Міжкімнатні двері — важлива частина інтер’єру. Від їх вибору залежить не тільки практичність і функціональність, а й затишок і естетика будинку. Щоб зрозуміти, як вибрати міжкімнатні двері правильно, з усіх можливих варіантів, необхідно прочитати цю статтю — тут зібрана вся необхідна інформація, що стосується будови, видів, функціоналу і ціни.
ЗМІСТ:
- Будова основних типів міжкімнатних дверей
- Матеріал виготовлення та спосіб обробки дверей
- Способи відкривання дверей
- Як вибрати розмір міжкімнатних дверей
- Які двері мають кращу шумоізоляцією
- Вибір дверної коробки
- Добори та лиштва
- Градація цін на міжкімнатні двері
- Як вибрати колір міжкімнатних дверей
Будова основних типів міжкімнатних дверей
Вибрати міжкімнатні двері можна з чотирьох варіантів конструкції, які виробляються промисловим способом і відрізняються найбільшою практичністю і зручністю застосування. Необхідно відзначити, що всі варіанти практично однакові за зручністю, але, тим не менше, кожна конструкція має свої особливості. Виробляють такі види дверей: щитові (сотові), тифльовані (фільончасті), збірні, шпоновані. У чому їх відмінності?
Щитові міжкімнатні двері
Іноді цю конструкцію дверей називають каркасною, що теж дуже точно відображає особливості будови. Основа дверей — міцний каркас з масиву дерева. Найчастіше використовується сосна, як найбільш простий в обробці і недорогий матеріал. З двох сторін рама обшивається листами МДФ, а порожнеча всередині, між елементами каркаса, заповнюються легким ізоляційним матеріалом або стільниковою конструкцією з картону або МДФ.
Читайте також: Які шпалери кращі — вінілові, флізелінові чи паперові
Декоруються двері на зовнішніх площинах натуральним шпоном, ламінатом, плівкою ПВХ або іншими оздоблювальними матеріалами. У відповідності з конструкцією в полотні може бути вирізаний отвір будь-якої конфігурації під скління. У місцях встановлення скла і монтажу багета каркас дверей посилюється, як і в зоні встановлення дверної ручки.
Будова щитових дверей:
- Стільниковий заповнювач.
- Каркас із соснових брусків.
- Посилення для встановлення замка.
- МДФ полотно.
- ламіноване покриття або покриття з ПВХ.
Переваги каркасних дверей:
- невелика вага;
- низька ціна;
- безліч варіантів обробки;
- міцність конструкції.
Двері тафльовані (з фільонок)
Конструкція їх теж базується на дерев’яному каркасі з масивної дошки і брусків. Крім зовнішньої обв’язки в каркасі присутні внутрішні елементи у вигляді вертикальних стійок і горизонтальних перемичок. Простір між деталями каркаса заповнюється спеціальними фігурними елементами — фільонками, що представляють собою складальні або масивні дощечки, по формі відповідної конфігурації отворів. Частина площі полотна може заповнюватися склом або іншим декоративним матеріалом.
Фільонки виконуються з сосни, цінних порід дерева або комбінуються з МДФ. Це надає широкий вибір варіантів оформлення дверей без втрати міцності і якості. Конструкція виходить трохи важчою і дорожче щитової, але міцніша і більш стійкою до фронтальних і бічних деформацій.
Будова дверей з фільонок:
- Вертикальний брус обв’язки.
- Фільонки.
- Поперечна балка.
Переваги:
- міцність;
- вишуканий зовнішній вигляд;
- багатоваріантність обробки;
- достатній рівень звукоізоляції.
Шпоновані двері
Збираються такі двері на дерев’яному каркасі шляхом заповнення прорізів горизонтальними дощечками (брусками). Конструкція виходить досить масивною, що повністю компенсується її міцністю. Крім того, шпоновані елементи можна комбінувати зі склом або іншими матеріалами, що дозволяє створювати необмежену кількість варіантів оформлення.
За зовнішнім виглядом такі двері виглядають як складальна конструкція з окремих елементів, проте, викликають відчуття міцності і надійності, що і є насправді — шпоновані двері настільки ж міцні, як і фільончасті, але трохи важчі.
Будова шпонованих дверей:
- Елементи полотна.
- Шпон.
- Скляна вставка.
- Декоративна заглушка.
- Стяжний гвинт.
- Профіль.
- Шкант.
Переваги:
- міцність;
- довговічність;
- стійкість до деформацій;
- привабливий дизайн.
Збірні двері
Конструкція їх максимально спрощена — каркас з рейок або металу по периметру і внутрішнє заповнення зі скла. Можливі варіанти з заповненням непрозорою фільонкою, теж на всю висоту і конструкція з додатковою центральною стійкою.
- МДФ.
- Скло триплекс.
- Брус з масиву деревини.
- ПВХ плівка.
- ПВХ кромка.
Переваги:
- міцність;
- відмінний дизайн;
- необмеженість в розмірах.
Щоб зрозуміти, як вибрати міжкімнатні двері за якістю, необхідно усвідомити, що по дизайну і кількості варіантів оформлення — практично всі конструкції рівнозначні. Ціна щитових дверей найдоступніша, фільонок — найвища. Найбільш міцними будуть фільончасті і ШПОНОВАНІ двері з масиву.
Матеріал виготовлення та спосіб обробки дверей
Важливою характеристикою, при виборі міжкімнатних дверей є і вид матеріалу, з якого вони зроблені. Різноманітність конструкцій визначає можливість виготовлення дверей з найрізноманітніших природних і штучних матеріалів — дерева, металу, скла, МДФ, ДСП і інших.
Двері з масиву
Якщо орієнтуватися тільки на міцність, то нічого кращого масиву дерева не придумано — це хоча і дорогий, але дуже надійний і якісний матеріал. Найчастіше ці двері мають фильончату конструкцію. Такі двері повністю відповідають і іншим важливим вимогам до міжкімнатних конструкцій — звукоізоляції. Але при цьому експлуатація дверей з масиву викликає деякі складнощі. вони:
- чутливі до перепадів вологи;
- досить важкі, що вимагає встановлення додаткових петель;
- схильні до розсихання.
При виготовленні дверей з масиву вимагається ретельний підбір спеціально просушеного матеріалу, значних витрат часу на його обробку.
З порід дерева найчастіше використовуються дуб, бук, горіх, але вони підходять тільки для дорогих дверей, робити на замовлення. Як і червоне дерево — це породи для ручної роботи та в магазинах купити якісні двері з цінної деревини практично неможливо. Але можна знайти непогані двері з сосни або ялини, рідше — модрини. При використанні якісних морилок і лаків їх можна перетворити на справжні витвори мистецтва, відрізнити від робіт червонодеревців практично не можливо.
Читайте також: Як вибрати натяжну стелю і на що звернути увагу при покупці
Тим більше що сосна і інші хвойні породи не так сильно схильні до розсихання і розтріскування, як дуб або бук. Крім того, ціна готових міжкімнатних дверей з хвойних порід набагато нижче, а звукоізоляційні і декоративні якості знаходяться практично на одному рівні, особливо, якщо використовується скління.
Але в конструкціях дверей щитових, фільоночні (під обробку) і збірних сосна виступає в ролі основного матеріалу — каркаси виходять виключно міцними, несхильними до деформацій і навіть без антисептичної обробки мають дуже високий рівень опору до біологічних уражень — цвілі і гнилі. У складі деревини хвойних порід достатньо власних смол, щоб термін експлуатації не поступався обробленій деревині в сухій атмосфері. Двері для ванних, лазень і саун вимагають більш складної підготовки.
Двері з масиву в більшості випадків будуть перевершувати конструкції з синтетичних матеріалів, але програють їм у такому важливому параметру як ціна.
Двері зі штучних матеріалів
Використання таких матеріалів робить міжкімнатні двері більш дешевими без втрати основних споживчих властивостей. Для початку розберемо яке внутрішнє наповнення можуть мати двері з штучних матеріалів. Насправді різноманітність внутрішнього наповнення велике. В якості таких матеріалів можуть використовуватися: соснові бруски, ДСП, МДФ, пористий картон. При цьому плити ДСП і МДФ можуть бути як цільними так і ніздрюватими. Пустотілість плит позначається на міцності дверей, але робить їх більш легкими і дешевими.
Найкраще купувати двері з МДФ — деревно-волокнистої плити на базі натуральних смол. Це міцний, водостійкий, екологічно безпечний матеріал, який легко обробляється і дозволяє отримати досить складні по конфігурації конструкції.
Плити МДФ більш кращі, ніж ДСП, особливо в складі міжкімнатних конструкцій. Для виробництва ДСП використовуються синтетичні в’язкі речовини, які схильні до виділення не зовсім безпечних випарів при нагріванні. Конструкції з ДСП трохи важчі, що вимагає посилення каркасу і петель.
Часто в якості внутрішнього наповнення застосовують бруски з деревини малоцінних порід, що є хорошим рішенням. Однак вартість таких дверей трохи вище.
Якщо бюджет дозволяє, то від покупки дверей з наповнювачем з пористого картону варто відмовитися. Такі двері володіють найменшою міцністю. Якщо їх зовнішнє покриття має невелику товщину, то їх дуже легко пробити випадково зачепивши будь-яким предметом.
Не залежно від внутрішнього наповнювача по контуру каркасу завжди застосовуються соснові або ялинові бруски які додають жорсткості конструкції.
Але найголовнішу роль відіграє зовнішнє покриття, яке не тільки контактує з мікроатмосферою приміщення, а й здатна активно впливати на неї. Але і впливу середовища в приміщенні на конкретний виріб не слід випускати з уваги — вологість, температурний режим і рівень запиленості дуже сильно впливають як на зовнішній вигляд, так і на термін експлуатації дверей.
Ламінат. Один з найпоширеніших матеріалів який застосовується для зовнішньої обробки дверей, проте, його популярність визначається не тільки захисними і декоративними властивостями, але і ціною. Це одне з найдешевших покриттів, але визначення «дешеве» зовсім не означає неякісне. Ламінат в 95% випадків повністю виправдовує своє призначення і відмінно захищає основу, володіючи при цьому відмінним декоративним виглядом.
Читайте також: Що вибрати — ванну чи душову кабіну
За технічною суттю — це спеціальне покриття, яке наноситься на чистий матеріал або паперову основу з імітацією забарвлення цінних порід дерева. Перед тим, як вибрати міжкімнатні двері з ламінованим покриттям, необхідно з’ясувати, як воно реагує на підвищену вологість, перепади температур або агресивну атмосферу, яка може бути, наприклад, на кухні або в коридорі, що веде до ванною. Агресивною можна вважати атмосферу цілком безпечну для людини, але насичену парами миючих засобів або жирними випарами.
ПВХ-покриття. Більш зручні в усіх відношеннях двері покриті плівкою ПВХ. Це ударостійкий матеріал, що відрізняється високою хімічною і механічною стійкістю. За дизайнерським властивостями він нітрохи не поступається ламінату. Виготовляється ПВХ покриття в самих різних кольорах, як стандартних, з різною гамою кольорів і каталогам виробників ЛФМ, так і в імітації цінних порід дерева. Також на плівку можна нанести будь-який фотодрук, що дуже актуально в нестандартних інтер’єрах. На користь покриттів з ПВХ можна віднести виняткову стійкість кольору.
Натуральний шпон. В якості покриття міжкімнатних дверей дуже часто використовуються натуральні матеріали — в основному, шпон. Він являє собою тонкий зріз деревини, товщиною від 0,1 до 10 мм. Для обробки дверей використовуються найтонші види шпону, передбачається, що міжкімнатні двері несхильні до великих механічних навантажень, не взаємодіють з прямим ультрафіолетом і на них не впливають різкі перепади температур.
Натуральний шпон, навіть найтонший, відмінно передає характерну текстуру певної породи дерева, відмінно зберігає колір і не руйнується при помірних фізичних впливах. Шпон відмінно вбирає морилки, фарби і лаки, має високу адгезію до клеїв, за допомогою яких закріплюється на підставі. Часто шпоновані двері важко відрізнити від виробів, виконаних з масиву.
Екошпон. Дешевший варіант — екошпон. Це волокна натуральної деревини, скріплені синтетичними смолами. Він повністю повторює малюнок натурального дерева, але по екологічності поступається йому. Часто в ролі сполучного матеріалу використовують формальдегід і його складові, які навіть під шаром лаку не зовсім безпечні. На дачах, в заміських будинках і приміщеннях, де люди перебувають рідко — це один з найбільш зручних варіантів, як за ціною, так і за якістю.
Виділення парів синтетичних смол може початися тільки у виняткових випадках, при температурі в будинку вище +40 0С або прямому тривалому впливі сонячних променів. В інших обставинах екошпон безпечніше натурального. Сама назва даного матеріалу багатьох наштовхує на думку, що це екологічно чистий матеріал, насправді це не так. У даного матеріалі немає нічого спільного з натуральним шпоном, крім зовнішнього вигляду.
Скло. Як заповнення прорізів каркасів міжкімнатних дверей скло — один з кращих матеріалів. Крім високих дизайнерських можливостей, дверне скло з прошарком з прозорого пластика (триплекс) абсолютно безпечне. Навіть при сильних ударах його розбити складно, при руйнуванні воно не утворює осколків або скільки-небудь небезпечних частин.
Скло можна:
- тонувати в будь-який колір;
- декорувати металом і деревом;
- фарбувати;
- перетворювати в дзеркало;
Єдиним недоліком скла є низький рівень звукоізоляції, але в більшості випадків він не є вирішальним.
Підвівши невеликий підсумок можна сказати, що кращим рішенням будуть двері з МДФ (переважно) або ДСП оброблені натуральним шпоном. Але це буде найдорожчий варіант. Наступний варіант — це двері з МДФ або ДСП оброблені ламінованим покриттям або екошпон. Самий бюджетний варіант це обробка ПВХ плівкою, при цьому за дизайнерським різноманіттям вона перевершує всі покриття.
Способи відкривання дверей
Крім матеріалу виготовлення і вартості, щоб визначити, які міжкімнатні двері краще вибрати для квартири, необхідно враховувати їх реальну функціональність. Одним з основних властивостей є спосіб відкривання. Найчастіше дверні конструкції належать до одного з чотирьох типів:
- розпашні;
- розкладні;
- розсувні;
- хитаючі.
Залежно від планування будинку, розмірів окремих приміщень і фінансових можливостей, вибираються і двері. Як і більшість конструкцій, на ринку залишилися тільки самі практичні. Якщо вам не підходять, наприклад, розсувні двері, то це не означає, що вони погані. Кожен з видів має свої певні переваги, які проявляються тільки в конкретних обставинах.
Розпашні двері
Класичні розпашні двері можна зустріти в 90% квартир і будинків. Міжкімнатні рідко бувають двостулковими, хіба що при переході від просторого передпокою до вітальні або їдальні. В інших випадках встановлюються одностулкові.
Встановлення петель і замків не представляє складності на збірних, ні на тафльованих або шпонованих дверях. Простота конструкції не зменшує її функціональних властивостей — на дверях можна встановити як звичайні, так і особливо міцні петлі, замки з ключем, запори, засувки. Як правило, розпашні двері встановлюються на міцних коробках, надійно закріплених в стінах.
Розсувні двері
Вибір такого виду дверей визначається, в більшості випадків, дефіцитом площі. Для їх відкриття не потрібно ніякої «мертвої зони» за стулками — вони просто зсуваються вздовж стіни і ховаються в декоративних конструкціях або розташовуються відкрито. Розсувні двері можуть виготовлятися у всіх варіантах — наявність верхніх і нижніх направляючих, по яких зсувається полотно, забезпечує як стійкість конструкції, так і легкість управління.
Розкладні двері
Розкладні міжкімнатні двері більш складної конструкції, ніж розсувні. Складність тут представляють шарніри, на яких закріплені стулки. Двері зібрані у вигляді гармошки, яка складається в компактну конструкцію. За функціональністю розкладні двері знаходяться в проміжному положенні між розпашними і розсувними, але за складністю виготовлення і експлуатації значно випереджають їх.
Труднощі проявляються в наявності численних шарнірів, які хоч і працюють при мінімальних навантаженнях, але можуть являти собою найбільш слабким елементом. Виконуватися вони можуть як у вигляді однієї зсувної конструкції, так і в формі двох полотен. Другий варіант більш кращий — він передбачає всього два або три шарніра, навантаження на які вельми помірні. При невеликій вазі стулок, така конструкція прослужить не менше, ніж розпашні або розсувні двері.
Читайте також: З чого почати ремонт квартири в новобудові з чорновою обробкою?
Але при наявності більш ніж двох шарнірів, кількість вузлів підвищеного рівня ризику зростає, двері стають складними в управлінні і недовговічними в експлуатації. Встановлювати розкладні двері доцільно у вигляді швидкозбірних перегородок, наприклад, коли вітальню потрібно швидко перетворити в просторий обідній зал для сімейних торжеств. За рівнем декоративності розкладні двері перевершують всі інші різновиди.
Двері які коливаються
Найменш практична конструкція в умовах квартири або котеджу. Цілком доречна в громадських приміщеннях. Складна в установці, регулюванні і експлуатації. Набагато краще з дизайнерських міркувань, зручності використання і грошових витрат встановити одну або дві розсувні дверей.
Як вибрати розмір міжкімнатних дверей
При виборі міжкімнатних дверей основну роль грає функціональність. Дверима ви користуєтеся по кілька разів на день, найменша незручність відразу ж стане помітною і починає дратувати. Багато порад, по вибору міжкімнатних дверей стосуються виключно вартості і матеріалу виготовлення, але зовсім забувають про таку характеристику, як зручність.
Цей параметр багато в чому залежить від розмірів дверного полотна. Чим воно більше — тим незручніше ним користуватися. Як показує практика оптимальні розміри полотна — 2000 х 600 х 700 800 мм. З огляду на розміри коробки, отвір під двері необхідно робити трохи більше. На герметизацію з’єднання допускається не більше 1 см товщини монтажної піни або іншого герметика.
Для різних приміщень розраховані різні розміри дверей, стандартом передбачено:
Кухня
| — 550-600 х 1900-2000 х 50-70 мм; | — 800 х 2000 х 20-70 мм. |
У будинках промислового будівництва розміри прорізів під двері стандартизовані, але в приватних котеджах і заміських будинках розміри дверей коливаються досить значно. При зведенні власного будинку найкраще дотримуватися загальноприйнятих стандартів — менше буде проблем, як при замовленні, так і при встановленні дверей.
При замовленні дверей необхідно визначити основні розміри:
- дверний отвір по периметру;
- товщину коробки;
- ширину налічників;
- розміри порогів (при їх наявності);
- розміри доборів.
Як правило, більшість продавців дверей стандартного виготовлення на своїх сайтах передбачають розділи під рубрикою «Калькулятор». З їх допомогою можна самостійно розрахувати розміри дверей, виходячи тільки з габаритів існуючого отвору і товщини стінки (перегородки).
При замовленні дверей безпосередньо у виробників, необхідно викликати замірника. Тільки в цьому випадку можна домогтися оптимальних співвідношень розмірів і в багатьох випадках, знизити вартість конструкції і монтажу.
Які двері мають кращу шумоізоляцією
При виборі міжкімнатних дверей дуже часто рівень звукоізоляції виходить на другий план. На першому місці, як правило, дизайн, матеріал виготовлення і вартість. Тільки в процесі експлуатації рівень захисту від шуму проявляється в повній мірі.
Звукоізоляція стосується як захисту від зовнішніх шумів, так і захисту від проникнення звуків із кімнати. Як правило, якісні двері забезпечують однаковий рівень захисту у всіх напрямках. Належний рівень шумоізоляції досягається застосуванням внутрішніх наповнювачів з певними властивостями в шпонових і збірних і зовнішній обробці всіх інших конструкцій.
Крім зниження акустичної провідності самого полотна, необхідно звернути увагу на властивості прокладок і ущільнювачів в зоні примикання полотна до коробки.
З усіх існуючих конструкцій найефективнішими в плані звукоізоляції є:
- двері з притворною чвертю;
- незасклені;
- без внутрішніх пустот;
- загальною товщиною не менше 40 мм.
Ефективність перетвореної чверті визначається великою площею зіткнення полотна і коробки. При правильно підігнаних крайках звук не має ні найменшого шансу проникнути всередину.
При наявності скла звук передається досить ефективно завдяки монолітності матеріалу. Навіть в разі використання триплекса звукоізоляція виявляється недостатньою — внутрішні вібрації передаються практично без змін амплітуди. Звукоізолюючий ефект може проявитися тільки в низько або високочастотній області. Але чутні шуми передаються практично без змін.
Непоганим рішенням в плані звукоізоляції, виступають недорогі двері щитової конструкції. Завдяки внутрішньому стільниковому наповнювачу з картону або МДФ звукові коливання гасяться у всьому діапазоні і зовнішні шуми знижуються по інтенсивності більш, ніж на 50%. Особливо відчутний ефект при заповненні внутрішніх порожнин пінополіуретаном або пінополіетиленом. Але такі двері необхідно замовляти в індивідуальному порядку.
Вибір дверної коробки
Вирішуючи питання, які міжкімнатні двері краще вибрати для квартири, не можна забувати про дверні коробки. Вона не тільки виконує функції несучого силового елемента, який утримує полотно і забезпечує щільне замикання дверей, але і служить основою для зовнішньої декорації дверного отвору.
За своєю конструкцією коробки поділяються на звичайні і телескопічні. Перші являють собою прямокутники з бруса, міцно закріплені в стіні за допомогою дюбелів або анкерних болтів. Лиштви та інші декоративні елементи кріпляться до них клеєм, шурупами або цвяхами без капелюшків.
Телескопічні оснащуються спеціальними прорізами по периметру, в які лиштва закріплюється за допомогою спеціальних виступів. Вони більш зручні в монтажі, ніж звичайні, а при косметичному ремонті без заміни дверей і вікон дозволяють виконати фарбування або поклейку без зайвих витрат часу на демонтаж облицювання.
- Добір
- Коробка
- Лиштва
Коробки також бувають з порогами і без них. Другий варіант дуже затребуваний при обробці квартири або будинку з підлогами на одному рівні. Це дуже зручно при використанні пилососів роботів і настилання паркету на всій площі поверху без переходів і стиків.
З ПОРОГОМ | БЕЗ ПОРОГУ |
На міцність всієї конструкції вибір варіанта коробки впливає мало — як правило, вертикальні і горизонтальні бруски кріпляться прямо до стіни за допомогою потужних дюбелів, глибоко проникають в товщу стінового матеріалу. Коробки без порогів можна робити і в вигляді стандартних прямокутників з верхніми і нижніми перекладинами. Якщо поріг не повинен виділятися над підлогою, то розміри коробки розраховуються таким чином, щоб він втоплювався під покриття.
Однією з поширених помилок при встановлені дверей між кімнатами є саме те, що вони вибираються за залишковим принципом, після виконання основного обсягу ремонту. А коробки необхідно встановлювати до початку монтажу підлогових покриттів. Тільки в цьому випадку можна домогтися повної гармонії всіх елементів інтер’єру.
У більшості випадків коробка виробляється з дерева. Але бувають варіанти зроблені з пресованого картону або МДФ. Від коробок виготовлених з таких матеріалів слід відмовитися через їх слабку міцность і жорсткість.
Добори та лиштва
При стандартній ширині дверної коробки в 70 мм дуже складно зробити так, щоб вона перекрила всю товщину стіни або перегородки. Найчастіше стіни мають велику ширину і коробки необхідно розширювати. Проводиться цей процес за допомогою спеціальних вставок — доборів.
Їх монтаж виконується способом вставки між кутом отвору і зрізом коробки. Як правило, добори виробляються в стандартних розмірах шириною 100, 150 і 200 мм. Якщо їх розміри не співпадають з шириною прорізу + ширина коробки, то добори розпилюються по довжині на потрібну ширину.
Розрізняють такі види доборов в залежності від типу торця:
- з кромкою;
- без кромки;
- телескопічні.
Добори з кромкою покриті ПВХ, ламінатом або екошпоном, вони найбільш поширені і дуже зручні в застосуванні.
Добори без кромки покриті натуральним шпоном, вони використовуються на дорогих варіантах дверей з натурального дерева або шпонованого цінною деревиною.
Телескопічні добори оснащені поздовжнім виступом або пазом, ідеально відповідним до кріпильних елементів коробки і лиштви. При монтажі дверей вони збираються на зразок конструктора і утворюють одне монолітне з’єднання, навіть не потребують клею або металовиробів. Вони досить прості в монтажі, якщо товщина стіни відповідає розмірам дверної коробки і доборів. В іншому випадку добори необхідно розрізати, що викликає певні складнощі з подальшим монтажем.
При наявності дуже широких стін, які значно перевищують стандартні розміри доборів, можна використовувати два комплекти, зістикувавши їх за допомогою штапика або на клей. При монтажі коробок з добором слід дотримуватися одного правила — всі елементи монтуються до встановлення конструкції в стіну. Так набагато простіше підігнати розміри і міцно закріпити деталі. Тільки після складання коробки на необхідну ширину її можна встановити і закріпити.
Читайте також: Який газовий котел вибрати — огляд типів і моделей обладнання
При ширині добору не більше 50 мм допускається його окреме встановлення. Але при цьому необхідно точно заміряти ширину елементів і вибрати спосіб кріплення, який не порушить цілісність дверної конструкції. Якщо не використовувати клей або металовироби, то з часом коробка може розсохтися і між нею і добором з’являться тріщини, які навіть за допомогою шпаклівки усунути досить складно.
Необхідна кількість доборов, в залежності від товщини стіни дверного отвору і ширини самого добору, ви зможете визначити по таблиці:
Товщина стіни в мм | Ширина добору | ||
---|---|---|---|
1000 мм | 1500 мм | 2000 мм | |
от 70 до 90 | 1,5 | — | — |
от 90 до 165 | 2,5 | — | 1,5 |
от 165 до 215 | — | 2,5 | — |
от 215 до 265 | — | — | 2,5
|
Лиштва
Одним з найбільш декоративних елементів при встановленні міжкімнатних дверей є лиштва. Вона не тільки маскує шви між коробкою і стіною, а й візуально збільшує дверний отвір, що в багатьох випадках дозволяє певним чином вплинути на дизайн інтер’єру.
Вибрати лиштву можна з декількох різновидів, що відрізняються поперечним профілем. За цим параметром декоративні планкиділяться на:
ПЛОСКА | НАПІВКРУГЛА |
КРАПЛЕПОДІБНА | ФІГУРНА |
Якщо плоскі, каплевидні і напівкруглі володіють більш-менш стандартизованим профілем, то фігурні відрізняються великою різноманітністю і залежать тільки від виду фрези, яка використовувалася при їх виготовленні.
Як і у випадку з коробкою і добором, існують лиштви телескопічного типу. Даний вид налічників має вигнутий край у вигляді букви «Г». Загнутий елемент, при монтажі лиштви, вставляється в паз коробки або добору. Завдяки такому кріпленню є можливість підігнати товщину коробки, під товщину стіни.
Ширина лиштви становить від 7 см, а товщина знаходиться в діапазоні 8 — 10 мм. Плоскі і напівкруглі лиштви встановлюються на більшості дверних конструкцій бюджетного рівня. Більш складні — на дверях по спеціальному замовленню або виконаних з дорогих порід дерева.
Ширина лиштви залежить від розміру дверного отвору. На невеликих дверях, практично не відрізняються від стандарту, монтуються лиштви шириною не більше 7 см, для складних конструкцій зі збільшеною шириною або висотою використовуються планки шириною до 9 см. Більш габаритні лиштви використовуються рідко — їх роль полягає в декорації шва і підкресленні контуру дверей. Функції самостійної декорації їм не властиві.
Монтаж декоративних планок на міжкімнатні двері являє собою досить складну операцію, тільки на перший погляд здається елементарною. При монтажі необхідно дотримуватися певних правил, які визначають остаточний вид облицювання. Досвід будівельників каже, що оздоблювальні операції належать до одних з найбільш складних і відповідальних — всі дрібні помилки і прорахунки зобов’язані нівелювати саме фінішні роботи.
Встановлена лиштва повинна утворити ідеальний прямокутник. Щоб зарізати контактні кромки під кутом в 450 використовується спеціальний шаблон. Без цього пристосування зробити правильний зріз вручну практично неможливо. Та й з цим пристосуванням зріз виходить не ідеальним. Для якісного зрізу використовують спеціальну торцювальну пилку, яка встановлюється під заданим кутом. Найчастіше її використовують при монтажі плінтусів, але для лиштви вона теж цілком підходить.
Іноді налічники стикуються під кутом в 90. Тут теж не обійтися без спеціального шаблону і пили з дрібними зубами (або електролобзика). Стик під прямим кутом виконати простіше, але виглядає він менш красиво і професійно, ніж зроблений під 450.
Закріплюються лиштва шурупами під шпаклівку, цвяхами без капелюшків або на клей. Вибір способу залежить від особливостей коробки і матеріалу стіни. Хоча лиштва в більшості випадків кріпиться безпосередньо до коробки, особливості оздоблення стіни теж мають певне значення.
Крім звичайних налічників для декорування дверних прорізів використовуються і більш складні конструкції — капітелі, карнизи, козирки. Вони можуть виконуватися як з дерева, так і з інших матеріалів — гіпсу, пінополістиролу, пінополіуретану. Перед тим, як вибрати міжкімнатні двері, необхідно повністю розробити дизайн проект композиції, щоб не виникло проблем, як при встановленні дверей, так і при обробці отвору.
Градація цін на міжкімнатні двері
Вибирати міжкімнатні двері можна за кількома параметрами. Найцікавіше те, що ціна не є головним критерієм. Іноді якісні двері звичайної конструкції коштують набагато менше, ніж складна або розсувна.
Також складно визначити, які міжкімнатні двері краще вибрати для квартири орієнтуючись тільки на матеріал. Є така помилкова думка, що двері з дуба або іншого дорогого матеріалу більш якісні, ніж соснові, або з іншого хвойного матеріалу. Прямо зіткнувшись з властивостями окремих видів деревини, більшість користувачів кардинально змінюють свої погляди — при відносній дешевизні сосна набагато практичніша, ніж дуб або бук.
Вона не розтріскується, рідко розсихається, дуже легка в обробці, що дозволяє встановити петлі або замки без особливих зусиль. Сосна дуже добре покривається морилкою і фарбою, чого не скажеш про дуб чи інші тверді породи, наприклад. При професійному виборі лаку і морилки, соснові двері дають 100% фори будь-якому екзотичному дереву, як за ціною, так і по зручності експлуатації.
Штучні матеріали, ДСП, МДФ, композити, скло і метал цілком здатні замінити дерево в виробництві міжкімнатних дверей. За своїм дизайнерськими якостями, простоті установки і довговічності вони цілком в змозі конкурувати з дерев’яними. Ціна навіть найскладніших ексклюзивних моделей рідко перевищує двері, зроблені з натуральних матеріалів. А строгі вимоги до продукції виробників дверей не допускає на ринок відверто неякісної продукції, небезпечної для здоров’я.
На що звертати увагу
В першу чергу — це виробник. З’явилися дуже якісні двері Українського виробництва, причому здатні конкурувати не тільки за ціною, але і за рівнем якості.
Другий параметр, за яким варто оцінювати двері — фурнітура. Петлі, направляючі, ручки, замки повинні бути тільки металевими. Будь-яка пластмаса говорить про низьку якість виробу. Потужність петель і замків повинна відповідати вазі дверей і матеріалом виготовлення, але навіть на легких каркасно-щитових дверях неприпустимі петлі або кути, які можна зігнути рукою.
За цінової категорії орієнтуватися можна на такі цифри:
- від 15 000 гривень — елітні двері з масиву дерева;
- 5 000 — 10 000 гривень — цілком пристойні двері з дерева, МДФ, скла. Відрізняються високим рівнем декорування і широким вибором.
- 1500 — 3000 гривень — бюджетний сегмент. Відмінний вибір для середньостатистичної квартири або будинку. За рівнем споживчих якостей не поступаються більш дорогим.
Тут можна дізнатись ціни на встановлення дверей
Як вибрати колір міжкімнатних дверей
Вибір кольору — не менш важливе завдання, ніж вибір матеріалу або конструктивного типу дверей. Двері повинні відповідати загальній концепції дизайну. Найпростіше, якщо розроблений єдиний дизайн проект професійними художниками, за яким здійснюється ремонт та колірні рішення всіх елементів визначені заздалегідь.
При самостійному виборі кольору покладатися варто як на власний смак, так і на кілька загальноприйнятих правил. Їх не дуже багато, тому помилитися важко. Орієнтуватися можна на контраст або на гармонію. Другий варіант більш правильний — стиль оформлення будинку повинен відповідати стилю і оформлення дверей.
Двері, зроблені з масиву дерева або декоровані під дерево, підходять практично до всіх стилів інтер’єру, як і білі або пофарбовані в світлі тони. Цей же вибір буде вдалим, якщо підлоги в кімнатах з різних матеріалів, а стіни пофарбовані в різні кольори.
Можна вибирати колір дверей під колір стін, або в контрасті з ним. Але тут є ряд підводних каменів — зібравшись перефарбовувати стіни, ви будете обмежені в палітрі кольорів. При кожному ремонті міняти двері досить накладно.
Так само складно вибрати колір дверей під колір меблів — купити обстановку для всіх кімнат в одному колірному рішенні непросто. Тому краще всього зупинитися на кольорі, який відповідає за принципом гармонії або контрасту більшості предметів інтер’єру або кольору, переважному на стінах.
Іноді доводиться чути поради, що стосуються того, як вибрати міжкімнатні двері за кольором, які рекомендують двоколірні рішення — одна поверхння, наприклад, світла, а інша тонована під дерево. Такі експерименти цілком припустимі, але тільки в тому випадку, коли концепцію інтер’єру розробляв професійний дизайнер.