Який будинок краще будувати — вибираємо матеріали і тип споруди

0
2742
З чого будувати дім

Як там кажуть — посадити дерево, виростити сина і побудувати будинок. Програма-мінімум для сильної статі. Бажання її виконати найчастіше дуже велике — особливо ту частину, де про будинок йдеться. Тільки ось як бути, якщо не маєш жодного поняття, який будинок краще будувати і які матеріали для нього вибрати? Скласти стіни з цегли або керамічних блоків, а може, швидко змонтувати їх на каркасі з утеплювачем всередині? При цьому і технології будівництва різні, і вартість робіт і матеріалів буде відрізнятися. Що ж, спробую по порядку на всі питання відповісти. Почнемо з першого з них.

З чого і як будують сьогодні приватні будинки?

Зараз популярні дві основні технології будівництва. Перша з них — цегляна або блокова монолітна кладка. Це «мокрий» спосіб, так як в процесі роботи замішується розчин. Другий ( «сухий») спосіб будівництва передбачає збірку будинку, як конструктора, з великих елементів. Основну частину стін становить утеплювач. В принципі, обидві технології дозволяють отримати міцні і цілком придатні для житла споруди.

Головне — правильно вибрати, з чого будувати, а також того, хто буде будувати. Особливо це стосується каркасних будинків. Тут важливо не помилитися з вибором матеріалів належної якості, а будівельників знайти тямущих, які нічого не напортачать. Тому не варто поспішати — якщо будинок з важких матеріалів зіпсувати не так легко, то у випадку з легкими матеріалами краще сім разів відміряти, а як вже будувати — то ідеально.

А що таке важкі і легкі матеріали?

Закономірне питання. А відповідь на нього проста — важкі, інакше, масивні, матеріали називають ще кам’яними. До них відносяться пінобетонні і газобетонні блоки, керамічні блоки. Ну і цегла, звичайно. Такий будинок вимагає потужного залізобетонного фундаменту, як правило, стрічкового. Перекриття в основному роблять з частими ребрами, теж із залізобетону. Іноді використовують дерев’яні балки і перекриття.
Важкі та легкі будіельні матеріалиОсновними матеріалами з яких будуються важкі стіни це: керамічна цегла та блоки, піноблоки, газоблоки, термоблоки.

Якщо говорять, що стіни для будинку з легкого матеріалу, то мають на увазі або панельно-щитовий будинок, або каркасний. Останній складається з каркаса (металевого або дерев’яного), шару утеплювача (мінвата або пінополістирол) і шару обшивального матеріалу. У легкого будинку і фундамент полегшений — плитний, стовпчастий, стрічковий. Перекриття можуть бути з дерева. Зводиться таке житло швидко і просто, на відміну від важкого будинку.

Бруківка Магік

Легкі стіни зводяться з таких матеріалів як: СІП панелі, дерев’яні та металеві утеплені каркаси, дерев’яний брус.

Скільки мій будинок простоїть?

Відповім так: якщо матеріал обраний правильно і не бракований, а будівельники неухильно дотримувалися технологіъ, то на три покоління будинку (причому будь-якого) вистачить. А це років 75, не менше. При хорошому ремонті він і довше протягне. Будинок з важких матеріалів, ладно побудований, може більше століття прослужити. Адже матеріал його стін дуже довговічний. Для досягнення такого результату повинні бути передбачені захист від вологи і міцний фундамент. Майте на увазі: якщо перекриття зробити з дерева, то років через 50 вони мають бути замінені.

Сірий будинок
Скільки мій будинок простоїть?

Будинок з важких матеріалів прослужить довго і є хорошим вкладенням коштів.

Каркасний же будинок, як правило, служить від 25 до 50 років. Залежить його термін життя від якості каркасу, а також матеріалу для теплоізоляції і особливостей його монтажу. Дерево для каркасу в ідеалі повинно бути абсолютно сухим і не мати вад, утеплювач — якісним і добре закритим від попадання води. Ремонт каркасного будинку зазвичай проводиться тільки зовні — замінюється оздоблюючий матеріал і утеплювач.

Корисно знати. Ціни на ремонтні роботи

Отже: якщо ви хочете, щоб в побудованому вами будинку і дітям, і внукам довелося пожити, то вибирайте для будівництва цеглу або газобетонні блоки. Ці матеріали відрізняються довговічністю. Жоден каркасний будинок стільки не простоїть, скільки цегляний.

А з чого дешевше будувати будинок?

Самі розумієте, що будинок, який довго прослужить, обійдеться дорожче. Наприклад, сьогодні є каркасні будинки, здатні, за розрахунками, 100 років простояти. Але їх будувати дорого — не дешевше, ніж цегляні. А в середньому, звичайно, менш витратним буде будівництво будинку з легкими стінами. Для них застосовують такі матеріали, як мінвата, полімерні мембрани, пінополістирол, гіпсокартон, дерево. Стіна виходить не дуже товстою, а вартість її квадратного метра становить приблизно 35 $. Якщо використовувати СІП-панелі, то вона знизиться до 30 $. Приплюсувавши недорогий полегшений фундамент і транспортні витрати (теж мінімальні), отримуємо загальну вартість до 240 $ на м² приміщення.

Вартість важкого будинку залежить від застосовуваного матеріалу. Найдешевше використовувати газобетон, найдорожче — керамічні блоки. Класти штучний матеріал на розчин — трудомістке заняття, тому будівельникам доведеться заплатити 40% від ціни матеріалів, не менше. Звести цегляну стіну товщиною 38 см обійдеться в 65 $ на м². Газобетонна стіна буде коштувати дешевше (55 $ на м²), а керамічна — дорожче (70 $ на м²). Ще стануть в копієчку і масивний фундамент, і перевезення важких матеріалів. В результаті середня загальна вартість квадратного метра становитиме до 600 $.

Отже: розповідаю, з чого вигідно будувати будинок: важкий будинок будувати дорожче, ніж легкий, в 2, а то і в 4 рази. Тому, якщо ви маєте в своєму розпорядженні не великі заощадження і не хочете залазити в борги, вибирайте будинок з легких матеріалів. Ви зможете його і просторішим зробити, і обробити цікавіше. Дуже популярними на сьогоднішній день, є газобетонні блоки AEROС, які також дозволяють трохи заощадити в порівнянні з цеглою.

Скільки приблизно триватиме будівництво?

Іноді відповідь саме на це питання є визначальним. Що ж, лукавити не буду — важкі стіни швидко не викладеш. На будівництво рік піде, не менше. Причому це для не дуже великого будинку (до 150 м2). Рахуйте самі: місяць піде на фундамент, два місяці — на стіни. Покласти перекриття, вікна з дахом поставити, утеплити, обладнання змонтувати — ще місяці 3 або 4. Ну, і чистові оздоблювальні роботи кілька місяців віднімуть. Тому, навіть якщо ви почнете будувати, ледь стає сніг, до новорічних свят навряд чи встигните. Готуйте новосілля до наступного літа.

А ось легкі стіни завдяки відсутності «мокрих» робіт зводяться недовго. Такий будинок можна за 1-2 місяці побудувати. Якщо всі збірні елементи підготовлені, то будівництво йде просто блискавично. Фундамент буде готовий через 2-4 тижні. А далі збирають каркас, кладуть утеплювач і обшивають будинок, потім проводять внутрішні роботи. На все про все йде від місяця до двох, залежно від габаритів будинку. А якщо брати готові панелі, то будинок можна і за 1-2 тижні поставити. В обох випадках маються на увазі всі роботи до чистової обробки. Її можна починати відразу, не чекаючи, поки стіни висохнуть або дадуть усадку. Коротше, навесні почнете — восени точно заселитесь.

Якщо при виборі, з чого будувати будинок, основним критерієм є швидкість, то легкий будинок — кращий варіант.

Якщо у мене маленька ділянка, то з чого краще будувати будинок?

Майте на увазі, що важкі будинки і розмаху вимагають ґрунтовного. Доведеться на ділянці багато місця виділити не тільки для фундаменту, але і для складу, розмішування бетону, столярних робіт. Кудись треба буде складати купу сміття — бита цегла, частини опалубки, порожні мішки з ящиками. Для цього приготуйте площа, рівну самому будинку. А ось для каркасного будинку стільки місця не буде потрібно — потрібно буде всього лише покласти десь компактно упакований комплект деталей. Не доведеться шукати, де розчин замісити і де опалубку збивати. А з СІП-панелей і зовсім «з коліс» можна будувати.

Отже: Якщо у вас на ділянці вже розбитий садок і все приведено в порядок, то краще зупинитися на легкому будинку, що не вимагає багато місця при будівництві. А будинок з важких матеріалів практичніше зводити на порожньому ділянці.

В якому випадку будівництво можна оплачувати частинами?

Якщо всієї необхідної суми відразу у вас немає, можна вкладати гроші в кожен етап робіт по черзі. Правда, чим довше зволікати з вкладеннями коштів, тим більше вийде загальна підсумкова сума. Тому, якщо є можливість, краще оплатіть все відразу.

Будуючи важкий будинок, цілком можливо вкладати гроші поступово. Спочатку спорудити коробку, а потім зробити перерву на будь-який час. Як тільки потрібна сума з’явиться, можете продовжувати. З легким будинком такий варіант не пройде — оплачувати доведеться відразу весь комплект матеріалу, складання будинку і монтаж комунікацій. Тільки з внутрішньою обробкою можна почекати, почавши її тоді, коли потрібна сума буде в наявності.

Якому будинку не страшна пожежа?

Хочете знати, з якого матеріалу будувати будинок, який не боїться вогню? Зараз розкажу. Вогнестійкість, виходячи з пожежних норм, у легких і важких будинків різна. Так, важкі стіни в поєднанні з залізобетонними перекриттями дають II клас вогнестійкості, а з дерев’яними — III клас. Важкі матеріали мало сприяють поширенню вогню, тому сусідні будинки можуть бути побудовані на відстані 8 метрів.

Легкі будинку, в основі яких лежить дерев’яний каркас, не настільки стійкі до вогню. Їх класи вогнестійкості — IIIa, IIIб і IV. Це природно — дерево, навіть вогнестійким просоченням покрите, загориться і зруйнується швидше, ніж цегла, наприклад. А мембрани з полімерів і пінополістирольних утеплювачів ще й отруїти можуть, виділяючи при нагріванні токсини. Тому такий будинок повинен стояти від сусідніх будівель метрів на 10 або 15.

Отже: важкі будинку важче загоряються і не такі небезпечні під час пожежі. І ще: якщо ваша ділянка має витягнуту і вузьку форму, побудувати каркасний будинок пожежники можуть не дозволити. Адже безпечну відстань до сусідніх будівель не буде забезпечено. Але все залежить від норм, вашої країни проживання.

Стіни з яких матеріалів будуть неприступними?

Тобто: з чого будувати стіни будинку, щоб небажані гості їх не пошкодили і всередину не проникли? Відповім — не так-то просто зруйнувати стіну, зроблену з важкого матеріалу. Причому голими руками її не візьмеш, та й з інструментом це займе чимало часу. А пролом в цій стіні будинку в цілому не зашкодить, і закрити її можна тою  ж цеглою.

А ось з легким будинком інша справа, і його міцність залежить від матеріалу обшивки. В принципі, будь-який оздоблюючий матеріал можна розпиляти тієї ж болгаркою. Але ж під ним ще утеплювач, який треба витягти, а потім ще і гіпсокартонний шар розрізати. Погано, якщо при пошкодженні стіни буде і каркас зачеплений. Але все одно ремонт здійснити цілком реально.

Отже: якщо ви хочете, щоб ваш будинок, що стоїть відокремлено, був неприступний для зловмисників, робіть його стіни важкими.

Який взяти проект — готовий чи індивідуальний?

Важкий будинок можна зводити з будь-якого проекту — обмежень немає. Багато хто вибирає ексклюзив, замовляючи проект у відповідності з усіма своїми побажаннями. Але і в готовому рішенні є плюси. Наприклад, вам можуть показати побудованим за цим проектом будинок, і ви навіть зможете побачити його зсередини. Знайти готові проекти можна в численних інтернет каталогах.

Легкий будинок зазвичай будують за готовим проектом. Його можна придбати у спеціалізованої фірми разом з комплектом елементів для складання. А обробку ви вже на свій смак справите. Якщо не любите типовий будинок, то за додаткову плату ви цілком можете замовити індивідуальний проект. Але при цьому повинні дотримуватися загальні вимоги до каркасного житлового будівництва.

Готовий проект обійдеться дешевше. Але при підвищених вимогах до дизайну будинку і його планування типовий проект каркасного будинку вас навряд чи задовольнить.

В якому будинку буде тепліше?

Важкі матеріали для стін мають теплову інерційність. Інакше кажучи, якщо такий будинок ґрунтовно промерз, вам доведеться його довго гріти, і всередині тривалий час зуб на зуб не потраплятиме. Але зате потім, коли обігрівач вимкнений, нагріті стіни будуть віддавати тепло в будинок. Тому в такому приміщенні досить комфортно, навіть якщо температура на вулиці різко змінюється.

Легкі будинку в основному складаються з утеплювача, який не здатний акумулювати тепло. Як тільки включиш обігрівач в такому будинку, то відразу і ефект відчуєш. Зате при виключенні джерела тепла в кімнаті моментально стає холодно. Тому, якщо температура за вікном різко зміниться, ви це відразу відчуєте. Треба це регулювати за допомогою опалювальної системи. Влітку ж в каркасному будинку не жарко — адже його стіни не гріються.

Отже: легкий будинок прогріти швидко і просто. Вирішуючи, з чого будувати заміський будинок, який буде використовуватися періодично, зупиніть свій вибір на каркасній будові. Відповідно, будинок з важкими стінами, повільно нагріваються і настільки ж повільно остигає, краще використовувати для постійного проживання. У разі аварії, якщо опалення відключиться, в такому будинку ще довго буде тепло.

З якого матеріалу вийде екологічний і комфортний будинок?

Що стосується комфорту, то і в легкому, і у важкому будинку жити непогано. В обох будуть цілком підходящі і температура, і вологість, причому в будь-який час року. Повітря в кімнатах залишиться чистим і свіжим. Природно, все це буде забезпечено лише при використанні екологічних матеріалів і дотриманні технології будівництва. Особливу увагу і в кам’яному, і в каркасному будинку зверніть на правильну вентиляцію.

Для важких будинків дуже важливо не дати волозі потрапити на поверхню стін, інакше на них оселиться грибок. До речі, і тепло мокра стіна тримати перестане. Тому шар паропроникної обробки повинен мати належну якість.

Що стосується легкого будинку, то ні в якому разі не обшивають його всередині ДСП. Адже деревостружкові плити мають в своєму складі фенол, небезпечний для здоров’я людей. Краще візьміть гіпсокартонні листи і обшийте стіни ними в два шари.

Які плюси і мінуси мають важкі і легкі будинки?

Каркасний будинок

переваги:

  • Він обійдеться недорого.
  • Будинок будується дуже швидко.
  • На ділянці не треба виділяти багато додаткового місця.

недоліки:

  • Він служить не так довго, як будинок з важких матеріалів.
  • Розтягнути фінансування не можна.
  • З метою пожежної безпеки необхідно велику відстань від інших споруд.
  • Пошкодити стіни такого будинку простіше, ніж цегляні або блокові.

Важкий будинок

переваги:

  • Він дуже довго служить — не менше 100 років.
  • Гроші в будівництво можна вкладати частинами.
  • Стіни будівлі дуже міцні.
  • Будівля не боїться вогню.
  • Проект можна використовувати будь-який — хоч типовий, хоч ексклюзивний.

недоліки:

  • Такий будинок будувати досить дорого і довго — за один теплий сезон не впоратися.
  • Будівельний майданчик повинен бути досить великим.

Думаю, тепер-то ви зможете визначитися, які матеріали, яку технологію і який проект використовувати. Бажаю успішного будівництва!

Порівняльні характеристики будинків з різних матеріалів

Матеріал для стін Довговічність Час будівництва, місяців Необхідність утеплення Необхідність і тип зов. обробки Витрати в %, за 100% взято цеглу
Стены из тяжелых материалов
Керамічна цегла Більше 100 Біля 12 Необхідно Бажано 100
Керамічний блок Більше 100 Не менше 6 Залежить від товщини блоку, стіни і регіону проживання Бажано 93
Газобетонні блоки До 100 років і більше, головне правило — не допускати зволоження стін. Не менше 6 У більшості застосовується, але залежить від регіону проживання та товщини блоку Обов’язкова і бажана паропро-
проникна
70
Піноблоки Біля 100 років Не менше 6 Необхідно Обов’язкова любого типу 90
Термоблоки (монолітний
бетон в пенополі-
стирольній опалубці)
Мінімум 35 (перші будинки побудовані в 1976 р) 1-3 Не потребує Обов’язкова любого типу 50

Стіни з легких матеріалів

Дерево — брус До 100 і більше, залежить від якості матеріалу і догляду за будинком 2-6 Не потребує В основному
не потрібно і залежить від регіону проживання, але регулярно потрібна обробка антисеп
тиками.
60
Дерев’яний утеплений каркас Не менш 25, але буде залежати від якості матеріалу і складання 1-3 Не потребує Обов’язкова любого типу 40
Металевий утеплений каркас Не менш 25, залежить від якості утеплювача 1-3 Не потребує Обов’язкова любого типу 40
СІП панелі (пінополістирол в обшивці з ОСП) Не менше 25 від 1 Не потребує Обов’язкова любого типу 30

Відео: З чого будувати будинок

5/5 - (1 голос)

Бруківка Магік