Те, що сьогодні бетон – самий «застосовуваний» будівельний матеріал, факт незаперечний. До бетону пред’являється ряд вимог, виконати які найчастіше неможливо без використання так званих модифікаторів і пластифікаторів, тобто хімічних добавок до бетону, що дозволяють додати бетонній суміші властивості, які забезпечують вимоги як проектувальників, так виконавців робіт.
Застосування багатьох добавок не обмежується тільки бетонами, їх з успіхом можна застосовувати і для поліпшення характеристик цементно-піщаних розчинів.
Ідеал будівельників – бетонні суміші, які мають високу рухливість, уповільнене схоплювання і швидкий набір міцності, тривалий час транспортування з наступним легким заливанням у форми, універсальність застосування, отримання конструкцій, які не потребують значних витрат на гідроізоляційні роботи. При цьому не слід забувати, що основним завданням є забезпечення необхідної міцності і довговічності бетонної конструкції, тобто можливістю тривалий час протистояти механічним навантаженням, хімічних і фізичних дій навколишнього середовища. Тому застосування добавок в сучасному будівництві не тільки рекомендується, але й просто життєво необхідно.
Найбільш поширеними модифікаторами є так звані пластифікатори, дозволяють розріджувати бетонну суміш для зручної подальшої переробки. Можна домогтися такого ж результату додаванням додаткової води, але при цьому втрачається щільність, міцність бетону, мають місце усадочні тріщини і тривале висихання конструкції для продовження оздоблювальних робіт. Застосування пластифікаторів досить універсальне: з їх допомогою можна підвищити щільність (водонепроникність) і міцність бетону, зменшивши кількість води (до 30%) в суміші при збереженні її рухливості, знизити кількість води і цементу і одержати бетон з низькою усадкою.
У залежності від призначення модифікатори і пластифікатори бетонів розділяють на наступні види.
- – Регулюючі властивості бетонних сумішей: пластифікуючі, стабілізуючі, водоутримуючі, поліпшують перекачування, що регулюють зберігання бетонних сумішей, сповільнюють тужовіння, прискорюють твердіння, поризуючі (для легких бетонів) – “воздухововлекающие”, піноутворюючі, газоутворюючі.
- – Регулюючі твердіння бетону: уповільнюють твердіння, прискорюють твердіння.
- – Підвищуючі міцність і / або корозійну стійкість, морозостійкість бетону та залізобетону, що знижують проникність бетону: водоредуційні, кольмативні, газоутворюючі, “воздухововлекающие”, підвищують захисні властивості бетону по відношенню до сталевої арматури (інгібітори корозії сталі).
- – Бетону спеціальні властивості: протиморозні (забезпечують твердіння при негативних температурах), гідрофобізаційні.
Зменшення дозування цементу, крім якісного, дає і певний економічний ефект у вигляді здешевлення розчину і зменшення транспортних і складських витрат.
Єдиним недоліком практично всіх пластифікаторів є необхідність вібрування суміші, залитої в опалубку. Вони чудово поєднуються з іншими типами добавок, які можуть додати бетону масу корисних властивостей. Одним з них є самоуплотнення, що дозволяє виключити операцію вібрування суміші і забезпечує безпустотне заливання самих складних конструкцій.
Різноманітність добавок дозволяє підвищити морозостійкість бетону, поліпшити перекачування суміші за допомогою насосів, прискорити його твердіння, зменшити усадку, отримати легкий бетон при застосуванні піноутворювачів і багато, багато іншого.
Застосування добавок охоплює широкий діапазон сучасного будівництва, починаючи від виготовлення цементних розчинів і закінчуючи складними бетонними спорудами (фундаменти, басейни, злітно-посадочні смуги аеродромів).
Очевидно, що використання модифікаторів бетону вигідно і технологічно, і економічно. Застосування добавок дозволяє знизити енерговитрати на вкладання бетону, зменшити витрату цементу, зберегти високу рухливість суміші, збільшити довговічність конструкцій, домогтися відмінних показників ранньої та кінцевої міцності бетону.
Як влучно зауважив один з операторів, вітчизняний ринок добавок в бетон – «дике» поле. Подібна думка пов’язана, мабуть, з тим, що найчастіше добавки виготовляються «гаражним» методом. Тобто несумлінні виробники закуповують якісний модифікатор відомої торговельної марки, додають дешеву низькоякісну сировину і являють такий продукт, як свою «розробку». Зрозуміло, що споживач, «спокусившись» низькою ціною добавки, у підсумку витратить значно більше на ліквідацію наслідків її застосування.
Крім того, існуюча нормативна база з розроблення і застосування добавок застаріла і не відповідає сучасному рівню розвитку науки. Виробництво і використання добавок практично не контролюється і залишається на совісті виробників, «бетонярів» та будівельників. (Слід зазначити, що «бетонщики» і будівельники, які дорожать ім’ям підприємства і несуть відповідальність за якість “кінцевого продукту», серйозно ставляться до вибору і застосування модифікаторів бетону.)
Основні споживачі даної продукції – заводи залізобетонних конструкцій, будівельні організації. Що стосується споживчих переваг, то найбільшим попитом користуються модифікатори вітчизняного виробництва, ціна яких значно нижче імпортних. На жаль, основну роль при їх виборі грають як ціна, так і відсутність лабораторної бази для належної перевірки імпортної добавки та відпрацювання складу бетонної суміші. Справа в тому, що модифікатори імпортного виробництва спочатку створюються з урахуванням того, що цементи мають фіксовані характеристики. Вітчизняні цементи, на жаль, такою стабільністю не відрізняються, і добавка може «повести» себе непередбачувано. Тому без попередніх лабораторних досліджень застосування імпортних добавок вкрай небажано. Не в кожного підприємства є відповідно оснащена лабораторія, а то й просто бажання «возитися» з такими дослідженнями. Вітчизняні виробники при розробці добавки орієнтуються на свої, «рідні», цементи. Така добавка, при дотриманні технології виробництва бетону, забезпечить йому заявлені характеристики навіть з «нестабільним» цементом.
В цілому ж оператори вважають, що ринок добавок в бетон знаходиться на стадії формування. Прогнозоване зростання споживання модифікаторів пов’язують з збільшенням обсягу капітального будівництва й більшим числом споруд, які потребують реконструкції. Отже, зростатимуть і обсяги споживання модифікаторів бетону. Прогноз оптимістичний, передрікає добавкам «світле» майбутнє. … Але тільки за умови кваліфікованого та грамотного їх виробництва, застосування, а також наявності діючих контрольних організацій. Газоблоки у Львові– так легко нас знайти.
Написати коментар