Накопичувальний вигрібний септик в приватний будинок
Накопичувальний безстічний септик (або по простому — вигрібна яма) призначений для збору і накопичення каналізаційних стоків в приватному заміському будинку і періодичного, у міру наповнення, вивезення їх асенізаційної автомашиною.
Схема автономної каналізації з накопичувальним вигрібним септиком в приватному будинку Автономна каналізація з накопичувальним септиком:
має мінімальну вартість будівництва;
займає на ділянці мало місця;
при влаштуванні септика немає особливих вимог до властивостей грунту і рівню ґрунтових вод;
простота конструкції, відсутність насосів, компресорів та іншого електрообладнання, мінімальна довжина зовнішніх трубопроводів — все це забезпечує високу надійність роботи і довговічність системи каналізації (ймовірність того, що тут десь засмітиться, відключиться, замерзне або зламається — мінімальна);
не забруднює навколишнє середовище на ділянці і за його межами — грунт, підземні води, рослинність не накопичують шкідливі хімічні сполуки з стоків, менша ймовірність зараження хвороботворними мікроорганізмами і появи запаху на ділянці;
не чутлива до кількості та рівномірності надходження стоків — легко переносить тривалі перерви в надходженні стоків, не вимагає спеціальної підготовки для зупинки і запуску після перерви;
немає обмежень за складом каналізаційних стоків, що надходять в септик;
вимагає регулярного (кожні 10 днів) спорожнення септика асенізаційною автомашиною — у господарів будинку з’являється турбота постійно стежити за рівнем стоків в септику, організовувати, оплачувати і контролювати вивіз стоків;
Оплата вартості послуг асенізаційної машини — мабуть єдиний недолік каналізації з накопичувальним септиком.
Дізнайтеся вартість послуг з вивезення стоків, оцініть їх з урахуванням неминучого зростання тарифів і розміру доходів Вашої родини. Виберіть свій варіант автономної каналізації — що буде доставляти Вам менше клопоту — накопичувальний септик або проточний септик з ґрунтовою очисною спорудою, або промисловий септик з активною біологічною очисткою стоків.
Автономний накопичувальний септик часто стає найвигіднішим вибором:
Якщо в будинку утворюється мало стоків.
У разі постійних і тривалих перерв в надходженні стоків, наприклад на дачних ділянках.
На маленькій ділянці, де немає місця для розміщення грунтових очисних споруд.
У місцях з високим рівнем грунтових вод або на ділянках з водонепроникним грунтом.
Принцип роботи септика
Що відбувається в септику?
У стоках крім води містяться фекалії, залишки їжі, жири, миючі речовини, туалетний папір, частинки грунту. Все це містить органічні речовини, які досить швидко починають розкладатися. На поверхні стоків в септику утворюється плівка з жиру, що перекриває доступ кисню повітря до рідини.
Під жировою плівкою в анаеробних умовах відбувається розкладання органічних речовин в стоках з виділенням газів, твердих речовин — осідають на дно, а також розчинених речовин — залишаються в рідині.
У стоках утворюються токсичні гази — вуглекислий газ, метан, сірководень. Гази з септика видаляються через систему природної вентиляції каналізаційного стояка в будинку.
Навіть після спорожнення, в септику можуть залишатися смертельні для людини концентрації небезпечних газів. Газ важчий за повітря, деяка їх кількість міститься в осаді на дні септика. Природна вентиляція часто не може знизити концентрацію цих газів до безпечного рівня.
Категорично забороняється людині проникати в септик без виконання заходів безпеки.
Безпосередньо перед спуском в септик необхідно протягом не менше 30 хвилин примусово вентилювати септик, подаючи в нього по шлангу повітря від компресора. Кількість повітря, що подається в септик протягом зазначеного часу, має мінімум в десять разів перевищувати обсяг септика. Подачу повітря не слід припиняти і під час роботи в септику.
Пристрій септика для приватного будинку
Септик представляє собою резервуар з горловиною — лазом. У стінці ємкості є патрубок для приєднання зовнішньої труби каналізації. Септик обов’язково оснащується пристроєм для контролю рівня стоків. Лаз в септик закривається герметичною кришкою. Обов’язково зробіть запор на кришку — так безпечніше для дітей. Септик повинен бути герметичним — стоки з септика не повинні просочуватися в грунт.
На септику встановлюється воздухозаборная труба для вентиляції каналізації. Висота труби над рівнем землі — вище висоти снігового покриву. Під дією сил природної тяги повітря в вентканалах стояка каналізації в будинку, повітря засмоктується в воздухозаборну трубу, разом з газами септика піднімається по трубах каналізації вгору і виходить через дефлектор на даху будинку назовні.
Робота вентиляції запобігає появі запаху на ділянці і в будинку, а також стабілізує режим руху рідини в трубах каналізації.
Для правильної роботи вентиляції рівень рідини в септику завжди повинен бути нижче рівня припливної труби.
Випуск каналізації — ділянку труби від будинку до септика, укладають з ухилом 2,5 — 3%, на глибині близько 0,4 м. Якщо довжина випуску більш 5м., То трубу по всій довжині утеплюють шкаралупою з пінопласту або екструдованого пінополістиролу.
Трубу випуску не слід заглиблювати — інакше, це призведе до необхідності встановлювати септик на великій глибині, що обійдеться дорожче і утруднить відкачування стоків і експлуатацію септика.
Лаз в септик краще розташувати поруч з місцем введення в резервуар труби випуску. Буде зручніше доступ до труби в разі необхідності прочищення каналізації.
Пластикові септики
Будівельні організації пропонують до установки готові септики — резервуари, виготовлені з пластмаси. Мала вага таких резервуарів дозволяє легко перевозити і швидко встановлювати їх на місце без застосування вантажопідйомної техніки. Вони герметичні і не схильні до корозії.
Однак, пластикові септики досить легко деформуються під тиском грунту, стінки можуть бути пошкоджені гострими каменями при зворотній засипці грунтом з котловану. Крім того, пластмасові резервуари легко видавлюються з грунту на поверхню — спливають, особливо при високому рівні грунтових вод. При установці септиків в котлован необхідно дотримуватися певних правил монтажу.
Більш міцними є монолітні резервуари, виготовлені з поліетилену високої щільності методом видування.
Найголовніший недолік пластмасових септиків заводської готовності — це їх досить висока вартість.
Септик з будівельних матеріалів і конструкцій
З метою економії бюджету забудовники часто будують септики на місці установки з будівельних конструкцій і матеріалів.
Наприклад, резервуар можна викласти з повнотілої цегли на бетонній основі. Кладку зсередини штукатурять цементним розчином.
У приватних забудовників дуже популярні септики — колодязі із залізобетонних стандартних кілець, що випускаються місцевими заводами залізобетонних конструкцій.
Герметизація септика
Виготовлені на місці септики обов’язково герметизують. Дно і стінки усередині септика оздоблюють бітумним складом і обклеюють гідроізолюючим матеріалом. На дно септика, поверх гідроізоляції, укладають шар бетону з легким армуванням сіткою. Бетон захищає гідроізоляцію від механічних пошкоджень при виконанні робіт з відкачування стоків і чищенні септика від донних відкладень.
Зовні, для захисту септика від ґрунтової вологи, поверхню промащують бітумним складом.
Забудовники іноді в цілях економії не роблять герметизацію септика. Не варто нехтувати герметизацією септика. У стоках розмножуються і містяться у великих кількостях хвороботворні мікроорганізми. Вони можуть тривалий час жити в грунті і, потрапляючи в грунтові води, подорожувати на великі відстані.
Якщо колодязь або свердловина розташовані далеко від септика, це не гарантує того, що заражені води не потраплять в них. Згадайте, епідемії холери в середні століття траплялися саме через відсутність каналізації в містах.
Органічні речовини в стоках, розкладаючись, в кінцевому підсумку перетворюються в прості мінеральні хімічні сполуки і елементи з таблиці Менделєєва. Ці хімічні забруднення накопичуються в грунті і потрапляють в рослини на вашому городі.
Розрахунок необхідного об’єму септика
У накопичувальному септику рекомендується збирати і зберігати стоки на протязі не більше 10 — 14 днів. При більш тривалому зберіганні, в результаті ферментації забруднень, збільшується кількість і щільність осаду на дні септика — осад відкачується асенізаційної машиною і поступово накопичується, зменшуючи корисний об’єм септика.
Кількість стоків в будинках з водопроводом, санвузлами і гарячою водою рекомендується приймати рівнем 150 — 250 літрів на людину на добу. Якщо в будинку є діти, а дорослі люблять часто приймати ванну, то орієнтуються на більшу з вказаних значень.
Покажемо, як розрахувати об’єм накопичувального септика, на конкретному прикладі.
Наприклад, якщо:
кількість жителів в будинку 4 чол;
кількість стоків на добу на одну людину 200 л / чол * добу;
періодичність відкачування стоків з септика кожні 10-12 днів;
тоді, корисний об’єм септика, що заповнюється стоками, дорівнює:
V = 4 чол. х 200 л / чол * добу. х 12 діб. = 9600 літрів або 9,6 м3.
Корисний або експлуатаційний обсяг септика — це обсяг, що заповнюється стоками, від дна до рівня нижнього краю труби.
Розмір плати за відкачку і вивезення стоків часто стягується з розрахунку за один рейс автомобіля, а не за кількість стоків, яке фактично вивозиться. Тому вигідно, щоб цистерна автомобіля була заповнена повністю. Обсяг септика підбирають кратним ємності цистерни асенізаційного автомобіля (10,5 — 11,5 м3. Для КАМАЗа).
Як простіше вивозити стоки
Накопичувальний септик розміщують в місці, зручному для під’їзду до нього асенізаційної машини. Як правило, септик встановлюють на ділянці ближче до паркану — це економить місце, машині не треба заїжджати на ділянку. У деяких селищах правилами забудови дозволяється виносити септик за кордон ділянки.
Септик встановлений впритул з парканом. З септика на зовнішню поверхню фундаменту забору виведена труба діаметром 200 мм. Довжину труби не слід робити більш 1,5м., Щоб довжини шланга вистачило для відкачування стоків з дна септика. Верхній кінець труби закритий герметичною кришкою. Під час відкачування стоків шланг асенізаційної машини просто просовується через трубу в септик.
Такий варіант дозволяє відкачувати стоки навіть при відсутності в будинку господарів. Крім того, в процесі відкачування менше запахів і бруду на ділянці.
На вивезення стоків з організацією, яка надає ці послуги, краще укласти письмовий договір. Договір визначає кількість і вартість послуг, а також встановлює періодичність відкачування стоків. Тариф на вивезення стоків найчастіше встановлюється у вигляді плати за вивезення 1м3 або плати за 1 рейс автомобіля з цистерною певної ємності.
Періодичність вивезення стоків може бути встановлена договором в конкретні числа календарного місяця, а може проводитися кожного разу в інший час за проханням господарів.
Перший варіант доставить менше турбот господарям — не треба постійно відстежувати рівень стоків у септику, дзвонити і домовлятися. Цей варіант вигідний, якщо тариф на вивезення стоків встановлений у вигляді плати за 1м3 стоків і є можливість вимірювати обсяг завантажуваних стоків — на асенізаційні машини зазвичай є такі пристрої.
Другий варіант дозволить рідше вивозити стоки, замовляючи в ассенізаційню машину максимальну кількість стоків. Це вигідно, якщо доводиться платити за 1 рейс автомобіля, незалежно від кількості завантажених стоків.
Для контролю рівня стоків в септику і визначення моменту, коли треба замовляти вивезення стоків, можна встановити електронний сигналізатор. Пристрій буде подавати відповідний сигнал на пульт в будинку або посилати SMS на стільниковий телефон господаря.