Поверхня доріжки повинна задовольняти трьом основним вимогам: добре виглядати, бути міцною і довговічною і порівняно легко приводитися в порядок. Цим вимогам найкраще відповідають природний камінь, бетонні плити та блоки для мощення, плитняк, гравій, асфальт, бетон і дерево (колоди і дошки). У нашому регіоні оптимальним матеріалом для мощення вважається тротуарна плитка та бруківка найбільшого в Західній Україні виробника ТзОВ “Магік”.
Трохи історії
Дороги мостять каменем з незапам’ятних часів. Спочатку камінь укладали в необробленому вигляді, потім стали надавати йому кубічну форму. Так з’явилася бруківка. Однак промисловий бум, що почався в XX столітті встановив нові вимоги до строків і вартості дорожніх робіт. В результаті використовувати природний камінь для мощення доріг стало невигідно, та бруківка поступово була витіснена асфальтом. При всіх своїх перевагах асфальтове покриття доріг має масу недоліків: це і стало передумовою появи таких матеріалів, як бетонний тротуарний камінь або тротуарна плитка.
Переваги тротуарної плитки перед іншими покриттями
Насамперед тротуарна плитка надає місту або заміській ділянці цивілізований вигляд.
1. Високі естетичні якості
Широка кольорова гамма і різноманітність форм дозволять втілити будь-які архітектурні або дизайнерські задуми, а також створити гармонійний ансамбль з навколишніми об’єктами. Вимощені ділянки нагадують старовинні брущаті мостові. Колірна насиченість плитки з часом не втрачається – це робить тротуарну плитку необхідним елементом ландшафтного дизайну.
2. Простота укладання
Укладання тротуарної плитки не вимагає залучення важкої будівельної техніки. Можливе здійснення часткового або фрагментного ремонту, бо при пошкодженні зламана плита легко замінюється на нову. При проведенні ремонтних робіт (наприклад, прокладанні підземних комунікацій) тротуарну плитку також можна легко зняти, провести необхідні роботи і укласти знову.
3. Комфорт
На поверхні, викладеної тротуарною плиткою, практично не буває калюж. Наявність зазорів, заповнених піском, дозволяє волозі вільно проникати в грунт і виключає утворення водяних дзеркал.
4. Екологічність
Асфальтове покриття при нагріванні понад +25 ˚ С починає виділяти в атмосферу канцерогенні речовини. На відміну від асфальту бетон не розм’якшується при нагріванні в літній час і не виділяє шкідливих речовин.
5. Довговічність
Правильно укладена тротуарна плитка буде служити довгі роки, не вимагаючи ремонту, не стираючись, не вицвітаючи і не вимагаючи особливого догляду. Термін служби бруківки становить не менше 15 років (тому морозостійкість бруківки складає 200-300 циклів). Тому в довгостроковому періоді економічний ефект буде вельми відчутний.
Виробництво та види тротуарної плитки
Основою виробничих складових тротуарної плитки є цемент і звичайний пісок. Звичайно, є і ряд спеціальних добавок, що підвищують довговічність плитки, стійкість до непростих погодних умов. При виготовленні кольорової плитки (кольори – «антрацит», оливковий, коричневий, синій, пісочний і ін) використовуються натуральні, як сухі, так і рідкі пігменти, останні дозволяють добиватися отримання будь-якого кольору та відтінку за бажанням.
Сьогодні для виробництва тротуарної плитки в основному використовуються два методи: вібролиття і вібропресування. Перший передбачає використання жорстких сумішей з низьким вмістом води, при другому застосовують пластичні складники, заливаються в форми.
1. Вібролиття полягає в тому, що бетонну суміш укладають в пластикову форму. Форму ставлять на вібростіл (стіл з вібруючою поверхнею) і витримують на ньому деякий час. Після того, як бетонна суміш у формі утрамбується, форму знімають зі столу і вистоюють у теплому місці близько 48 годин, після чого з неї дістають готовий виріб.
2. Вібропресування полягає в тому, що бетонну суміш укладають в пресформ (матрицю), яка стоїть на станині. Станина безперервно вібрує. На суміш зверху починає тиснути пуансон (деталь, зворотна матриці, ідеально точно входить в неї, як поршень у циліндр) і тисне до повного ущільнення суміші. Пуансон теж безперервно вібрує. Після цього матрицю і пуансон підіймають, а на піддоні залишається готовий виріб.
Властивості різних видів тротуарної плитки
Завдяки оригінальним технічним рішенням і новим ідеям деякий час тому була розроблена технологія виробництва полімер піщаної тротуарної плитки. До її складу входять три основні компоненти: пісок, полімер (ПВД) і забарвлює пігмент. Всі ці компоненти ретельно перемішують, нагрівають і пресують під великим тиском, при цьому забарвлення відбувається по всій масі плитки.
Полімер піщана плитка довговічна і міцна. На відміну від бетонної плитки полімер піщану плитку практично неможливо розколоти. Висока теплостійкість не дає утримуватися на її поверхні льоду і снігу. Плитка забезпечує хороше зчеплення з взуттям. Порівняльна характеристика полімер піщаної тротуарної плитки не тільки не поступається, але і в 6-7 разів перевершує характеристики вібролитих і вібропресованих плит.
Плюси та мінуси різних видів тротуарної плитки
Так який таки вид тротуарної плитки краще? Фахівці, як правило, на це питання відповідають так – немає поганої тротуарної плитки, є неякісно зроблена і неправильно укладена.
Термін служби тротуарної плитки вельми тривалий, тому питання, як довго прослужить доріжка, багато в чому залежить від технології пристрою і якості проведення робіт. Можна заощаджувати на плитці, але на укладанні цього робити не варто.
При високих вимогах до міцності й довговічності (заправки, під’їзні шляхи) застосовують плитку товщиною 80 мм, при мощенні тротуарів – плитку товщиною 60 мм. Однак необхідно враховувати, що міцність плитки 60 і 80 мм приблизно однакова, а довговічність покриття залежить в першу чергу від якості підготовки основи перед укладанням. Тому фахівці, як правило, рекомендують саме розумне співвідношення ціна / якість – плитку товщиною 70 мм.
Поради щодо вибору тротуарної плитки та бруківки
1. Слід пам’ятати, що хороша тротуарна плитка дешевої бути не може. Один пігмент для її виробництва коштує до $ 10 доларів за 1 кг, а на квадратний метр плитки використовується близько 0,5 кг. Інші компоненти бетонної суміші теж мають свою вартість, до того ж нове обладнання потребує певних витрат.
Занадто низькі ціни говорять про те, що, швидше за все, продукція виконана без дотримання технічних умов, а можливо, використані матеріали до всього іншого були не кращої якості.
2. Гладка поверхня плитки зовсім не обов’язково говорить про її якість. Якщо глянець був отриманий завдяки введенню в бетонну суміш спеціальних добавок, то це може тільки радувати. Але практично той же зовнішній ефект може бути досягнутий шляхом збільшення кількості води в розчині, що своєю чергою негативно позначається на міцності виробів.
3. Перевірити якість плитки або бруківки можна при легкому ударі виробів один про одного: дзвінкий звук говорить про те, що вони були виготовлені за всіма правилами й відповідають стандарту, глухий сигналізує про надлишок води.
Наостанок
Загальне враження від дизайнерських рішень багато в чому залежить від матеріалів, які використовуються в будівництві та ремонті. Тому використання тротуарної плитки дозволяє не тільки витягти пряму економічну вигоду внаслідок своєї міцності та інших характеристик, але і зробити вкладення в імідж. Бруківка у Львові це традиція.
Читайте також:
Написати коментар