Зміст статті:
- Що таке пелети
- Переваги та недоліки пелетного палива
- Види обладнання для використання пелет
- Каміни і печі типу «буржуйок»
- Пелетні котли
- Скільки потрібно пелет для опалення
- Дерев;яні пелети: витрата на 100 м²
- Витрати на опалення приміщення площею 150 м²
- Витрата пелет в будинку площею 200м²
- Як вибрати якісне пелетне паливо
- Відео: реальний досвід опалення будинку пелетами
Якщо в будинку планується незалежна система опалення в зв’язку з постійним зростанням цін на газ і електрику, є сенс розглянути варіант установки твердопаливного котла, що працює на пеллетах. Як заявляють виробники, таке паливо повністю екологічне і має високий ККД. Перевіримо це твердження, підрахувавши витрати пелет на опалення будинку 200 м², 150 м² і 100 м². А заодно порівняємо цей вид палива з альтернативними варіантами.
Стаття в тему: Як зробити опалення в будинку: види систем і вибір оптимальної схеми розведення
Що таке пелети?
Пелети — це паливні гранули, які виготовляють методом пресування з дерев’яної стружки, тріски, лушпиння соняшника, відходів крупи і кукурудзи, торфу і навіть пташиного посліду. Вони мають форму циліндрів діаметром від 4 до 10 мм і довжиною 0,8-5,5 см. Для опалення в приватних будинках найчастіше використовуються пелети, виготовлені з відходів деревної промисловості і лігніну — натурального в’яжучого матеріалу.
Пелетне паливо досить економічне. Воно складається з органіки, відрізняється високими теплотворними характеристиками і використовується практично без залишку. Зола складає не більше 0,5% від завантаженої в топку маси, тобто догляд за твердопаливним котлом потрібно мінімальний.
Від 1 тони пелет виділяється стільки ж енергії, як при згорянні 480 м³ газу або 1,6 тонни дров. Хоча за показниками теплотворення пелети програють рідкому паливу, вони дійсно екологічні — дим, що виділяється при згорянні, не має запаху і не забруднює атмосферу двоокисом сірки.
На замітку! Багато недобросовісних виробників включають в сировину для пелет різні добавки. Найпоширеніший варіант — пісок. Але виявити неякісне паливо досить просто: варто лише спалити кілька дерев’яних циліндрів і подивитися, чи не залишається в золі пісок.
Переваги та недоліки пеллетного палива
Як різновид палива для будинку, пелети у багатьох викликають сумніви — все-таки дрова чи вугілля набагато звичніше. Спробуємо розібратися в позитивних і негативних якостях паливних гранул.
Плюси пелет:
- легкі в транспортуванні;
- екологічні;
- утворюють безбарвний дим і не виділяють неприємні запахи при згорянні;
- довго зберігаються;
- при виборі опалення за допомогою пелет можна придбати спеціальне обладнання з автоматичною подачею палива, тобто практично повністю мінімізувати ручну працю.
Зверніть увагу! При опаленні будинку пелетами не потрібна дозвільна документація на підключення котла, на відміну від використання рідкого палива.
Мінуси пеллетного палива:
- висока ціна опалювального обладнання;
- закупівля, доставка палива та сервісне обслуговування котлів може викликати труднощі, якщо будинок знаходиться в селищі, віддаленому від великого міста;
- присутність на ринку сировини низької якості.
Важливо! Зберігати пелети можна тільки в добре провітрюваному і сухому приміщенні — при контакті з вологою вони можуть зволожитися і покритися грибком.
Види обладнання для використання пелет
Для обігріву приміщень пелетами існують кілька різновидів опалювальних пристроїв.
Каміни і печі типу «буржуйок»
Таке обладнання з успіхом застосовується в невеликих однокімнатних будиночках або заміських дачах. Є різні типи конструкцій. Одні моделі передбачені тільки для опалення, інші можуть використовуватися для нагріву і повітря, і води.
Основні плюси: низька вартість в порівнянні з котлами, невибагливість до якості сировини (можна використовувати і інші види палива — дрова, брикети, вугілля). Але перелік недоліків у таких систем досить широкий:
- високий ризик загоряння при неправильному проектуванні або монтажі (особливо, якщо мова йде про саморобні печі);
- паливо подається в основному вручну, навіть в заводських печах відсік для завантаження невеликий;
- потужність обладнання варіюється від 6 до 15 кВт, що дозволяє обігріти приміщення, площею не більше 20 квадратних метрів.
Пелетні котли
Пристрої контейнерного або модульного типу використовуються для опалення та гарячого водопостачання будівлі. Потужність їх варіюється в залежності від площі приміщення. Є повністю автоматизовані системи, в яких участь людини необхідно тільки на етапі програмування і завантаження сировини, і комбіновані котли, що працюють з різними видами твердого палива.
Стаття в тему: Опалення будинку: види котлів, їх головні відмінності
Основний недолік — висока вартість обладнання. Крім того, багато котлів досить вибагливі до якості і розміру пелет.
На замітку! Для опалення невеликого заміського або дачного будиночка цілком достатньо пеллетного каміна або печі — покупка котельного обладнання при сезонному використанні буде окупатися довго. Для постійного проживання краще розглянути варіант установки компактного котла.
Стаття в тему: Вибір котла опалення для будинку
Скільки потрібно пелет для опалення
Витрати на опалення за допомогою пеллетного палива розраховуються за універсальною схемою. Для цього потрібно знати, скільки тепла потрібно для обігріву площі будинку і кількість енергії, що виділяється при згорянні 1 кг сировини. Розглянемо приклади підрахунку для будинків з різною квадратурою.
Деревостружкові пелети: витрата на 100 м²
При використанні якісної сировини тепловіддача складе 5 кВт на кожен кілограм. А щоб обігріти 1 кв. метр будинку з висотою стель до 3-х метрів, знадобиться близько 100 Вт / год. Виходить, що для опалення приміщення площею 100 м² за годину буде витрачено близько 2 кг пеллет (10 кВт: 5 кВт). На добу потрібно 48 кг, а на місяць — 1,4 тонни.
Опалювальний сезон в середньому триває 150 днів (або 5 місяців). Значить, витрата пелет на опалення будинку 100м ² за холодну пору року складе близько 7-ми тонн. Але з огляду на те, що восени і навесні бувають досить теплі і сонячні дні, коли на обігріві приміщення можна заощадити, цю цифру цілком можна зменшити до 4,5-5 тонн.
Важливо! Такий алгоритм підрахунків буде ефективний тільки для приміщень, утеплених відповідно до рекомендацій СНіП.
Витрати на опалення приміщення площею 150 м²
Якщо підрахувати витрати пелет на опалення будинку 150м² по загальноприйнятому алгоритму, отримаємо такі цифри:
- на опалення будинку за годину — 3 кг пеллет;
- добова норма — 72 кг;
- витрати на місяць — 2,2 тонни;
- запас на опалювальний сезон — 11 тонн.
Зверніть увагу! Показник витрат в 100 Вт / 1м рекомендується для суворого клімату з низькими мінусовими температурами і безперервним опаленням.
У місцевості, де зими досить м’які, для обігріву 1м використовують іншу цифру — 50 Вт / год на 1 м². Тобто для добового обігріву 1м знадобиться близько 1,2 кВт або 0,24 кг пеллет, і витрати для будинку площею 150м² складуть 36кг / добу. Значить, на місяць знадобиться трохи більше 1 тонни палива і за сезон витратиться близько 5 т. Погодьтеся, такі цифри виглядають непогано.
На замітку! Якщо вже бути дуже точним, то показник віддачі тепла в 5 кВт / кг необхідно коригувати залежно від ККД обладнання. В середньому, пелетні котли мають показник віддачі близько 85%, значить при згорянні 1 кг гранул виділяється 5 кВт / кг * 85% = 4,25 кВт / кг.
Витрата пелет в будинку площею 200м²
З урахуванням вищенаведених алгоритмів витрата пелет на опалення будинку 200м² складе:
- для суворої зими — близько 96 кг / добу або 2,9 тонни на місяць;
- для відносно м’якого клімату — 48 кг / добу або 1,46 тонни на місяць.
Вартість опалення будинку різними видами палива. Будинок 200 м2.
- Газ магістральний — 13 700 грн.
- Пелети — 35 000 грн.
- Брикети — 35 200 грн.
- Кам’яне вугілля — 35 900 грн.
- Дрова береза волога 40%. — 45 150 грн.
- Дизель — 66 900 грн.
- Електрика — 77 750 грн.
Як бачите, витрати цілком оптимістичні, тому не дивно, що при проектуванні системи опалення для приміщень з великою квадратурою все частіше затребувані пелетні котли.
Стаття в тему: Опалення через теплу підлогу чи радіатори?
Важливо! Знизити витрати до 35% навіть в умовах низьких температур допомагає якісне утеплення будинку і заміна вікон на склопластикові пакети.
Як вибрати якісне пелетне паливо
Якщо купувати сировину у добросовісного виробника, витрата пелет на опалення будинку легко підрахувати, а якість обігріву буде незмінно високою. Але як знайти «свого» продавця? Звичайно, тільки при особистому огляді товару.
При виборі пелет зверніть увагу на такі характеристики:
- Колір — гранули можуть бути темно-коричневого, жовтого або світло-бежевого кольору. А ось сірий відтінок вказує на те, що були порушені умови зберігання, і в спресованому дереві з’явився грибок.
- Довжина — системи подачі палива у більшості пелетних котлів розраховані на довжину гранул до 5 см. Але при ручному завантаженні в піч або камін цей параметр не має особливого значення.
- Діаметр — ця характеристика також має значення тільки для спеціалізованих котлів з автоматичною системою подачі (вони програмуються на ширину 4, 6, 8 або 10 мм).
- Запах — хороше паливо матиме легкий аромат деревної стружки зі солодкуватими нотками клею-лігніну. А ось якщо гранули пахнуть хвоєю або прілістю — не варто їх купувати.
- Структура поверхні — наявність тріщин, сколів або здуття свідчить про порушення технології виготовлення пеллет, неякісну сировину або додавання сторонніх добавок. У правильного палива повинна бути рівна і гладка поверхня.
- Наявність пилу і крихт — ознака поганої якості пресування і недостатньою щільності гранул.
На замітку! Якісні гранули завжди продаються в герметичній упаковці, що перешкоджає проникненню вологи.
Відео: реальний досвід опалення будинку пелетами
Вибираючи пелетне паливо, необхідно враховувати потужність котла і площу обігріву. Щоб уникнути труднощів при виборі обладнання і в процесі його експлуатації, зверніться до фахівців, які не тільки підкажуть відповідну модель, а й допоможуть вирішити всі питання, що виникають при її використанні.
Стаття в тему: Як правильно зробити димохід для котла в приватному будинку
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями.