Яка покрівля краща

0
1898
Плоскі дахи

Яка покрівля краща — ми знаємо: комусь подобаються плоскі дахи в стилі модерн або конструктивізм, інші хочуть самостійно побудувати простий і надійний двосхилий дах, а треті збираються наймати помічників.

У будь-якому випадку, важливо правильно вибрати вид даху і покрівельний матеріал, щоб з одного боку, дах будинку був красивим, з іншого не дуже дорогим, а крім того — підходив до кліматичних умов, в яких розташований будинок.
Адже не секрет, що від залежаного на даху снігу і його лавиноподібного сходу, можна отримати як пошкодження покрівлі ( «прогин» покрівлі, вирвані снігозатримувачі, пошкоджений водостік), так і серйозні пошкодження сусідніх будівель (паркан, гараж, сарай ітд), що стоять в безпосередній близькості від будинку. Все це необхідно враховувати при виборі типу покрівлі та самостійному будівництві.

При проведенні робіт з будівництва та проектування покрівлі, необхідно керуватися вимогами СНІП II-26-76 — «Покрівлі». І хоча ці показники були встановлені в далекому 1979 році, вони до цих пір не втратили своєї актуальності.

Втім, при використанні новітніх матеріалів, необхідно керуватися рекомендаціями їх виробників.
Якщо коротко перерахувати основні вимоги, яким повинна задовольняти хороша покрівля для приватного будинку, то вийде наступний список: вона повинна витримувати вітрові навантаження і не «складатися» під ними; не повинна протікати; взимку на ній не повинен накопичуватися сніг, а якщо він все ж накопичується, то не повинен призводити до пошкодження даху або протікання талої води; покрівля повинна бути красивою з дизайнерської точки зору; і при цьому відносно недорогою; а найголовніше, вона повинна зберігати всі ці якості протягом якомога довшого періоду часу (мало кому сподобається щороку ремонтувати або «допрацьовувати» неякісно зроблену покрівлю). Загалом, покрівля повинна бути надійною.

Отже, якості які нас цікавлять: краса, надійність і дешевизна. Можливо когось це розчарує, але ці якості не сумісні.
Зазвичай, чим складніше форма покрівлі, тим красивіше вона виглядає, дорожче встає своєму власникові, і в той же час тим менш надійною вона стає. Це пов’язано з тим, що складна форма передбачає безліч швів і з’єднань, які стають слабкими місцями конструкції і знижує її загальну надійність і довговічність, а крім того ускладнюють експлуатацію (мова, перш за все, про необхідність вручну прочищати «снігові мішки», які утворюються на покрівлях складної форми).

Що робити зі снігом на даху?
Що робити зі снігом на даху?

Що робити зі снігом на даху?

Бруківка Магік

Ми вже говорили, що сніг на даху може становити серйозну небезпеку для самої конструкції даху, прилеглих будівель і проходe під нею людей. Іноді, навіть вірно спроектована покрівля, через перепади температури близько нуля, здатна накопичити значну кількості снігу в вигляді «торта наполеон» з шарами, що чергуються зі снігу і льоду. Але про все по порядку.

Давайте розберемося, яким чином сніг накопичується на даху. Коли сніг тільки випав, якщо він сухий, то його легко здуває вітер. Таким чином дах самоочищається. Але якщо сніг залишається на даху довше, то волога з повітря (яка є в ньому завжди), починає поступово переходити в цей сніг. Маса і густина снігу збільшуються і вітер не може його здути. Не особливо заглиблюючись в кристалографію та гляциологію, скажімо, що волога з повітря в лежачому нерухомому снігу поступово нарощує кількість променів і голок у сніжинок, що збільшує їх вагу і зчеплення між окремими сніжинками, при цьому обсяг снігу не змінюється, а його маса і щільність зростає. Напевно багато хто помічав, що тільки випав сніг немов пух, але варто йому полежати — і не будь-яка лопата візьме, так він може ущільнитися.

Зрештою, сніг може перетворитися на лід, саме так з’являються льодовики на вершинах гір, де дощів немає в принципі, так як рівень хмар нижче.
Деякі будівельні компанії рекомендують ставити підігрів кабелем по всій площі покрівлі, щоб сніг не накопичувався. Це твердження з розряду «якщо винести нагрівач на вулицю, то на вулиці стане тепло, а якщо на вулиці тепло — то і вдома тепло», залишимо його без коментарів, проте відзначимо, що підігрів водостоків (а не всієї площі даху) все ж має право на існування, але і те, тільки в тому випадку, якщо є проблеми з пошкодженням водостоків від замерзлої (і тому що розширюється) в них води, що буває досить рідко.

Для того, щоб сніг на даху не накопичувався без застосування будь-яких нагрівальним систем (перетворюють сніг в воду, яка потім перетвориться в бурульки до землі), необхідно виконати кілька умов, про них і піде мова далі.

Кут нахилу покрівлі
Кут нахилу покрівлі

Кут нахилу покрівлі

Найважливішим параметром, що впливає на довговічність і надійність покрівлі приватного будинку, є кут нахилу даху. Чим він більший, тим краще дах самоочищається, тим менші навантаження відчуває крокв’яна система і дахове покриття, а значить тим довше прослужить вся конструкція в цілому (особливо якщо місцевість не дуже вітряна, так як великий кут нахилу значно збільшує вітрові навантаження). Дах з великим кутом нахилу ніколи не доведеться чистити вручну — сніг і опади будуть легко скочуватися з неї. На дахах з малим кутом нахилу, навпаки, іноді навіть трапляється така ситуація, що вода локально утворилася в одному місці даху не може текти вниз, через те, що їй заважає великий шар снігу і намерзлого льоду, тоді вода починає «текти вгору» , просочуючись між листами покрівельного матеріалу.

Крім того, певну роль грає і коефіцієнт тертя використаного матеріалу. Наприклад, з гладкого покрівельного профнастилу сніг буде йти набагато легше, ніж з шорсткого шиферу.
Для кожного покрівельного матеріалу існує свій рекомендований кут нахилу даху. Для шиферу він повинен становити більше 20 градусів (при меншому куті нахилу в стики буде забігати вода і сніг), для металочерепиці — не менше 10 градусів.

Утеплення покрівлі

Добре утеплена покрівля з правильно виконаним вентиляційним зазором практично не нагрівається від внутрішнього тепла з будинку. А значить, не відбувається танення снігу, утворення крижаних змерзлих пластів і бурульок. Бурульки — це перша ознака того, що теплоізоляція покрівлі виконана погано. Основні тепловтрати будинку йдуть через дах (так як тепло піднімається вгору), і якщо покрівля погано теплоізольована, то це не забариться позначитися на рахунках за опалення. В окремій статті можна докладніше прочитати про види утеплювачів.

Плоскі дахи
Плоскі дахи

Плоскі дахи

Всі ми захоплюємося стилями модерн і конструктивізм в архітектурі, але, на жаль, доводиться констатувати, що плоскі дахи знайшли своє застосування тільки в регіонах з відносно теплим кліматом, де немає необхідності в утепленні даху або майже не випадає сніг. У такому випадку їх конструкція гранично проста і обходиться дуже дешево (що і відповідає ідеалам модерну і конструктивізму: найпростіше і ефективне рішення з використанням мінімуму матеріалу).

У нашому кліматі такий дах зробити можна, але це буде дорого і з великою ймовірністю вона буде вимагати постійного ремонту, в результаті чого доставить багато головного болю своєму щасливому володареві. А вже якщо недостатньо кваліфіковані будівельники, нічого не чули про Баухауз і інтернаціональний стиль, «трохи накосячать», то наслідки будуть тяжкими (це пов’язано з особливостями конструкції і монтажу плоских покрівель), ніж у випадку зі стандартною скатної покрівлею.

5/5 - (4 голоса)

Бруківка Магік