеріалу. У більш теплих районах для зовнішніх стін досить марки F15, там, де холодніше — F25. Облицювання зазвичай роблять цеглою марки F50.

Переваги та недоліки цегли

ПЕРЕВАГИ ЦЕГЛИ НЕДОЛІКИ ЦЕГЛИ
Привабливий вигляд. Велика вага.
Довговічність. Складність в укладанні.
Здатність втілити в життя будь-якй складний проект. Великі витрати на оплату хорошого майстра.
Стійкість до корозії, цвілі і грибка. Потребує міцного фундаменту.
Негорючість. Необхідність застосування утеплювача.
Захист від шуму.
Непогане збереження тепла.

 

Керамічний блок — міцний і сучасний матеріал

В Європі, вирішуючи, з якого матеріалу будувати будинок, часто вибирають керамоблок. Він екологічний (складається з обпаленої суміші глини з дерев’яною тирсою), а будувати з нього можна дешево і швидко. Будинок такий простоїть не менш 150 років, причому його можна зробити багатоповерховим (запас міцності це дозволяє). З боків поверхня керамоблока рифлена, а всередині — пори. Стикуються окремі елементи за допомогою з’єднання паз-гребінь.

Керамоблоки різного розміру
Керамоблоки різного розміру

Розміри і характеристики керамічних блоків

Розміри керамоблоков бувають різними, але висота у них стандартна, дорівнює цегляній кладці. Це зручно — можна будувати за проектом цегляного будинку. Блок розміром 50 х 24,8 х 23,8 см важить 25 кг, а за обсягом дорівнює 15 цеглин по 3,3 кг кожен. Одну таку плиту покласти простіше і швидше, та й розчину менше знадобиться. По ширині блоки бувають 23, 24 і 25 см. Довжина їх може бути від 25 до 51 см. На цій стороні розташований пазогребневих замок.

Для кладки несучої стіни беруться блоки, у яких довжина становить від 30 см. А якщо зробити стіни товщиною в 38 см і більше, їх і утеплювати не доведеться. Адже пористі блоки мають маленьку теплопровідність — від 0,14 до 0,29 вата на квадратний метр на градус Цельсія. Більш товсті блоки (38, 44 і 50 см завдовжки) маркуються як М100. Якщо ж плануються тонкі, але надійні стіни, то можна взяти блоки марки М150. Керамоблок витримує до 50 циклів заморожування і розморожування. Це відповідає марці F50.

Переваги та недоліки керамоблоків

ПЕРЕВАГИ КЕРАМОБЛОКІВ НЕДОЛІКИ КЕРАМОБЛОКІВ
Маленька вага вкупі з високою міцністю дозволяє зводити навіть багатоповерхові будівлі. Причому швидко і без зайвих трудовитрат. Висока ціна — даний матеріал для стін будинку відноситься до елітної групи.
Розчин використовується більш економно, ніж для цегляної кладки — немає необхідності застосовувати його в вертикальних швах. Складно знайти хорошого майстра для зведення стін, так як матеріал досить новий.
Морозостійкість на високому рівні. Керамоблоки вельми крихкі, тому їх треба дуже акуратно транспортувати і складувати.
Матеріал здатний витримати вогонь не менше 4 годин.
Завдяки пористості керамоблок відмінно поглинає шуми, а також тримає тепло.
Стіни з цих блоків «дихають», регулюючи вологість і створюючи відмінний мікроклімат.
Служить такий будинок до 150 років, при цьому теплові характеристики стін не погіршуються.  

 

Газобетонні блоки — матеріал для теплих стін

Зовні газобетонні блоки виглядають гірше ніж керамоблок, але зате вони чудово тримають тепло. Стіни з газобетону товщиною 30 — 40 см. Побудовані в однин шар володіють такими ж характеристиками як і багатошарові зроблені з цегли або керамоблоків. При цьому в приміщенні тримається досить комфортний мікроклімат так як газобетон ефективно протистоїть коливанням температури і вологості. Цей матеріал не буде гнити і псуватися від часу — адже він має необмежений термін експлуатації. А по теплоізоляції він в 3 рази краще, ніж цегла. Це заслуга повітряних пір, які перебувають всередині матеріалу. Найпопулярнішим газобетонними блоками в Україні є газоблоки АЕРОК

Газобетонний блок

Газобетонний блок

Характеристики газобетонних блоків

Газобетон дешево перевозити і просто монтувати. Якщо потрібно розрізати блок, то звичайна ножівка чудово справляється з ним. Розчину або спеціального клею потрібно трохи, будівництво йде швидко. Якщо кладку здійснювати на клей, то вона виходить тонкошарова, що сприяє кращій теплоізоляції приміщення. Зроблені в заводських умовах, легкі блоки мають ідеальний зріз, так що стіни виходять досить рівними. Це дозволяє заощадити на внутрішній обробці.

Газобетонні блоки мають невелику вагу, що знижує вартість їх транспортування, а застосовувати даний матеріал можна на різних етапах будівництва. З причини того, що матеріал дуже легко піддається обробці, має невелику вагу і великі розміри, муляр робить менше трудовитрат.

Газобетон не горючий матеріал, який має хороший показник міцності на стиск. Виготовляється він виключно з натуральних компонентів і є абсолютно екологічним. Даний матеріал досить морозостійкий, а рівень паропроникності будинку з газобетону можна порівнювати тільки з будинком побудованим з дерева.

Різновиди газобетонних блоків
Різновиди газобетонних блоків

Для газобетону найважливішою характеристикою є щільність (D). Вона може варіюватися — від 350 до 1200 кг. / М3. Залежно від щільності виділяють марки газобетону, позначають їх буквою «D» і цифрою. Для будівництва котеджу, краще брати марки D5400 — D900. Блок зі стандартними розмірами (20 х 25 х 60 см) важить 18 кг. Він замінить до 20 цегли (загальна вага до 80 кг). Тому якщо ви ще не визначилися з чого будувати будинок, уважніше поставтеся до цього матеріалу.

Переваги та недоліки газобетонних блоків

ПЕРЕВАГИ ГАЗОБЕТОННИХ БЛОКІВ НЕДОЛІКИ ГАЗОБЕТОННИХ БЛОКІВ
Майстер кладе легкий газобетон в 9 разів швидше, ніж цеглу. Адже рухів потрібно робити менше. Міцність при згинанні невисока.
Геометричні розміри блоків відрізняються точністю. Гладка поверхня дозволяє не використовувати додаткове вирівнювання. Згодом матеріал може потріскатися.
Міцність на стиск — відмінна, теплопровідність — дуже маленька. Зберігаючи газобетонні блоки на вулиці, потрібно добре вкривати їх від негоди.
Стійкість до вогню — висока. А завдяки лише натуральним компонентам в складі газобетону під час пожежі не виділяються токсини. Потрібен міцний фундамент.
Завдяки пористості матеріал добре витримує мороз, а пар пропускає не гірше, ніж дерево.  

 

Старе добре дерево — комфортно, але клопітно

Людям які замислюються з чого краще побудувати приватний будинок, часто приходить на розум саме цей матеріал. Адже дерев’яний будинок — це здоров’я і затишок. Його стіни не просто «дихають», а й роблять повітря цілющим, затримуючи всі шкідливі речовини. Стіни з дерева створюють в приміщенні оптимальну вологість і приємно пахнуть.

Стіни будинку з дерева мають гарну теплоізоляцією і зберігають тепло взимку і прохолоду влітку. Витрати на обігрів дерев’яного будинку можуть бути значно нижче в порівнянні з цегляними стінами.

Зруб ручної рубки

Цей спосіб — найстаріший, їм користувалися наші діди і прадіди. Йдеться про зруб, виконаний вручну. Стовбур дерева відрізається до потрібної довжини, а потім на ньому роблять замки і пази. Далі колоди з’єднують, викладаючи обриси будинку. Неодмінно треба дочекатися усадки — це близько року, не менше. Потім конопатять щілини і обшивають коробки вікон і дверей.

Сьогодні такий спосіб зведення дерев’яного будинку не використовується. Кожен може побудувати будинок з оциліндрованих колод. Така будова збирається, подібно до конструктора, про це поговоримо далі.

Будинок з бруса будувати простіше і швидше

Акуратні гладкі колоди обробляють в виробничих умовах і маркують. На будівельний майданчик поставляють вже готові деталі з яких збирають стіни. Брус може мати різні розміри і перетин (прямокутне, квадратне, у вигляді букви D). Якщо він профільований, то має виступи і пази для з’єднання. Косий зріз допомагає стекти зайвій воді. Будинок з цього матеріалу можна звести своїми руками.

Існує кілька різновидів бруса для будівництва будинку:

Брус пиляний зроблений з колоди з вологістю від 50 до 70%. Як тільки його випиляли, він відразу ж йде на будівництво. Через це будинок схильний до усадки, (до 10 см). А на стінах часом з’являються тріщини.
БрусБрус струганий просушують в умовах виробництва. Вологість готового виробу — від 20 до 25%. Після просушування на спеціальному верстаті вироби остругують. В результаті усадка будинку, хоч і існує, але дуже невелика.

Струганий брус
Струганий брус

Брус клеєний зроблений з декількох шарів ламелей (спеціальних дощок, висушених до 6 або 10% вологості). Їх склеюють під тиском, при цьому волокна сусідніх шарів розташовують перпендикулярно один одному. Готові вироби мають довжину до 12 м, а товщину — від 7,5 до 30 см. Вони не дають усадки, не деформуються і не йдуть тріщинами. Тому багато хто вважає, що саме клеєний брус — кращий матеріал для стін дерев’яного будинку.

Клеєний брус
Клеєний брус

Переваги та недоліки дерева як матеріалу для зведення стін будинку

ПЕРЕВАГИ ДЕРЕВА НЕДОЛІКИ ДЕРЕВА
Це один з найбільш екологічних матеріалів. Дерево горить, може гнити і «з’їдатися» грибком. Для запобігання цьому потрібно всі деталі обробляти спеціальними препаратами.
Будувати дерев’яний будинок не так дорого, як цегляний. Усадка зрубу може йти від 3 до 5 років.
За теплопровідністю дерево значно перевершує цеглу. Струганий брус і зруби можуть тріскатися.
Дерев’яний будинок дуже гарний. Найчастіше він не вимагає обробки ні всередині, ні зовні.
Фундамент потрібно легкий і недорогий. Наприклад, стовпчастий.
Служить будинок з дерева, особливо зрубаний вручну, дуже довго.  

 

Легкий і недорогий каркасний будинок

А з чого дешевше побудувати будинок? Для когось відповідь на це питання найважливіше. Тоді придивіться до каркасних технологій. Крім дешевизни такого житла, вражає і швидкість збірки. Всього кілька тижнів — і можна вселятися в п’ятикімнатний будинок, в якому буде тепло і комфортно.

Основа подібних будівель — каркас з дерева або металу. Він включає в себе крокви, стійки, ферми та інші елементи. Потім кладеться утеплювач, а зверху все це обшивається щільними листами ДСП або ОСП. Стіна такого будинку важить в 15 разів менше цегляної. Дорогого дерева для каркасу йде трохи — в 5 або 10 разів менше, ніж для зрубу. Утеплювач — основна частина витрат. Однак і він, дає вартість стіни в 1,5 рази дешевше, ніж з бруса, а в порівнянні з цеглою — в 2,7 рази.

Каркасні будинки можуть бути двох видів:

Каркасно-щитовий будинок — збирається з готових щитів. Спочатку з’єднують їх, потім роблять перегородки між кімнатами. Завершальний етап — будівництво даху.

Каркасні будинки
Каркасні будинки

Каркасно-рамковий будинок — зроблений на основі «рамки» — каркаса з брусів і колод, що спирається на фундамент. Далі ставлять крокви і роблять обрешітку. Після виготовлення покрівлі обшивають каркас утеплювачем (мінватою або ППС). Наприкінці проводиться зовнішня обшивка.
Каркасний будинок

Так як основним матеріалом при будівництві каркасного будинку є утеплювач, то при проведенні правильних розрахунків необхідної його кількості, будова виходить досить теплою. Що дозволить вам значно заощадити на опаленні.

Також Вам цікаво буде знати у скільки вам обійдуться роботи по будівництву та ремонту. Ось розцінки на будівельні та ремотні роботи у Львові.

Переваги та недоліки каркасних будинків

МІНІМАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ МАКСИМАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ
Вкрай низька ціна і швидкий монтаж. Стіни не дуже міцні — їх легко проткнути чимось гострим.
Гарне теплозбереження (при відключенні опалення на морозі в мінус 10 ° С температура зменшиться на 2 ° С за добу). Будинок на каркасі прослужить менше, ніж цегляний або дерев’яний.
Не потрібна обробка всередині, що знижує витрати. Мало простору для фантазії — зазвичай беруть типові проекти.
Перепланування і вдосконалення такого будинку можна здійснити легко. Стіни не «дихають», тому потрібно робити хорошу вентиляцію.
Комунікації можна сховати всередину стін, що економить місце.  

 

Таблиця: Порівняння різних матеріалів для зведення стін

МАТЕРІАЛ ПЕРЕВАГИ НЕДОЛІКИ ВАРТІСТЬ МАТЕРІАЛІВ
І РОБІТ $/М2
Цегла (товщина — 380 мм.) надійність;
довговічність;
екологічність.
Необхідність утеплення;
трудомісткість;
важкі стіни;
потрібен потужний фундамент.
 75
Керамоблок (товщина — 380 мм.) надійність;
довговічність;
екологічність;
швидкість зведення.
Крихкість матеріалу;
складно знайти фахівця.
82
Газобетон (товщина — 380 мм) Швидкість зведення;
довговічність;
надійність;
екологічність;
теплоізоляція.
Потрібен міцний фундамент;
Низька міцність на згин.
60
Оциліндрований брус (діаметр — 200 мм.) екологічність;
швидкість зведення.
Усадка стін;
велика залежність від якості матеріалу і фахівців.
горіння;
гниль.
44
Клеєний брус (200/230 мм.) екологічність;
швидкість зведення;
полегшений фундамент.
горіння;
гниль.
 113
Дерев’яний каркас + сендвіч-панелі з утеплювачем. Швидкість зведення;
полегшений фундамент;
хороша теплоізоляція.
Довговічність будинку залежить від технології і якості будівництва.  44

 

 

4.8/5 - (26 голосов)

Бруківка Магік