Величезна кількість міфів, буквально переслідують такий популярний матеріал, як газобетон, офіційні дилери, пояснюють зростанням попиту на нього, зростанням інтересу, і може бути, в деякому роді, браком достовірної та правдивої інформації про нього. Це означає, що робота над розвінчанням міфів — корисний внесок у справу популяризації даного будматеріалу, можливість зробити наше життя прекраснішим, а будівництво нових теплих будинків — простіше і дешевше.
У цій статті ми розглянемо популярний міф про те, що зовнішні стіни з газобетону вимагають обов’язкового захисту від впливу атмосфери, і в першу чергу — від впливу вологи. Багато в чому привід для виникнення подібних чуток дали самі виробники — до недавніх пір на упаковці газобетонних блоків стояло маркування «Берегти від вологи».
Стаття в тему: Плюси та мінуси газобетону
Виробники, що дотримуються кращих європейських традицій якості, відповідно підійшли і до маркування своїх виробів — зрозуміло, що у нас можуть зберігати паллету з будматеріалами під проливним дощем або в банальній калюжі, і виробник просто перестраховується, економлячи свій час і час забудовника. Адже промоклий блок може бути пошкоджений морозами, його складніше укладати, та й оздоблення стіни з такого матеріалу може відтермінуватися на досить тривалий час. Зрозуміло, що практично будь-який будівельний матеріал потрібно берегти від надмірного впливу вологи, але у нас така практика стала лише приводом для виникнення дозвільних чуток і міфів, треба сказати, не без участі виробників інших будівельних матеріалів.
Втім, відповіддю на пряме запитання: «Чи боїться газобетон вологи?» Буде категоричне «Так — боїться» — точно так само, як бояться вологи пінобетонні блоки, газосилікат або цегла. Однак вчені, які вивчають газобетон (докладніше про класифікацію та властивості цього матеріалу можна почитати тут), відзначають, що навіть через 50 років будівлі з газобетону при обстеженні не мають жодних ознак руйнувань внаслідок впливу атмосферних явищ!
Стаття в тему: Зовнішнє оздоблення стін будинку з газобетонних блоків
Вся справа в тому, що пориста структура блоків дозволяє йому досить швидко висихати, повертаючись в свій звичайний стан — 2-5% вологості. Власне, єдиною вимогою щодо захисту стін від перезволоження є організація водовідведення від нижньої частини віконних прорізів, карнизів, цоколя та парапетів. Виконати ці вимоги досить легко — встановивши, наприклад, металеві або пластикові відливи.
Однак, волога і мінусова температура — це не єдина загроза матеріалу, яку розглядають будівельники. Потрібно враховувати ще й вплив сонця. Справа в тому, що при тривалому впливі високих температур газобетон продовжує втрачати вологу, і в кінцевому підсумку поверхнева вологість кладки зупиняється на позначці 0,1 — 0,5%, в деякому роді є критичною. При такій вологості на поверхні газобетону може з’явитися мережа дрібних тріщин. Втім, такі дії можливі лише в лабораторних умовах — практика експлуатації газоблоків в умовах Єгипту та інших жарких посушливих країн показує, що навіть спекотне екваторіальне сонце не здатне завдати подібної шкоди кладці.
То чи потрібно захищати газобетонну кладку від впливу атмосферних явищ? Відповідь на це питання може дати собі кожен кінцевий споживач. Відзначимо лише, що шкоди від такого захисту не буде, але гострої необхідності в ній немає. Звичайно, якщо того вимагають естетичні міркування, кладку можна приховати за вентильованим фасадом, обштукатурити і пофарбувати якісними матеріалами, але поспішати з цим не варто. Будівля може експлуатуватися і так, а значить, якщо ви все ж замислюєтеся про зовнішню обробку, з прийняттям рішення можна не поспішати — вибір можна буде зробити і пізніше!
Стаття в тему: Внутрішнє оздоблення стін будинку з газобетону
ВИСНОВОК: Міф про те, що газобетон погано реагує на атмосферну вологу, не відповідає реальному стану речей.