Опалення будинку: види котлів, їх головні відмінності

Опалення дерев’яного будинку електрокотлом.

Опалення в дерев’яних будинках автономною системою постачання теплом і гарячою водою, де в якості генераторів тепла використовуються сучасні котли — пристрої для перетворення енергії, що надходить від енергоносія, в теплову енергію. Існує кілька типів котлів, які відрізняються один від одного видом палива:

Котли для опалення дерев’яного будинку

  • котли на твердому паливі;
  • електричні котли;
  • газові котли;
  • котли на рідкому паливі;
  • комбіновані, що поєднують в собі можливості роботи з різними видами палива.

Котли розрізняються за типом встановлення — підлогові і навісні

Котли на твердому паливі бувають виключно підлогові, що пояснюється специфікою подачі палива. Для цих котлів використовують дрова, вугілля або торф. Затоплюється котел наступним чином: завантажується паливо, кладеться папір або дрова, все обливається спеціальним складом і підпалюється. Вода нагрівається і циркулює по всій системі опалення. Середній період між одержанням палива складає 5-7 годин (в залежності від вогкості дров і вуличної температури)

Однак у продажу є котли, в яких перерви між подачами палива значно більші. Наприклад, в піролізних паливо в процесі горіння розкладається на летючу частину і кокс. Для топки такого котла потрібно максимально суха деревина. Сухі дрова згоряють швидше, але при цьому мають високу тепловіддачу (жар), що дозволяє швидко нагрівати воду і підвищувати температуру в будинку. Вугілля, жевріючи, здатне великий період часу підтримувати температуру. Оптимальний варіант — поєднання вугілля і дров.

Читайте також: Вибір котла опалення

Існують твердопаливні котли тривалого горіння, де проміжок між подачею палива складає 7-34 години. Це забезпечується спеціальною конструкцією котла, що дозволяє спалювати не все паливо відразу, а шарами: спочатку — верхній, потім — що знаходиться трохи нижче і так до самого дна. Це досягається шляхом розподілу повітря. Кисень подається лише у верхню частину завантажувального відсіку, після чого розподільник опускається трохи нижче і т. д. Для таких котлів використовуються брикети з деревної тирси, дрова або торф’яні брикети.

Котли на твердому паливі прості в експлуатації, але потребують постійної присутності в будинку людини. Сьогодні їх використовують переважно в районах, де немає можливості провести природний газ або як тимчасовий установку, якщо, наприклад, газифікація планується через деякий час. Сучасні котли на твердому паливі найчастіше є універсальними, тобто мають можливість заміни виду палива при невеликих змінах. Їх конструкція дозволяє встановити газовий пальник і використовувати котел в подальшому як газовий.

В електричних котлах вода нагрівається за допомогою електрики. Вони прості в експлуатації і функціональні. На відміну від всіх інших типів для них не потрібна установка димоходу, так як відсутні продукти згоряння. Електрокотли легкі і не вимагають постійного додавання палива. Крім того, в районах з суворим кліматом і дуже низькою температурою в зимовий період утримання цього котла може стати обтяжливим в плані грошових витрат на енергію.

Читайте також: Як вибрати газовий котел

Газові котли — найбільш поширений тип котлів, так як газове паливо відносно недороге і безперебійне. Газові котли в залежності від конструкції можуть бути підлоговими і навісними — настінні. Для їх встановлення необхідно трифазне електропостачання, що рекомендується враховувати при вводі в будинок електрики. Конструкція електрокотлів передбачає датчики температури житлового приміщення і теплоносія, що дозволяють встановлювати бажаний температурний режим приміщення.

Стаціонарні котли встановлюють на спеціальну підставку, найчастіше з червоної цегли, висотою 15-20 см. До котла обов’язково підводиться димар, а в самому приміщенні встановлюється труба, що дає приплив повітря для правильної циркуляції і надходження кисню. Приміщення, де встановлено котел, обов’язково повинне бути огороджене стінами від інших кімнат і мати скляні двері.

Читайте також: Як правильно зробити димохід для котла в приватному будинку

Відпрацьовані гази видаляються в вертикальний димар під природним тиском. Навісні газові котли мають можливість примусового димовидалення. В цьому випадку труба димоходу розташовується горизонтально від котла через стіну назовні, а система «труба в трубі» дозволяє не встановлювати приточкою в ​​приміщенні, так як через горизонтальну трубу відбувається вихід повітря з продуктами згоряння і приплив свіжого. На таких котлах встановлений ​​газовий пальник закритого типу, який не потребує припливу кисню з приміщення. Для забезпечення безпеки газові котли обов’язково забезпечені датчиками, які в разі гасіння вогню миттєво перекривають надходження газу за допомогою клапанів.

Газові котли можуть також бути обладнані датчиками температури, що дозволяє регулювати нагрів води в системі опалення. Сучасні навісні котли повністю автоматизовані. Працюють вони за допомогою електрики, тому при їх установці потрібна окрема розетка. Це їх слабка сторона, так як в разі відключення електроенергії котел перестає працювати. Щоб уникнути такої неприємної ситуації рекомендується використовувати стабілізатор мережі. Монтаж і запуск газового котла можливі лише в присутності спеціальних служб. Органи пожежного нагляду обов’язково перевіряють установку димоходу і тягу в ньому, газові служби здійснюють врізку газової труби на вулиці (приєднання труби будинку до основної магістральної, що йде по всій вулиці) і виробляють пробний запуск всередині приміщення.

Котли на рідкому паливі працюють на солярці. При покупці котла відразу купуть і ємність від 2 до 5 т, в якій буде перебувати паливо. Її найкраще винести за межі будинку і закопати в землю. Сучасні котли універсальні, тобто легко переводяться на споживання газу при заміні пальника. Саме тому їх найчастіше купують як тимчасове влаштування опалення та при газифікації місцевості, де розташований .

Комбіновані котли можуть працювати на декількох видах палива, наприклад, на твердому і газі. Достатньо лише поміняти пальник, що не вимагає яких-небудь спеціальних навичок. Ці котли зручні в тому випадку, якщо до щойно побудованому приватному зрубу будинку ще не підвели газ, але планують це зробити найближчим часом або в районі спостерігаються періодичні збої з подачею газу. Залежно від конструкції котли опалення бувають двухконтурни- ми або одноконтурні. Одноконтурні призначені для нагріву або теплоносія системи опалення, або системи гарячого водопостачання (так званий газовий водонагрівач). Двоконтурні котли при спеціальній конструкції мають можливість одночасного нагріву як системи опалення, так і системи гарячого водопостачання.

Поради щодо вибору газового обладнання

ККД різних опалювальних приладів (орієнтовно):

  • Підлоговий газовий котел 91-95%
  • Підлоговий рідкопаливний котел 91-95%
  • Настінний газовий котел 90-94%
  • Конденсаційний газовий котел 107-110%
  • Електрокотел 99,5%
  • Пелетний котел 82-96%
  • Котел на дровах 72-85%
  • Котел на вугіллі 74-85%
  • Тепловий насос «розсіл-вода» має коефіцієнт перетворення енергії 2,7-4,6 в залежності від моделі, температурного графіка системи опалення і температури в зовнішньому контурі теплообміну.
  • Тепловий насос «вода-вода» має коефіцієнт перетворення енергії 5,0 і більше в залежності від моделі, температурного графіка системи опалення і температури в зовнішньому контурі теплообміну; при використанні зовнішнього проміжного теплообмінника коефіцієнт перетворення зменшується, але все одно залишається вищою, ніж у ТН «розсіл-вода».

Як підібрати електрокотел для опалення заміського будинку.

Електрокотли — найбільш чистий з екологічної точки зору і зручний у використанні вид опалювальної техніки. Для монтажу таких електричних котлів не вимагаються димарі, вентиляційні канали, які необхідні для інших типів котлів. Витрати на покупку електричного котла істотно менше, ніж на газові або рідкопаливні котли, хоча вартість експлуатації на порядок вище. У цьому сегменті опалювальної техніки гідні розробки представляють і українські, і зарубіжні виробники.

Пристрій електричного кртла нагадує електричний чайник — ємність з вмонтованими в неї електронагрівачами (ТЕНами), органи управління (клавіші і ручки) і блок автоматики. Електричні котли невеликої потужності (до 5-6 кВт) зазвичай живляться від звичної для нас однофазної мережі (220 В), більш потужні моделі приєднуються до трифазної мережі (380 В). Деякі виробники електричних котлів комплектують їх запобіжними клапанами, циркуляційними насосами, розширювальними баками.

Для того щоб оптимізувати споживання електроенергії і не перевантажувати мережу, виробники електричних котлів більшість моделей потужністю понад 6 кВт виготовляють багатоступінчатими. При виборі електрокотла для опалення приватного будинку необхідно мати на увазі, що до будинку повинна бути підведена досить велика електрична потужність по кабелях з великим перетином, що не завжди можна здійснити, якщо електричні мережі зношені і відсутній резерв по потужності. Часто вирішальним аргументом на користь електричного котла є те, що електрика зараз є майже скрізь. Однак електропостачання наших селищ і міст не завжди бездоганне.

Установка джерел безперебійного живлення електрокотлів, звичайно, вирішує проблему відсутності електроенергії, проте «безперебійник» електричною потужністю в декілька кіловат коштує зовсім недешево, та потрібно ще враховувати, що його працездатність необхідно підтримувати за допомогою акумуляторних батарей відповідної ємності.

Мало того, що вони коштують більше, ніж саме джерело безперебійного живлення, так ще і вимагають зарядного пристрою з великими струмами зарядки. До всього цього додається необхідність десь розміщувати все це акумуляторно-безперебійне господарство. Тому більш правильним рішенням проблеми електропостачання індивідуального будинку може стати придбання генератора електричної енергії відповідної потужності, що працює на бензині або дизельному паливі.

Це дозволить дійсно згладити труднощі, що виникають при електропостачанні житлового будинку, і дозволить розумно доповнити вибір в якості джерела теплопостачання електричного котла. Слід враховувати і те, що вартість електроенергії в нашій країні підвищується досить регулярно. Електроенергія вже давно перестала бути найдешевшим енергоносієм, і, напевно, в найближчому майбутньому зниження тарифів на електроенергію в Україні не передбачається.

При виборі електричного котла для опалення приватного будинку необхідно враховувати ще один момент вітчизняного електропостачання. Якщо на ділянку підводять тільки однофазну напругу, тобто звичайні 220 В, то електрична потужність котла буде обмежена всього п’ятьма-шістьма кіловатами. Зараз найпоширенішими розмірами є будинки із загальною площею 200, а то і 300 квадратних метрів, а значить, для його опалення потрібно котел набагато більшої потужності.

А це, в основному, трифазні моделі, що вимагають електропостачання 380 В. І якщо на ділянці немає трифазної напруги, треба буде розв’язати ще одну важливу проблему — де і як його взяти? Адже за існуючими нормами на кожен будинок покладена потужність в 10 кВтхчас. Прокладка силового кабелю на 380 В і отримання дозволу на відпуск електроенергії понад 10 кВтхчас обійдуться (якщо взагалі будуть можливі) в досить значну суму.

При цьому величина витрат може бути порівняна з матеріальними та фізичними витратами на підведення магістралі природного газу на ділянку. Іноді місцеві електро- постачальні організації пропонують провести до будинку високовольтну лінію і самому власнику будинку придбати і встановити знижувальну електропідстанцію. Але і цей варіант не можна назвати найдешевшим.

Читайте також: Монтаж водяної теплої підлоги

При виборі електрокотла для опалення приватного будинку в якості джерела теплоти для індивідуального будинку часто, щоб уникнути наслідків перебоїв в електропостачанні, теплоносієм системи опалення планують використовувати незамерзаючі рідини (антифризи) на основі етиленгліколю або пропіленгліколю. При цьому необхідно враховувати, що термоелектричні нагрівачі (ТЕНи), які і нагрівають теплоносій системи опалення в електрокотли — це зона інтенсивного нагріву, тому завжди є «поверхневий» шар теплоносія, який перегрівається.

До того ж, якщо для розведення незамерзаючої рідини була використана вода з підвищеним вмістом солей жорсткості, з теплоносія починає випадати вапно (накип), а антифриз може почати пригорати до поверхні Тена. Це призведе до того, що випалені частки (солі, сажа і т.д.) змінять умови роботи на межі розділу «ТЕН — теплоносій».

Тена доведеться збільшувати. Це, в свою чергу, дуже негативно вплине на термін його служби. А оскільки випавші частки є непоганим утеплювачем, виросте споживання електроенергії. Труднощів, як бачимо, виникає чимало. Тому, перш ніж заливати в систему якийсь новий теплоносій, потрібно ретельно вивчити його властивості, розпитати продавців про можливість застосування незамерзаючої рідини з електричним котлом.

Іноді, вирішуючи проблему вибору котла для свого будинку, деякі власники звертають увагу на котли, що працюють на твердих видах палива: дровах, кам’яному або бурому вугіллі, торфі і т.п. Треба відзначити, що ця група сучасних котлів сама нечисленна. Чи не тому, що на них немає попиту.

Справа в тому, що під час експлуатації таких котлів потрібно періодична завантаження палива в камеру згоряння і вивантаження шлаку і золи. Виробляються моделі твердопаливних котлів, в яких процес подачі палива організований за допомогою конвеєра, однак досі це агрегати все- таки досить великої потужності і призначені вони, в основному, для опалення виробничих приміщень.

Мабуть, основними і єдиними перевагами котлів, що працюють на твердому паливі, є доступність палива і можливість роботи для деяких моделей без підведення електроенергії. Однак цей вид палива, найбільш традиційний в російській історії, не так уже й доступний за ціною — тверде паливо коштує не менше газоподібного.

Тепер розглянемо варіант, коли вибір котла пов’язаний з фактом відсутності можливості використання котла, що працює на природному газі, проте така можливість існує в майбутньому. Якщо це майбутнє не за горами, то в цьому випадку можна купувати, знову-таки, газовий котел. Однак до тих пір, поки не підведуть газову магістраль, котел буде працювати (якщо, звичайно, дозволяє його конструкція) на зрідженому газі, який поставляється у нас в 50-літрових балонах.

Для цього буде потрібно провести додаткову роботу по заміні сопел пальника на спеціально призначені для зрідженого газу і перенастроювання тиску газу на пальнику. Кваліфіковані фахівці з сервісних фірм зможуть зробити це і в зворотній послідовності, коли в будинку з’явиться магістральний природний газ.

Найчастіше такий варіант вибирається для настінних газових котлів тепловою потужністю до 23-24 кВт. При цьому треба мати на увазі, що звичайні 50-літрові балони зі зрідженим газом з’єднують в батарею з двох-трьох штук, проте і це не дозволяє котлу потужністю 24 кВт працювати в умовах средньоукраїнської зими більше 3-4 діб. За цей період.

4.7/5 - (8 голосов)
Vashchuk:
Схожі статті
Disqus Comments Loading...