Прихильники використання в будівництві екологічно чистих матеріалів при утепленні підлоги спокійно можуть застосовувати керамзит. Цей теплоізоляційний матеріал називають самим природним, що не дивно: він виготовляється з глини і порід, що містять сланець, шляхом обертання сировини в гарячій печі. Під дією високої температури і центробіжної сили порода спікається і формуються гранули різних розмірів. На ділі утеплення підлоги керамзитом означає не тільки використання нешкідливого для здоров’я матеріалу, але і здешевлення будівництва, оскільки, по-перше, сам матеріал дешевий, по-друге, робота з ним не вимагає багато часу і спеціального устаткування.
Відео-поради по утепленню підлоги керамзитом
Існує кілька будівельних технологій використання гранул: введення їх до складу бетонної стяжки або засипання керамзиту по периметру підлоги, даху або в простір між стінами. Розглянемо обидва варіанти застосування керамзиту для утеплення підлоги.
Керамзит в складі бетонного розчину: популярний, але спірний метод утеплення
Досить поширений спосіб влаштування підлоги за допомогою суміші керамзиту і цементу. У числі інших переваг саме цей варіант стяжки для підлоги показує поліпшення теплоізоляційних властивостей такої підлоги. Однак слід уточнити, що гідність керамзиту, як ізолятора, визначається наявністі в його гранулах повітряних бульбашок (для виготовлення береться особливий вид глини, спінюється при випалюванні).
Це важливо знати Теплозберігаючі якості керамзиту в різних його марках розрізняються між собою. Найкраще утримують тепло гранули, що мають більш пористу структуру. Такий керамзит може затримувати до 80% тепла.
Вводячи ж керамзит в водний цементно-піщаний розчин, ми отримуємо матеріал, в якому повітря частково заміщується водою, в результаті чого його теплозберігаючі якості значно погіршуються.
Чатайте також: Що вибрати: водяну теплу підлогу чи радіатори опалення
Але, все вище сказане не означає, що керамзитобетонна стяжка не утеплює підлоги. Утеплює, але трохи гірше, ніж шар насипного сухого керамзиту. На користь додавання його в бетонний розчин називають такі причини:
- там, де підлоги дуже нерівні і необхідна велика висота стяжки, без введення в розчин наповнювача не обійтися, а керамзит для цього підходить найкраще;
- з гранулами в складі розчину, а не в розсип, зручніше працювати.
Деякі секрети укладання керамзитобетонної стяжки
Співвідношення цементно-піщаної суміші до наповнювача має бути приблизно 2: 1, а її консистенція — наближатється до густого тіста. Навіть досвідчені будівельники не ризикують назвати точні пропорції, посилаючись на відмінність в марках цементу і видах гранул керамзиту. Ознакою правильності співвідношення інгредієнтів буде обволікання всіх гранул розчином.
На підлогу за допомогою гіпсу встановлюються маякові рейки. Розчин наносять кельмою і розрівнюють правилом — спеціальною дошкою. Якщо верхнім покриттям буде звичайна бетонна підлога, то поверх керамзитової, не чекаючи її висихання, укладають стяжку з простого бетонного розчину. Висихають підлоги через пару діб, але покриття для підлоги слід класти не раніше, ніж через місяць.
Керамзит в розсип: як укладати під бетонну і дерев’яну підлогу
Керамзит як утеплювач відмінно підходить під бетонні і дерев’яні підлоги. Способи, якими в цих двох випадках його укладають, дещо відрізняються один від одного. У першому випадку сипучі гранули утеплювача слід закріпити на місці, щоб вони не зсувалися при подальшому укладанні стяжки. Для того щоб утеплити дерев’яні підлоги, керамзит рівним шаром розсипають між лагами і розрівнюють. Головне, щоб його шар був не менше десяти сантиметрів.
Це важливо знати Для того щоб гранули керамзиту вкладалися в більш щільні шари і були менш сипучими, слід купувати матеріал різного розміру. У цьому випадку великі і дрібні гранули будуть мати краще зчеплення.
Як укладати гранули матеріалу під бетонну стяжку
Розповімо докладніше етапи влаштування бетонних підлог з їх утепленням шаром керамзиту:
- Підлоги можуть бути покладені прямо на земляну основу. Для цього її утрамбовують, роблять піщану подушку і насипають шар гравію. Це підготовка для подальшого укладання підлоги.
- Керамзит розсипається і розрівнюється, без підвищень в ту чи іншу сторону. Зручніше це робити за допомогою приладу лазерного рівня.
Це важливо знати. Шар керамзиту необхідно ізолювати від попадання вологи знизу. Слід попередньо прокласти плівку. Її висоту з боків треба розрахувати так, щоб вона піднімалася над керамзитом на кілька сантиметрів.
- Для того щоб уникнути зрушень при подальшій заливці бетонним розчином, верхній шар з гранулами фіксується рідким цементним розчином. Якщо на підлогу в подальшому буде велике навантаження, то зверху ще накладають армуючу сітку.
- Розчин для стяжки наносять на шар керамзиту і розрівнюють по маякових рейках довгим правилом.
Розчин містить цемент і пісок в співвідношенні приблизно 1: 3 або 1: 4 (залежить від марки цементу і від часу його виготовлення: чим старше цемент, тим менше треба брати піску). Нерідко до складу стяжки вводять різного роду пластифікатори та інші наповнювачі, що додають зручності при проведенні робіт.
Чому для утеплення використовують керамзит: властивості і переваги матеріалу
Серед характерних особливостей керамзиту виділяються наступні:
- обпалена глина і наповнені повітрям порожнини гранул здатні відмінно ізолювати від проникнення холоду від грунту і перешкоджати витоку тепла з приміщення;
- матеріал стійкий до температурних перепадів;
- має підвищену вогнестійкість;
- здатний витримувати без втрати своїх якостей сильні морози;
- абсолютно нешкідливий для всього живого, так як проводиться без застосування хімії і з натурального матеріалу;
- керамзит, крім усього іншого, полегшує конструкції, ізолює від проникнення звуків.
Не дивно, що з початку ХХ століття, коли керамзит став повсюдно застосовуватися на будівництвах, і до теперішнього часу його затребуваність продовжує бути високою. І це не дивлячись нате, що стався прорив у сфері технологій, коли з’явилися сотні високотехнологічних матеріалів. Одним словом, дешевий і «скромний» керамзит залишається незамінним матеріалом для утеплення підлог і інших конструкцій будівлі.