Будинок з каркасу чи бруса — що краще для постійного проживання

0
1530
Будинок з каркасу чи бруса - що краще для постійного проживання

Дерев’яне домобудівництво в приватному секторі знову набирає популярність після десятиліть безумовного панування цегли. При цьому відбувається комбінування найновіших і найдавніших технологій, а також деяка конкуренція між ними. Ця конкуренція породжує питання про те, що краще — будинок з бруса або каркасний?

Ці дві технології відрізняються досить сильно, єдине, що їх всерйоз об’єднує — це основний матеріал — деревина. Порівнянню і розбору відмінностей двох способів будівництва присвячена ця стаття.

ЗМІСТ:

Коротко про технології будівництва зрубу і каркасу

Обидва види будівель в основі мають однакову сировину — деревину. Є навіть подібності в формі матеріалів. І там, і там основним конструкційним матеріалом є брус. А ось далі починаються відмінності.

Зруб

Будинком з бруса називають будівлю, зведену за технологією зрубу. Тобто, це осучаснений варіант рубаної хати. Для будівництва використовують брус різних видів:

Бруківка Магік

 

Брус Пиляний, прямокутного перетину

Пиляний, прямокутного перетину.

Профільований брусБрус профільований брус КлеєнийБрус клеєний

Кутові з’єднання і врубки виконуються на основі тих же принципів, що і в будь-якому зрубі. Так само традиційно роблять і міжвінцеві з’єднання, хоча тут можуть застосовуватися гвинтові стяжки або спеціальні кріплення з пружинними блоками які компенсують усадку.

Для будівництва використовується брус шириною 100, 150, 200 мм. Цей розмір визначає товщину стін. Принципових відмінностей між різними варіантами матеріалу немає, але варто окремо згадати клеєний брус. Він виготовляється з добре висушеної деревини способом склеюванням між собою більш тонких ламелей.

Користні статті: Як вибрати міжкімнатні двері зі всього різноманіття

Одна з особливостей рубаної хати — це усадка, що триває від декількох місяців до року-двох. Встановлення вікон і дверей, остаточну обробку роблять або після закінчення усадки, або із застосуванням спеціальних прийомів, які компенсують зміну висоти стін. Час, потрібний на стабілізацію зрубу, сильно впливає на термін повного завершення будівництва.

Дерев'яний будинок з бруса в розрізі

Каркас

При каркасному будівництві коробка будинку є просторовою конструкцію зі стійок, горизонтальних і діагональних зв’язків. Місткість матеріалу каркаса в кілька разів нижче, ніж зрубу, але його проектування і спорудження вимагає більш жорсткі вимоги до якості проекту і кваліфікації будівельників.

Порожнечі в каркасі заповнюються теплоізоляційними матеріалами, а зовнішня і внутрішня поверхні формуються обшивкою з різних матеріалів — OSB, вагонки, блокхаусу, гіпсокартону, сайдингу.

Каркас будівлі збирається із брусків прямокутного перерізу, які часто називають дошками через велику різницю між товщиною і шириною. Найчастіше застосовується перетин 50х150 мм. Ширина дощок визначає товщину стін каркасу.

Каркасний будинок в розрізі

Простота і швидкість будівництва

Поставити зруб набагато простіше, ніж зібрати якісний каркас. Для цього досить відносно простих навичок і таких же простих інструментів. Звичайно, сьогодні при будівництві ніхто не обходиться одною сокирою, але й це в принципі можливо.

Як правило, рубані стіни не закриваються будь-якою обшивкою. Брус сам формує інтер’єр і екстер’єр будинку. Це теж один із чинників, що знижують трудомісткість будівництва і скорочують його терміни.

Каркас — набагато більш складна конструкція, що вимагає грамотних розрахунків при проектуванні і акуратності при складанні. Всі деталі повинні точно відповідати один одному, а вузли кріплення забезпечувати їх жорстку фіксацію.

Крім власне «скелета» в каркасному будинку монтується конструкційна і декоративна обшивка, укладається утеплювач і паробар’єр. Все це вимагає часу, відповідних інструментів і кваліфікації виконавців.

Якщо при виборі між брусом і каркасом, пріоритет віддається простоті будівництва, то варто вибрати брус. Такий будинок простіше в будівництві і зводиться швидше, якщо не брати до уваги часу очікування усадки. Він майже не вимагає обробки, брус тільки шліфують і покривають захисним лаком. Каркас же вимагає застосування безлічі додаткових матеріалів, в тому числі і оздоблювальних.

Міцність і довговічність

По міцності навряд чи можна дати однозначну відповідь, вірний для всіх випадків. Якщо будується будинок, простий по конструкції, з невеликою кількістю отворів, то міцність при зведенні з бруса забезпечити простіше. Згадаймо, що збирання каркасу вимагає більш високої кваліфікації і точності в роботі.

Якщо ж потрібно побудувати будівлю з бруса зі складним плануванням, з арочними проходами, великою кількістю широких вікон, то перевага бруса сильно зменшується. Тут справа в тому, що зі збільшенням складності зростає кількість деталей, що не закінчуються кутовою зовнішньою врубкою. Такі вільні кінці послаблюють стіни, незважаючи на використання вертикальних зв’язків між вінцями.

Каркас же може мати будь-яку складність без втрати як несучої здатності, так і горизонтальної жорсткості. Єдина незаперечна перевага зрубу в цьому відношенні полягає в його масі. Більш масивна будова має бути більш стійкою до вітрових навантажень. Але реальний результат дуже сильно залежить від безлічі факторів.

По довговічності рубаних і каркасних будинків теж можна очікувати однакових результатів. Є приклади будівель обох типів, які простояли не одне століття. Однак в існуючих будівельних нормативах на цей рахунок немає єдності.

За відомчими будівельними нормами ВСН 58-88 (р) будь-які дерев’яні стіни повинні простояти до капітального ремонту не менше 30 років.

За СТО 00044807-001-2006 термін служби до капітального ремонту рубаних стін становить 50 років, а каркасних — 20. Однак той же документ визначає розрахунковий термін експлуатації дерев’яних стін будь-якої конструкції в 50 років.

Якщо усереднити ці дані і врахувати відгуки про експлуатацію будинків, перевагу в цьому розділі слід віддати будинку з бруса.

Експлуатаційні витрати

На експлуатаційні витрати будівлі впливають як простота ремонту, так і періодичність необхідного обслуговування, і кількість робіт, що проводяться при обслуговуванні. Один з найважливіших факторів, що впливають на періодичність ремонту — це захищеність конструкцій від біологічного ураження.

Брусовий будинок не має (як правило) зовнішньої обшивки, і тому ймовірність зараження деревини цвіллю досить висока. Каркас повністю захищений від опадів, а при правильному монтажі «пирога» стіни — і від вологи, що надходить зсередини приміщень. Відсутність вогкості зводить імовірність зараження дерев’яних деталей до нуля.

Захист каркасного будинку від вологи
За захищеністю від комах важко провести однозначне порівняння, але з урахуванням того, що міжвінцеві стики зрубу можуть служити природним і доступним притулком для них, а обшивка каркасу являє хоч ненадійну, але все ж перешкоду, каркасну будову слід вважати більш захищеною.

Будинку з бруса загрожує більше, ніж каркасному,  вплив гнилі, грибка і комах.

Каркасна конструкція з обох сторін закрита обшивкою, і навіть огляд її досить трудомісткий. Стіни брусового будинку відкриті і доступні як для огляду, так і для будь-якої обробки. Це — велика перевага.

Для зовнішньої і для внутрішньої обробки каркасного будинку застосовуються сучасні матеріали, сам каркас краще захищений від будь-яких негативних впливів. Завдяки цим факторам загальні витрати на експлуатацію каркасної будови практично не відрізняються від витрат для цегляної будівлі.

В експлуатації каркасний будинок більш невибагливий, ніж брусовий. Тому якщо порівнювати, що вибрати, каркасника або брус за цим параметром, перевага залишається за каркасником.

Найтепліший будинок

Часто можна почути або прочитати твердження, що дерево — теплий матеріал. Це — один з аргументів на користь дерев’яного будинку. Наводячи його, зазвичай мають на увазі зруб з бруса. Оцінка «теплоти» вдома досить проста, завдяки чітким характеристикам для кожного матеріалу.

Нагадаю, що порожнечі каркасу заповнюються теплоізоляційним матеріалом, найчастіше мінеральною ватою або пінопластом.

Статті в тему: Технічні характеристики базальтового утеплювача, переваги, недоліки і сфера застосування

Технологія утеплення будинку пінопластом

Утеплення каркасного будинку

Мінеральна вата щільністю 50-80 кг / м3 при товщині 200 мм має опір теплопередачі 4,4 м² · ° С / Вт. Сосновий брус товщиною 200 мм — близько 1,6 м ² · ° С / Вт. Різниця становить близько 2,5 раз.

Тобто, каркасна стіна, утеплена мінеральною ватою, набагато краще захищає від холоду, ніж стіна, складена тільки з деревини. Навіть з урахуванням того, що частина внутрішнього об’єму каркасу займає та ж деревина, каркасний будинок істотно тепліший, ніж брусовий.

Опір теплопередачі брусових стін не відповідає ні сучасним вимогам теплової ефективності, ні санітарним нормам для житлових приміщень. Каркасна конструкція спочатку передбачає якісне утеплення і ніяк не обмежує його. На цьому питання про те, який будинок краще для постійного проживання, каркасний або з бруса, можна вважати вирішеним.

Статті в тему: Що краще мінвата чи пінопласт – відмінності і найкращі сфери застосування

Пожежна безпека

Пожежна небезпека або безпека будови — це комплексна характеристика, в якій враховується велика кількість факторів і параметрів.

Серед них:

  • горючість використаних матеріалів;
  • особливості використання матеріалів в конструкціях різного типу;
  • вогнезахисна обробка матеріалів;
  • тип облицювання поверхонь.

І каркасні, і брусові будинки виготовляються з горючого матеріалу — деревини, а значить, вони потенційно пожежонебезпечні. Відмінність каркасного будинку в тому, що в його конструкцію легко ввести матеріали, що перешкоджають спалаху і розповсюдженню вогню. Перш за все, це мінеральна вата і гіпсокартон. Гіпсокартонна обшивка захищає деревину від вогню, мінеральна вата стримує його поширення по стінах. Брусові стіни не мають такого захисту, і тому для них будь-який контакт з вогнем небезпечніший.

Для підвищення ступеня вогнестійкості каркасна будова дає більше можливостей, ніж зруб з бруса.

Екологічність

Вважається, що по екологічності каркасний будинок поступається брусовому. Найбільше претензій викликає застосування в каркасній конструкції OSB, яка містить формальдегід. Формальдегід є і в мінеральній ваті, якою утеплюються стіни.

Обшиття каркасного будинку ОСБ плитою
Брусовий зруб будується з натуральної деревини і тому вважається більш екологічним. Хіба що, деякі сумніви викликає клеєний брус. Але і в такому будинку можуть застосовуватися формальдегідні матеріали. Наприклад чорнову підлогу з OSB, утеплення горищного перекриття або суміщеної покрівлі мансарди.

Вплив цих матеріалів в їх сучасному виконанні мінімальний, і може бути ще більш знижений конструктивними заходами і детоксикуючими покриттями. Але воно є, і впливає на загальну оцінку екологічної безпеки.

З урахуванням того, що в середині будинку, напевно, є меблі з ДСП, ламінат на підлозі або інші сучасні матеріали, питання про екологічність самої конструкції будівлі стає не таким вже актуальним. Але все ж, в цьому розділі присудили умовну перемогу «за очками» будинкам з бруса.

Статті в тему: Види утеплювачів їх властивості та характеристики

Архітектура

Технологія зрубу дозволяє будувати будівлі з досить цікавою архітектурою. Архітектура, зовнішній вигляд, інтер’єр — це головні чинники, через які цінуються рубані будинки. Вони і справді, виглядають дуже привабливо, стильно, незвично. Заради цього їх власники готові миритися з деякими недоліками технології.

Красивий будинок з бруса
Каркасний будинок виглядає як будь-яка будівля з цегли. Але ця технологія має більшу гнучкість, ніж рубка з бруса. Вона дозволяє створювати більш складні конструкції, практично не накладає обмежень на внутрішнє планування будівлі і на його зовнішню форму.

Технологія каркасного будівництва дає більш широкі можливості для створення архітектурних форм і внутрішнього планування.

Вартість будівництва

Вирішення питання, що краще — каркасний будинок або будинок з бруса, не може обійтися без порівняльної оцінки їх вартості. Ціна часто здатна серйозно вплинути на оцінку значущості інших характеристик.

Завдання оцінки вартості «в загальному» сильно ускладнюється величезною кількістю варіантів конкретних технічних, планувальних та архітектурних рішень. Але можна спробувати оцінити витрати на матеріали і кількість різних робіт, необхідних для готовності будинку. Оскільки покрівлі, фундаменти, вікна і двері різних будинків мають однакову конструкцію, розглянемо тільки зведення і обробку стін.

Будинок з бруса

Матеріали для брусового будинку:

  • брус в обсязі, рівному обсягу стін;
  • міжвінцевий ущільнювач;
  • лак для покриття стін.
Каркасний будинокМатеріали для каркасного будинку:

  • бруси для каркаса в обсязі близько 10-15% від загального обсягу стін;
  • утеплювач в обсязі близько 85-90% від загального обсягу стін;
  • зовнішня конструкційна обшивка, зазвичай OSB-3;
  • зовнішня обробка: шпаклівка і фасадна фарба,
    штукатурка з армуючою сіткою або навісний фасад;
  • пароізоляційна мембрана;
  • внутрішня обшивка — гіпсокартон, вагонка або інші матеріали;
  • внутрішнє оздоблення: шпаклівка, фарбування, шпалери, керамічна плитка і т.д.

 

Як бачимо, для каркаса потрібно менше деревини, але набагато більше інших матеріалів, більшість з яких не дешевші, ніж брус того ж обсягу. За переліком матеріалів можна отримати уявлення про кількість операцій які необхідні для повної готовності стін. За кількістю операцій видно, що трудомісткість будівництва каркасного будинку, як мінімум, не нижча, ніж трудомісткість зведення зрубу.

Каркасний будинок обходиться дорожче, ніж брусовий, через застосування більш дорогих матеріалів і більшої кількості роботи.

Підсумкове порівняння каркасників з будинками з бруса

Будинок з бруса | Каркасний будинок
Простота і швидкість монтажу  Простіше і швидше в будівництві, але вимагає часу на усадку. Складніше в будівництві, але час на усадку не потрібно.
Міцність  та довговічність Більш міцні і довговічні. Менш міцні і довговічні.
Витрати на експлуатацію Вимагає більше уваги. Менш вибагливий.
Тепло в будинку Без додаткового утеплення холодніше каркасників. Тепліше брусового будинку.
Пожежна бкзпека Висока пожежна небезпека. Висока пожежна небезпека, але більше можливостей для підвищення вогнестійкості.
Екологічність Більш екологічно чистий. Менш екологічно чистий.
Архітектура  Обмежені можливості. Широкі можливості.
Вартість Дешевше. Дорожчий.

 

Який будинок ви плануєте будувати — каркасний або будинок з бруса? Поділіться з цього приводу своїми думками в коментарях.

5/5 - (1 голос)

Бруківка Магік