Встановлення газового котла в приватному будинку: правила і рекомендації

Зміст статті:

Правила встановлення газового котла в Україні жорстко регламентовані. Як, втім, і в інших країнах. Не дивно, адже недбалість неприпустима, газове обладнання потенційно вибухо- і пожежонебезпечні. Встановлення газових котлів повинно виконуватися за участю фахівців.

Читайте також: Як вибрати газовий котел

Норми і правила

Встановлення котла в приватному будинку повинно проводитися в суворій відповідності з наступними нормативними документами:

  • СНіП «Житлові будинки».
  • СНіП «Газопостачання» 2.04.08-87.
  • СНіП «Опалення, вентиляція, кондиціонування» 2.04.05-91.
Сучасна газова котельня — чисте і акуратне приміщення

Габарити і планування приміщення

Встановлення газового котла можливо в окремому цокольному приміщенні або першому поверсі, на кухні. Не допускається вхід в котельне приміщення з житлових кімнат. Приміщення повинно відповідати таким вимогам:

  • Обсяг котельні повинен бути не менше 7,5 м3 в існуючих будинках і понад 15 м3 в нових. Останнім часом все частіше в приватних будинках застосовують каскадні системи з двома або більше котлами. Для кожного наступного опалювального агрегату обсяг наказано збільшувати на 6 м3.
  • Площа підлоги для одного котла не менше 4 м2.
  • Висота стелі від 2 метрів і вище.
  • Мінімальна ширина дверей в котельню або кухню — 80 см. Відповідно, будівельний проріз не вужче 90 см. Між підлогою і дверми повинна бути щілина не менше 2,5 см.
  • У приміщенні, де планується встановлення котла опалення повинно повинно бути  вікно яке відкривається, що виходить на вулицю. Площа скління без урахування рами — 0,3 м2 на квадратний метр площі підлоги, мінімально 0,8 м2.
Котельня приватного будинку може розташовуватися в нежитловому приміщенні цокольного або першого поверху, на кухні

Необхідні інженерні комунікації

Грамотне встановлення газових котлів можливо при наявності в котельні необхідних комунікацій. Це, не рахуючи труби, що підводить газопостачання з краном і лічильником:

  • Електропостачання автоматики котла і насосів (якщо опалювальний агрегат НЕ енергонезалежний). Слід провести для цих цілей окремий кабель перетином не менше 3 х 1,5 мм від лічильника, захистивши лінію автоматичним вимикачем. Процесорні блоки імпортних котлів не розраховані на нестабільні характеристики вітчизняних енергомереж. Тому підключати котел потрібно через стабілізатор. Багато фірм-постачальників устаткування ставлять наявність стабілізатора обов’язковою умовою надання гарантії. Обладнання повинно бути заземлено, контур заземлення відповідати нормативним вимогам. Електрична розетка не повинна розташовуватися ближче 10 см від газового обладнання. Плафони світильників закриті.
  • Холодна вода для підживлення та заповнення системи.
  • Каналізація. Часто про неї забувають, це неправильно. Конденсаційні котли в процесі роботи покриваються водяною парою, утворюється конденсат в досить великій кількості: в сезон до літра води на один кіловат потужності котла на добу. Його відводять в загальну каналізацію або окремий приймач. Зустрічаються твердження, що ця рідина є кислотною і її не можна спускати в пластикові каналізаційні труби і біосептики. Це твердження справедливе лише для опалювальних котлів на рідкому паливі, зміст кислот в конденсаті при згорянні газу є мізерним. Рекомендується в підлозі котельні встановити трап: при спрацьовуванні групи безпеки в приміщення може потрапити досить велика кількість теплоносія.
Рекомендується встановлювати підлогові котли на невеликий (10-20) см подіум. Легше обслуговувати, менше пилу проникає всередину

Приплив повітря і вентиляція

Котельня і кухня повинні мати працюючу природну вентиляцію. Отвір у своєму розпорядженні в 25 см від стелі, діаметр вентиляційної шахти 10 см або більше.

Читайте також: Як зробити опалення в будинку: види систем і вибір оптимальної схеми розведення

Під час роботи котла для згоряння палива потрібна велика кількість кисню. Відповідно, в приміщенні необхідно забезпечити приплив повітря, в іншому випадку котел не вироблятиме потрібної потужності, або полум’я взагалі може згаснути. Повітря можна забирати безпосередньо з вулиці, або з коридору або нежитлових суміжних приміщень. Для забезпечення припливу з вулиці в зовнішній стіні роблять отвір, його можна закрити гратами, найбільше зручний стандартний регульований клапан ВТК. Якщо повітря надходить з дому, приплив роблять в двері або перегородки. Площа його від 20 см2.

Якщо проводиться встановлення газових котлів опалення в турбованому виконанні (повітря подається, а гази видаляються за допомогою вентилятора), можна застосувати замість звичного димоходу коаксіальну (подвійну) трубу з виведенням її на вулицю через стіну. По ній одночасно здійснюється приплив і відтік. У цьому припливні отвори не потрібні, в котельні досить передбачити лише природну вентиляцію.

У разі установки каскаду кожен з котлів повинен мати свій димохід

Димохід

Конструкція димоходу безпосередньо залежить від типу котла. Як ми вже відзначили, турбовані котли взагалі не потребують димоходу, достатньо однієї коаксіальної або двох окремих труб невеликого діаметра. Пожежні вимоги до опалювальних агрегатів цього типу (особливо конденсаційних), невеликі, температура газів, що відходять в них не набагато вище кімнатної. Для деяких типів котлів труби взагалі можуть бути пластиковими.

Читайте також: Як правильно зробити димохід для котла в приватному будинку

Температура газів, що відходять з котлів зі звичайним атмосферним пальником досить висока, тут необхідно враховувати протипожежні вимоги. Пристрої звичного цегляного димоходу з керамічної цегли за нинішніми нормами недостатньо. Як мінімум, всередині нього повинна розташовуватися вогнетривка та хімічно стійка труба-вкладиш. Використовується високолегована сталь, керамічна або азбестоцементна труба.

Раціональний варіант — монтаж димоходу газового котла в утепленій конструкції. Це може бути труба-сендвіч з нержавіючої сталі, теплоізольована подвійна керамічна, кераміко-бетонна або кераміко-сталева труба. Застосовується також емальована сталь. Утеплені димарі недешеві, проте, з урахуванням того, що відпадає необхідність в зведенні цегляної труби і фундаменту під неї, економічно себе виправдовують.

Висота оголовка димоходу над покрівлею залежить від відстані від коника і не повинна бути меншою за вказану на схемі

Діаметр димоходу не повинен бути менше того, що зазначений в паспорті обладнання. Орієнтовно потужність котла в 25 кВт потрібно димохід внутрішнім діаметром 125 мм; 30 кВт — 150 мм; 40 кВт — 170 мм. Висота димоходу від точки входу до виходу — не менше 5 метрів. Оголовок повинен бути вище «конька» на півметра і більше. Якщо відстань від труби до «конька» більше півтора метрів, ця величина розраховується. Відповідністю діаметру димоходу не можна нехтувати. Якщо він менше, ніж передбачалося, паливо не буде згоряти повністю. В результаті буде утворюватися чадний газ, впаде потужність котла, зросте споживання газу.

Читайте також: Опалення будинку: види котлів, їх головні відмінності

Норми встановлення газових котлів вимагають наявності прочищення в нижній секції димоходу. Для металевих труб нижче прочищення виводять також трубочку для зливу конденсату. З димоходу котла з атмосферним пальником за добу-дві може накапати стакан рідини.

Якщо в котельній встановлено два або більше опалювальних агрегатів, окремий димохід повинен мати кожен котел.

Відео з встановлення газового котла в приватному будинку

Поради по розміщенню котла

Котел слід розташовувати максимально близько до димоходу. Допускається встановлення горизонтальної (ухил 2 ° або більше) труби від котла до входу в димохід довжиною до 2 метрів, але чим менше цей відрізок, тим краще тяга. У частині відстані від стін вимоги до встановлення газових котлів залежать від їх типу обробки (ступеня займистості).

Монтаж настінного газового котла на перегородку або стіну, виконану з горючих матеріалів забороняється. Відповідно, встановлення настінного газового котла в ролі опалювального обладнання на дерев’яну стіну без додаткових заходів неможливо. На неспалену стіну або перегородку котел навішують НЕ впритул, не ближче 2 см. Від бічної стіни теж потрібно відступити принаймні 2 см, але краще більше. Як правило, цю дистанцію забезпечує система кріплення самого котла. Допускається монтаж обладнання на конструкції з горючих матеріалів, захищених штукатуркою, облицюванням керамічною плиткою, металевим листом в поєднанні з азбестом. Захист повинен виступати в сторони і вниз за габарити опалювальної установки на 10 см або більше і 70 см вгору.

Дерев’яні стіни необхідно в обов’язковому порядку захищати. За листом металу повинен знаходитися азбестовий товщиною не менше 3 мм

Монтаж газового котла підлогового типу проводиться з дотриманням тих же відстаней від стін, підлога повинна бути виконана з негорючих матеріалів. Дерев’яна підлога повинна бути захищена сталлю по азбестовому листу товщиною від 3 мм. Відстань від лицьової панелі опалювального приладу до стіни навпроти — не менше метра. Запропоновані нормативами значення повинні доповнюватися параметрами, зазначеними в інструкції до котла. Так, наприклад, встановлення настінних газових котлів часто регламентується виробниками в 30-50, що набагато вище мінімальних вимог.

Читайте також: Сонячні колектори для опалення будинку: переваги, недоліки та ефективність роботи

Монтаж опалювального обладнання потребує особливої ретельності, акуратності, дотримання приписів. Встановлення своїми руками можливий, але тільки в тій частині, яка не стосується газу. Підключення та перевірку газопостачання повинен здійснити ліцензований фахівець, який поставить свій підпис на одному з численних документів, необхідних для затвердження газифікації будинку.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями:

4.7/5 - (26 голосов)
Vashchuk:
Схожі статті
Disqus Comments Loading...