+38 (067) 370 83 08
Наша адреса
м. Львів вул. Навроцького 6
Телефони
Графік роботи
  • Графік роботи офісу:
  • пн-чт: 09:00 - 19:00
  • пт: 10:00 - 18:00
  • сб-нд: вихідний
E-mail
Ми в соцмережах
Перейти до контактів
0 0
Каталог
Головна
Закладки
0
Порівняти
0
Контакти

Основні моменти звукоізоляції в будівництві

Шум – це невід’ємна частина повсякденного життя. Він є скрізь: на роботі і в транспорті, на природі і вдома. Природний звуковий фон в 20-30 дБ (наприклад, дзюрчання струмка, шелест дерев у лісі) звичний і нешкідливий. Але як впливає на здоров’я людини шум, що перевищує цей показник?

Тут все залежить від характеру звуку і його тривалості, а також від особливостей організму: віку і слухової чутливості. Максимально допустимий рівень шуму який негативно впливає на здоров’я, складає 80 дБ. Даний рівень відповідає звуку, виробленому рухомим мотоциклом на відстані 8-9 метрів. Звуковий сигнал в 130 дБ, відповідний автомобільному гудку на відстані 3 метри, викликає у людини больові відчуття, а шум в 150 дБ, джерелом якого є, наприклад, реактивний літак, що йде на зліт, стає нестерпним.

Найбільш очевидним наслідком тривалого шумового впливу є зниження слухової активності. При середньому рівні в 55-70 дБ слух може погіршитися через 5 років, а при показниках понад 80 дБ – вже через рік. Наслідки впливу шуму на організм людини можуть носити самий різний характер, починаючи від швидкої стомлюваності і безсоння, закінчуючи порушеннями зору та вестибулярного апарату.

Основним напрямком боротьби з негативними наслідками для здоров’я є зниження рівня шуму в тих місцях, де людина проводить більшу частину свого часу: на роботі (в офісі або на виробництві) і будинку.

У 2003 році був введений в дію новий СНиП “Захист від шуму”, який встановив допустимі рівні звукового тиску, а також вимоги до звукоізоляції конструкцій будинків і приміщень різного типу.

Необхідні показники рівня шуму для адміністративних, виробничих і житлових приміщень можуть бути досягнуті при використанні сучасних технологій і ефективних звукоізоляційних матеріалів. Розглянемо аспекти звукоізоляції різних типів будівель та приміщень докладніше.

Звукоізоляція виробничих приміщень

Згідно СНиП 23-03-2003 “Захист від шуму” основним його джерелом у промисловості є технологічне та інженерне обладнання. При цьому необхідна боротьба як з повітряним, так і зі структурним, в тому числі і ударним шумом. Робота над звукоізоляцією виробничої будівлі починається на етапі його проектування. Тут важливо, щоб приміщення з підвищеним рівнем шуму були згруповані і розташовані відокремлено від інших частин споруди.

Велику роль у захисті від повітряного шуму відіграє розташування обладнання, яке є його джерелом, наприклад, компресорів, які вважаються одним з найбільш “гучних” типів обладнання. Найбільш сприятливою вважається установка в центрі приміщення. У цьому випадку поряд буде знаходитися тільки одна відбиваюча поверхня – підлога. При установці устаткування біля стіни вона також буде відобивати звукові хвилі, і шум посилиться. Цей принцип діє і для захисту від структурного шуму і вібрації, з тією лише різницею, що обладнання не повинно торкатися стін приміщення.

Найчастіше розташувати обладнання правильно недостатньо; верстати – джерела звуку понад 70-80 дБ-вимагають додаткової звукоізоляції. Одним з найбільш ефективних рішень проблеми є застосування звукоізолюючих кожухів. Вони, як правило, виготовляються з волокнистих матеріалів, а каркасом служать тонкі перфоровані металеві панелі. Конструкція повинна бути простою і зручною в монтажі-демонтажі та забезпечувати вільний доступ до устаткування. Необхідно також передбачити отвір для подачі охолоджуючого повітря до силового агрегату і короб для відведення нагрітого повітря. Крім необхідних для роботи отворів, в конструкції слід уникати щілин, які значною мірою знижують звукоізолюючу здатність кожуха.

Зважаючи на специфіку різних видів промислового обладнання, застосування звукоізолюючого кожуха можливо далеко не скрізь: для захисту від шуму його буває недостатньо. Тому виникає необхідність звукоізоляції самих приміщень. Для цього стіни обшиваються звукопоглинальними матеріалами. Ефективність звукоізоляції залежить від типу використовуваного матеріалу і від його товщини. За оцінками фахівців, найбільш ефективними є волокнисті матеріали, які, завдяки своїй структурі, пропускають лише малий відсоток шуму. Приклад таких матеріалів – скловата і кам’яна вата. Теплоізоляція з кам’яної вати, завдяки високому коефіцієнту звукопоглинання (до 99%), застосовується для звукоізоляції приміщень будь-якого типу. Крім того, вона негорюча, екологічна і стійка до впливу агресивного середовища. Наприклад, плити ROCKWOOL АКУСТИКА БАТТС щільністю 40 кг/м3, використані для облицювання виробничих приміщень, забезпечують звукопоглинання до 60 дБ, залежно від товщини матеріалу.

Захищаючи операторів від повітряного шуму верстатів, які є джерелом шуму понад 100 дБ, часто застосовують звукоізолюючі кабіни спостереження і дистанційного керування. Каркас кабіни найчастіше виготовляється з цегли або металу і облицьовується звукопоглинальними плитами. Специфіка даної конструкції вимагає великої площі скління, яка дозволяла б оператору спостерігати за процесом, що відбувається в суміжному приміщенні. Звичайне скло в даному випадку не забезпечує необхідного рівня звукоізоляції. Вирішенням проблеми є застосування склопакетів з шумозахисними властивостями. Хороший приклад – склопакети, виготовлені за технологією “Триплекс”. Вони складаються з двох і більше ламінованих стекол, з’єднаних за допомогою акустичної ПВБ-підкладки. Такий склопакет забезпечує звукопоглинання до 40 дБ, а, крім того, володіє протиударними властивостями.

Враховуючи розміщення обладнання з таким розрахунком, щоб уникнути його безпосереднього контакту зі стінами, основною мірою захисту від структурного (ударного) шуму є пристрій “плаваючої підлоги”. Суть рішення полягає в тому, що зовнішнє видиме покриття підлоги (бетон, асфальт), на якому встановлено обладнання, лежить на шарі звукоізоляційного матеріалу і ніяк не пов’язане з каркасом будинку, а від стін плаваюча підлога відділена пружними прокладками. У ролі ізоляційного матеріалу при створенні плаваючої підлоги найчастіше використовується теплоізоляція з кам’яної вати, яка поєднує в собі високий коефіцієнт звукопоглинання і здатність нести велике навантаження, зберігаючи при цьому первинну форму. Найбільш ефективні плити, спеціально розроблені для застосування в конструкціях із значним ваговим навантаженням, наприклад, ROCKWOOL ФЛОР БАТТС І щільністю близько 160 кг/м3.

Звукоізоляція житлових і офісних приміщень

Прийоми, методи і технології звукоізоляції житлових і офісних приміщень в цілому схожі, що визначається однаковими джерелами шуму. В якості основних СНиП 23-03-2003 “Захист від шуму” виділяє транспортні потоки, залізничний, водний і повітряний транспорт, промислові та енергетичні підприємства і їх окремі установки, а також внутрішньоквартальні джерела шуму. До останніх відносяться трансформаторні підстанції, центральні теплові пункти, господарські двори магазинів, спортивні та ігрові майданчики і т.д. Всі названі вище джерела шуму відносяться до зовнішніх, тому в першу чергу необхідно розглянути шляхи звукоізоляції конструкцій житлових та адміністративних будівель.

Будівельним матеріалом, застосовуваним для зведення зовнішніх стін багатоповерхових каркасних будинків та при цьому володіє високими характеристиками звукопоглинання, є ніздрюватий бетон. Крім будівництва нових будівель блоки з пористого бетону активно використовуються в Європі та США для реконструкції старих будівель, особливо, якщо потрібна додаткова тепло-, і звукоізоляція огороджувальних конструкцій. Прикладом матеріалу є блоки з пористого бетону автоклавного твердіння AEROC, які забезпечують звукоізоляцію до 58 дБ, що дозволяє обійтися без додаткової ізоляції зовнішніх стін будівлі.

Останнім часом, зважаючи на простоту, якості та надійності для вирішення проблем тепло-і звукоізоляції адміністративних і житлових будівель, поширення набули фасадні системи. За оцінками експертів, найбільш високими ізоляційними характеристиками володіють останні на основі теплоізоляції з кам’яної вати. Така система, крім усього іншого, забезпечує додаткову звукоізоляцію захисної конструкції в 15 дБ. У сукупності зі звукоізоляцією зовнішньої стіни завтовшки в дві цеглини це дає звукоізоляцію в 75 дБ. Даного показника цілком достатньо для того, щоб повністю захистити приміщення від шуму жвавої траси, що пролягає за 10 метрів від будівлі.

Крім звукоізоляції стін від зовнішніх джерел шуму, необхідна також захист дверей і вікон. Високими характеристиками звукопоглинання володіють протипожежні двері. Вони відрізняються від звичайних наявністю теплоізоляційного синтетичного наповнювача. Наприклад, двері німецької компанії Hermann з наповнювачем з мінеральної вати володіють звукоізоляційними показниками до 45 дБ. Їх установка найбільш доцільна у випадку, якщо двері ведуть на вулицю. Враховуючи той факт, що рівень під’їзного шуму, як правило, нижче вуличного, в житловому приміщенні цілком можна обійтися установкою звукоізоляційних дверей, яка гарантує звукопоглинання в районі 26 дБ. Наприклад, фінські двері Suomen Ovi мають багатошарову структуру: всередині знаходиться лист ДСП (дерево-стружкова плита), ізольований з двох сторін шумозахисною плівкою, а з зовнішнього боку шари декоративного облицювання з ДСП. Така конструкція здатна затримувати 30 дБ.

Надійна звукоізоляція вікон офісних і житлових приміщень може бути забезпечена за допомогою сучасних склопакетів. Високі звукопоглинальні характеристики (наприклад, пластикові вікна REHAU «Еталон» в залежності від товщини профілю здатні забезпечити звукоізоляцію до 46 дБ) гарантує багатокамерна структура, а також безперервний контур ущільнення. Крім цього, скло може бути покрите звукоізоляційною плівкою, а простір між ними заповнений інертним газом.

Для створення комфортного акустичного фону недостатньо захисту житлового або офісного приміщення від зовнішніх джерел шуму: необхідна звукоізоляція, оберігає від повітряного і структурного шуму, джерела якого розташовані всередині будівлі. Для квартири це можуть бути сусіди, для офісу – колеги чи оргтехніка. Тут важлива звукоізоляція всіх поверхонь: міжкімнатних перегородок, дверей, підлоги і стелі приміщення.

Велике поширення в будівництві останнім часом отримали міжкімнатні перегородки з каркасом з металевого профілю, обшиті зовні аркушами гипсокартону. Вони мають малу вагу, легко монтуються і економічні. Однак така конструкція має один істотний недолік: людина, що знаходиться в суміжному приміщенні, буде чути все, що відбувається в кімнаті і навпаки. Для створення ефективної звукоізоляції каркасних перегородок між стоєчними профілями встановлюється шар волокнистого звукоізоляційного матеріалу. Завдяки вже згаданим у статті властивостям, ефективна ізоляція з кам’яної вати. Так каркасна перегородка, обшита з кожної сторони одним листом гіпсокартону товщиною 12,5 мм з плитами ROCKWOOL АКУСТИКА БАТТС завтовшки 100 мм, має індекс звукоізоляції 51 дБ.

Технологія звукоізоляції підлоги в житлових і офісних приміщеннях це підкладка з ізоляційного матеріалу, розташована під зовнішньою поверхнею підлоги, наприклад, паркетом або керамічною плиткою. У вигляді підкладки краще всього використовувати жорсткі мінераловатні плити, не схильні до деформації і усадки. При цьому підлога не має бути зв’язана зі стінами приміщення. Для цього в місцях примикань бажано залишити зазор товщиною до 20 мм і заповнити його щільним звукоізоляційним матеріалом. Така конструкція буде служити надійним захистом від поширення структурного шуму.

Не меншу роль у захисті від шуму в офісних та житлових приміщеннях відіграє стеля. Для цього можна змонтувати звукопоглинальний матеріал безпосередньо на плиті міжповерхового перекриття. Така конструкція носить назву акустичноЇ стелі. При обробці житлових і офісних приміщень досить часто використовуються натяжні стелі. Крім естетичного зовнішнього вигляду, вони володіють хорошими звукоізоляційними властивостями. Наприклад, французькі натяжні стелі NEWMAT мають індекс звукоізоляції 38 дБ.

Не можна забувати і про ізоляцію інженерних комунікацій: труб водяного опалення і водопостачання. Для цього в місцях, де комунікації проходять через стіни або міжповерхові перекриття, використовуються еластичні гільзи, виготовлені переважно з пінополіетилену. Вони компенсують температурні деформації: в місцях проходження труб через конструкцію не виникає напруг і не відбувається утворення наскрізних щілин, сприяють передачі повітряного шуму.

Підводячи підсумки, необхідно відзначити, що шум впливає на людський організм негативно, і може призвести до серйозних наслідків, аж до розвитку серйозних захворювань нервової системи. Тому турбота про акустичність місць, де людина проводить практично весь свій час, є об’єктивною необхідністю. Звукоізоляція промислових, офісних і житлових приміщень вимагає комплексного підходу і застосування сучасних ефективних матеріалів – акустичний комфорт не може бути забезпечений напівзаходами.

Рекомендовані товари