Як вибрати тротуарну плитку серед всього різноманіття? Українськи ринок багатий на тротуарну плитку різних типів, виготовлених з різних матеріалів та різними методами. Отже — як вибрати бруківку читийте далі у статті.
Зміст
- З натурального каменю
- клінкерна бруківка
- бетонна плитка
- полімерпіщана суміш
- пластикова плитка
- гумова плитка
- Форми і розміри тротуарної плитки
- Маркування та класифікація тротуарної плитки
- Практичні поради щодо вибору найбільш популярною тротуарної плитки на основі цементу
- Які документи повинні бути у продавця
Сьогодні тротуарна плитка стає все більш популярним матеріалом, який вікористовується при облаштуванні приватних дворів, дачних ділянок, майданчиків біля магазинів и ціліх вулиць. Причин, чому так тенденція безліч: плитка — це високоестетичний, міцний и довговічній материал, який відрізняється величезним вибором кольорів і розмірів. Попит на дану продукцію великий, але й пропозицій також багато, тому перед покупкою кожному бажано ретельно ознайомитися з основними видами тротуарної плитки и підібраті для себе найкращий варіант. Також не варто забувати про репутацію виробника тротуарної плитки.
Умови експлутації тротуарної плитки.
- Так, якщо необхідно викласти доріжку, стежку, тротуар, будь-яку пішохідну зону, то можна вибрати виріб з товщиною 50-60 мм.
- Площі, стоянки автотранспорту, дороги з невеликою інтенсивністю руху вимагають використання плитки товщиною 60-80 мм.
- Стоянки вантажного транспорту, АЗС, трамвайні колії, вертолітні майданчики, дороги з великою інтенсивністю руху повинні викладатися плиткою товщиною 100-120 мм.
Важливо, що чим менше розмір плитки, тим більше її міцність.
Читайте також: Укладання тротуарної плитки своїми руками покрокова інструкція
Також потрібно звернути увагу і на стійкість плитки до перепадів температури. Кожен виріб можна оцінити за кількістю циклів розморожування / замерзання, при якому виріб не деформується і не втрачає своїх властивостей міцності. В умовах вітчизняного клімату краще зупинити свій вибір на плитці, для якої цей параметр становить не менше 150, а ще краще — 200 і більше. У сертифікаті до цього товару обов’язково повинен бути вказаний цей параметр.
Технологія та матеріал виготовлення
На сьогоднішній день бруківка і тротуарна плитка може виготовлятися безліччю способів: якісь з них більш поширені, якісь — менш, але всі вони відрізняються своїми перевагами і недоліками.
З натурального каменю
Натуральний камінь після видобування підлягає обробці: його розколюють на шматочки певного розміру, а потім шліфують, для отримання гладкої рівної поверхні, полірують, щоб створити блискучу поверхню. Завдяки термічній обробці можна трохи змінити колір матеріалу.
Клінкерна бруківка
В основу клінкерної бруківки входить спеціальна пластична глина, яка разом з кварцом, польовим шпатом обпалюється в печах при температурі 1000-12000с. В результаті виходить колір обпаленої глини, але якщо потрібно надати бруківці інший відтінок, то використовуються відповідні мінерали, щоб отримати благородний коричневий, чорний, білий колір і т.д. Отриманий відтінок не вигоряє з часом на сонці і через десятки і сотні років залишається в своєму первісному вигляді. У суміш для випалювання можна додати грубозернистий пісок, щоб в результаті отримати шорстку поверхню, яка не буде ковзати взимку.
Всі мінерали, які використовуються при виробництві такої бруківки, під дією високої температури спікаються, утворюючи твердий монолітний матеріал. Подібні вироби не вбирають воду, не схильні до дії агресивних хімічних речовин, а через відсутність всіляких пустот і включень, міцність на стиск набагато вище, ніж у інших матеріалів, бруківка майже не стирається не згинається. Вона майже не реагує на вплив вологи і перепади температур, чим вигідно відрізняється від виробів з бетону.
Читайте також: Яка арматура потрібна на фундамент: поради і рекомендації
Перевага клінкерної бруківки полягає ще й в простоті її укладки на звичайну дорожню підставу, а в заміському будинку — на ущільнений пісок зі щебенем або на цементно-піщану суміш. Клінкерна бруківка повсюдно використовується в європейських містах для мощення тротуарів, мостових, проїжджої частини, а також і в нашій країні для облаштування майданчиків біля торгових центрів, будинків і т.д.
Бетонна плитка
На сьогоднішній день найбільш поширене виробництво тротуарної плитки з бетону. Її отримують двома основними способами: вібропресування і вібролиття. Кожен має свої переваги і недоліки і є кращим в конкретних умовах.
Метод виготовлення
Вібропресування
Виготовлені таким способом плитки підходять для тих місць, на які здійснюється постійне навантаження і які не вимагають особливо витонченого підходу при облаштуванні, так як подібним чином можна сформувати плитки більш-менш простих, але точних форм: квадратні, прямокутні, шестикутні і т.д.
Плитка, виготовлена методом вібропресування, відрізняється високими експлуатаційними властивостями: вона довговічна, морозостійка, міцна, майже не стирається, довго зберігає первинний колір. Поверхня у неї виходить трохи шорстка, тому вона відмінно підходить для мощення вулиць, зупинок, складів, садових доріжок і т.д. Крім того, таку плитку можна додатково відшліфувати, відполірувати або навіть нанести смуги антиковзання. Таку якісну бруківку у Західному регіоні виготовляють всього декілька виробників. Серед них ТзОВ «Магік»
Вібролиття
За якістю, міцностю і довговічностю така плитка майже не поступається пресованій, правда, іноді можуть зустрічатися невеликі огріхи в плані геометрії. Цей матеріал має більш високі естетичні властивості: може мати будь-яку форму, колір і навіть містити в собі малюнок. Найчастіше вібролита плитка має блискучу поверхню, тому виглядає презентабельно. Але взимку вона покривається тонким шаром льоду і стає дуже слизькою. До того ж, при впливі замерзлої води такий матеріал може розтріскуватися, тому багато виробників при виготовленні використовують спеціальні модифікатори і пластифікатори, які підвищують вартість виробів.
Полімерпіщана суміш
Виготовляють полімерпіщану плитку трьома різними способами: гарячим пресуванням суміші, вібропресуванням сухої суміші або ж вібролиттям з використанням пластифікаторів. Останні два способи дають можливість отримати плитку з дуже малою пористістю, а перший — якісний і довговічний матеріал.
До переваг такого типу покриття відноситься його довговічність, міцність, морозостійкість, стійкість до стирання, невелика вага, вологостійкість, так як вода не проникає в саму плитку, а збирається крапельками на ній. Крім того, така плитка стійка до агресивних хімічних речовин, бензину, володіє величезним вибором можливих кольорів і фактур, а також простотою в монтажі
Читайте також: Звукоізоляція — шумоізоляція будинку, квартири
Незважаючи на цілий ряд переваг, такий матеріал все ж трохи видає свою штучність і в деяких типах ландшафтного дизайну буде недоречним. До того ж, полімерпіщана плитка розширюватися під впливом високих температур, тому при її укладанні рекомендують залишати зазор на 3-5 мм.
Пластикова плитка
У пластикової плитки на торцях є спеціальні пази, завдяки яким вона легко збирається, причому сам процес укладання не просто швидкий, а моментальний, якщо порівнювати з іншими видами плитки. Але потрібно підготувати ідеальну підставу, щоб відразу ж після укладання пластикова плитка не була розчавлена або деформована.
Незважаючи на видиму крихкість, така плитка витримує величезні навантаження, володіє високою морозостійкістю, не вигоряє, а також не ковзає. Покриття можна дуже швидко розібрати і перенести на інше місце, зробивши тим самим перепланування саду.
Гумова плитка
За рахунок того, що в основі лежить гумова крихта, матеріал виходить м’яким і еластичним, тому він відносно безпечний при падінні, чому часто використовується при облаштуванні дитячих і спортивних майданчиків. Така плитка швидко монтується, відмінно поводиться при різкій зміні температур, не вигорає на сонці. Вона довговічна, проста в догляді, не ковзає при попаданні води.
Форми і розміри тротуарної плитки
Тротуарна плитка може значно відрізнятися за формою і розміром. Так, в довжину вона коливається, в основному, від 16 до 42 см, а ось в плані різних форм можуть зустрічатися найрізноманітніші варіанти. Різні виробники пропонують різний асортимент продукції, але частіше за все можна побачити такі типи плитки, як змійка, котушка, цеглинка, антик, луска, лілія, ромб, мозаїка, гжеліка, рондо хрестом і кільцями і т.д.
Якщо стоїть завдання зробити процес укладання плитки найбільш простим, ефективним і швидким, то краще вибирати ту, яка має однаковий розмір, а це вібропресована бетонна плитка. Вібролита плитка може мати деякі відмінності між окремими деталями, тому процес укладання затрудняється. Зате такий матеріал більш естетичний, а підсумковий результат буде коштувати витрачених зусиль. Якщо на плиті багато всіляких вигинів і западин, то перш ніж приступати до її укладання на заданому місці, потрібно потренуватися і викласти невеликий шматочок десь неподалік.
Маркування і класифікація тротуарної плитки
Форма і розмір плитки фігурують в її маркуванні, з якої можна судити, що за плитка знаходиться в упаковці.
Класифікація тротуарної плитки за формою така:
- К — квадратна плитка;
- П — прямокутна плитка;
- Ш — шестикутна плитка;
- Д — плитка яка призначена для шестикутних плит;
- Ф — фігурна плитка;
- ЕДД — дорожні елементи декору.
Так, якщо на плитці варто позначення 4К-7, то це означає, що це квадратна плитка четвертого типорозміру з товщиною 7 см.
Бетонна плитка класифікується ще й за типом використаного для виробництва бетону:
- У 22,5;
- У 25;
- У 35 і т.д.
Практичні поради з вибору найбіль популярної тротуарної плитки на основі цементу
Щоб тротуарна плитка прослужила вам довго і зберігала свій первісний вигляд максимальний час, при її виборі потрібно звернути увагу на ряд чинників:
- плитку, виготовлену на основі цементу, перевіряють на правильне співвідношення всіх компонентів в її складі по звуку, з яким окремі елементи вдаряються одна об одну: дзвінкий звук означає, що все в нормі, а глухий говорить про надлишок води, пластифікаторів, порушення технології і т .буд .;
- потрібно бути максимально обережним з насиченими кольорами плитки: сумлінні виробники використовують дорогий пігмент, якого достатньо зовсім небагато, щоб надати всій суміші яскравий відтінок, а недобросовісні використовують дешевий барвник у величезних кількостях, який потім в процесі експлуатації швидко вимивається;
- забарвлення плитки скрізь повинно бути рівномірним, а щоб перевірити, чи достатньо розламати одну з плиток і вивчити злам;
- жовті плями на зворотній поверхні плитки говорять про те, що виробничий процес не був дотриманий, і що разом з бетоном використовували глинистий пісок, який знижує міцність і довговічність;
- поверхня плитки повинна бути без бульбашок, сколок, тріщин і т.д.
Які документи повинні бути у продавця
Ще один важливий момент при виборі тротуарної плитки — перевірка всіх необхідних документів у продавця.
- Отже, при покупці на вимогу повинен бути наданий сертифікат відповідності, який підтверджує, що цей виріб виготовлено за прийнятим стандартам.
- Наявність висновку про випробування конкретної продукції, де вказується міцність, морозостійкість, водопоглинання, клас бетону і т.д., вкрай рекомендується.
Відповідальний сумлінний виробник завжди зможе показати необхідні документи, а ігнорування прохання про надання необхідних сертифікатів повинно викликати підозру.