Вибір технології
Досвідчені штукатури прекрасно обходяться без установки металевих або дерев’яних маяків, формуючи опори для правила зі спеціального розчину на основі гіпсу. Дана технологія навряд чи підходить новачкам які вперше вирівнюють стіни штукатуркою.
Важливо: підручні матеріали (обрізки фанери, дерев’яні рейки) використовувати в якості маяків недоцільно — їх складніше вирівняти, формуючи площину.
Крім того, матеріали з деревини вбирають вологу з штукатурного розчину і деформуються.
Оптимальний варіант — використання спеціального металевого профілю Т-образної або Л-подібної форми з перфорацією країв. Оцинковані сталеві маяки випускаються рейками стандартної довжини в 250 або 300 мм і товщиною в 6 або 10 мм. Маяковий профіль відмінно підходить для монтажу на плоских поверхнях і на зовнішніх кутах будівельних конструкцій.
Встановлення маяків може виконуватися двома способами:
- на алебастровий розчин (або інший матеріал з аналогічними властивостями);
- за допомогою багаторазових спеціальних кліпс із пластику, монтуються на дюбеля.
Зверніть увагу! Металеві рейки слід видалити після вирівнювання площини стіни розчином. В іншому випадку можна зіткнутися з відшаруванням штукатурки в місцях контакту з металом і плямами на декоративній обробці стін внаслідок корозії маякового профілю.
Інструменти і матеріали
Для виконання розмітки стін і установки профілю потрібно підготувати:
- будівельний рівень, олівець і ножиці по металу;
- електродриль + свердла на 6 або 8 мм;
- шуруповерт, саморізи і дюбеля на 6 або 8 мм.
Якщо маяки планується встановити на розчин, найзручніше використовувати:
- клей на гіпсовій основі;
- ємність для підготовки робочої суміші;
- шпатель середній.
Підготовчий етап
В першу чергу виконується розмітка стіни. Щоб визначити максимальний перепад висот, який потрібно виправити, знайдіть саму виступаючу точку стіни і за допомогою рівня визначте відхилення поверхні від вертикалі.
Крайні маяки кріпляться з відступом від кутів приміщення в 20 — 30 см. Заміряйте відстань між місцем установки крайніх маяків і визначте необхідну кількість напрямних з урахуванням того, що максимально зручний крок між ними становить 1,5 — 2 метри.
Якщо висота стель менше довжини рейок, відріжте ножицями по металу зайві сантиметри. У зворотній ситуації вам доведеться нарізати профіль таким чином, щоб була можливість змонтувати «рейки» потрібної висоти.
Основні роботи
Монтаж на гіпсовий клей. Дана технологія дозволяє встановити напрямні з маякового профілю навіть при викривленнях стіни понад 2-х см. Клей на гіпсовій основі слід підготувати за інструкцією виробника, він повинен бути досить густим і тримати форму.
Маяковий профіль кріпиться на об’ємні наліпки гіпсового клею, розташовані з кроком не менше 30 см по вертикальній розмітці. Для накидання робочої суміші грудками потрібно мати певну вправність.
Маякова рейка притискається до клейових наліпок, частина робочої суміші повинна пройти через перфорацію. При установці маяка використовуйте рівень для перевірки вертикальності розташування профілю — висота установки маяка регулюється силою натискання на нього, тому товщина наліпки повинна бути з запасом.
Встановивши крайній маяк вертикально, обов’язково перевіряйте по ньому розташування наступного, щоб сформувати ідеальну площину. При необхідності натягніть контрольні шнури, закріпивши їх саморізами до прилеглих стін.
Відразу після установки маяка очистіть його робочу поверхню від слідів клею. Дочекайтеся схоплювання робочої суміші, після чого можна приступати до штукатурних робіт.
Монтаж на фіксатори. Установку маяків на пластикові фіксатори можна порадити, якщо стіна або перегородка виконана з матеріалу, який легко піддається свердлінню, і вирівняти потрібно перепади близько 1 см.
Електродрилем виконайте отвори по лінії вертикальної розмітки з кроком близько 40 -50 см, щоб забезпечити жорсткість маяка, який буде відчувати навантаження при роботі правилом. Якщо стелі високі і «рейки» монтуються з двох шматків маякового профілю, подбайте про жорстке кріплення кінців металевої рейки.
В отвір вставляється дюбель і вгвинчується шуруп. Перевіряючи рівень, вкрутіть саморізи на відповідну глибину — саме це допоможе компенсувати перепади. Потім надіньте на саморізи пластикові кріплення і зафіксуйте в них маякову рейку.