Сонячні колектори для опалення будинку: переваги, недоліки та ефективність роботи

0
3528
Сонячні колектори

Зміст статті

Сонячне випромінювання це один з найдоступніших і поширених альтернативних джерел тепла. А сонячні колектори в свою чергу — найпростіший спосіб цю енергію перетворити. З кожним роком все більше людей розглядають колектори в якості додаткового джерела енергії для дому.

Але що ж являють собою колектора, чим відрізняються між собою і чи дійсно вони так ефективні? Читайте далі в статті.

Що таке сонячний колектор і навіщо він потрібен?

Щодня на землю падає величезна кількість сонячного випромінювання більша частина якого не використовується. Завдання колектора — «увібрати» в себе певну частку цього випромінювання і перетворити його в придатну для людських потреб енергію.

Читайте також: Що таке пелети і їх витрата на опалення будинку площею від 100 до 200 м²

Бруківка Магік

При цьому важливо відрізняти: сонячне випромінювання може бути перетворено в 2 види енергії — теплову і електричну.

  • Сонячні колектори застосовуються для отримання тепла і нагрівання води. Вони нагрівають воду яка використовується для ГВП та опалення будівлі.
  • Сонячні батареї (вони ж фотоелектричні модулі) застосовуються для вироблення електроенергії. Вони мають зовсім інший принцип дії.

Існує також комбінована технологія. Панелі, які одночасно виробляють електричну і теплову енергію.

Переваги сонячних колекторів для опалення будинку

Економія газу

Влітку сонячні колектори здатні повністю закрити потребу будівлі в гарячій воді. У міжсезоння — навесні і восени, колектора знижують навантаження на газовий котел, що в кінцевому підсумку скорочує споживання газу. У зимовий час колектора працюють з дуже низькою ефективністю.

Енергонезалежність

Використовуючи сонячний колектор для опалення ви знижуєте власну залежність від газу. Колектор є додатковим джерелом тепла. Як мінімум в літню пору ви зможете безкоштовно отримувати гарячу воду не використовуючи для цього газ. Аналогічний результат ви можете отримати при опаленні тепловим насосом.

Доступність

Для установки сонячного колектора не вимагається дозвіл. Все що потрібно — сантехнік з прямими руками і компетентний продавець, який знає всі особливості і тонкощі монтажу.

Довгий термін служби

Термін служби колектора — більше 15 років. А значить, ви дуже довго зможете користуватися безкоштовним сонячним теплом.

Недоліки сонячних колекторів

Вартість

Ціни на сонячні колектори для нагріву води плавають від 500 $ до 1000 € за штуку. А ціла система «під ключ» складається з двох колекторів буде коштувати від 2500 $. Чималі початкові вкладення, з терміном окупності 7-10 років.

Мінливість

Сонце не можна включати і вимикати за власним бажанням. Тому колектора не можна розглядати як єдине джерело тепла.

Потрібен бак-накопичувач

Для роботи сонячних колекторів потрібен бак-накопичувач. Якщо у вашій опалювальній системі він не передбачений, то це спричинить додаткові витрати на покупку колекторів.

Ефективність сонячних колекторів для нагріву води

Ефективність колектора залежить від регіону. Чим південніше регіон, тим активніше сонце і вище ефективність роботи колектора.

Читайте також: Вибір котла опалення для будинку

На території України сонячні колектори мають великий потенціал використання. В середньому на 1м2 землі за рік падає від 1000 до 1350кВт-ч сонячної енергії. Це еквівалентно 120-140м3 газу.

Теплова карта УкраїниЗробимо простий розрахунок. Візьмемо звичайний колектор, робоча площа якого — 2,3м2. За рік його теплової енергії в газовому еквіваленті складе 276-322м3. При тарифі на газ 6,95грн / м3 отримуємо: за рік один колектор економить великі кошти.

Не дуже багато, з огляду на початкову вартість колектора. При таких цифрах його окупність буде дуже великою. Звичайно цифри дуже усереднені і для кожного регіону потрібно робити свій розрахунок.

Види сонячних колекторів для нагріву води

Існує безліч видів сонячних колекторів, які відрізняються призначенням, зовнішнім виглядом, принципом роботи і так далі. Основні відмінності можна класифікувати наступним чином:

Конструкція і зовнішній вигляд:

  • Плоскі.
    Трубчасті вакуумні.

Призначення:

  • Для підтримки системи опалення та ГВП (сонячними колекторами в принципі складно забезпечити повноцінне опалення будинку, вони працюють тільки на підтримку системі опалення).
  • Для нагріву води в басейні (окремий вид панелей, виготовляють з пластика).

Принцип роботи

  • Самопливні — ідеальний варіант для дачі або сезонний. Це автономна система, яка не вимагає підключення до електромережі.
  • З примусовою циркуляцією. Цей вид сонячних колекторів підключається до загальної системи опалення і працює під тиском насоса.

Сезонність

  • Цілорічні (влітку — повноцінне забезпечення гарячою водою, взимку — підтримка опалення).
  • Сезонні — використовуються тільки влітку і в міжсезоння. Зазвичай всередині таких колекторів тече вода, яка на холоді замерзає. Тому на зиму такі системи консервуються.

Висновок

  1. Сонячний колектор для опалення це один з найпоширеніших і доступних альтернативних джерел енергії для приватного будинку.
  2. Колектора в першу чергу слід розглядати як інвестицію в енергонезалежність. Їх термін окупності дуже великий — 7-10 і більше років. Тому ставити колектора тільки заради економії газу недоцільно. Можливо, що з цим завданням краще впораються і інші альтернативні газу джерела тепла — камін з водяним контуром або тепловий насос. Все залежить від ситуації.
  3. Але для кожного правила є винятки. Колектор теж може швидко окупитися і приносити відчутну економію газу. Про це ми детально розповімо в одній з майбутніх статей.
  4. Найбільш виправдано використовувати колектора в південних регіонах, де висока сонячна активність. Найвищу ефективність колектора показують влітку і в міжсезоння. Взимку їх внесок в систему опалення хоч і є, але невеликий.
  5. Якщо ви розглядаєте колектора заради економії газу і грошей, то ймовірно це буде одне з найдорожчих і найменш ефективних рішень. В першу чергу найкраще звернути увагу на прості і недорогі заходи. На щастя, таких заходів безліч.

Читайте також: Опалення через теплу підлогу чи радіатори?

4.7/5 - (8 голосов)

Бруківка Магік