Звукоізоляція — шумоізоляція будинку, квартири

Як правильно зробити звукоізоляцію стін, стелі, підлоги, перегородок в будинку або квартирі

Сторонні шуми і звуки з вулиці або від джерел всередині будинку поширюються по повітрю, а також за конструктивними елементами будинку — стінах, перегородках та перекриттях (пыдлозі, стелі). В результаті шум, що виник в одному місці, може докучати домочадцям у всіх приміщеннях будинку або квартири.

Особливо добре звучать  дерев’яні будинки, а також будинки, де в конструкціях широко використовується дерево. Дерево добре проводить звук — не дарма його застосовують для виготовлення різних музичних інструментів.

При проектуванні і будівництві житлового будинку необхідно передбачати заходи щодо захисту від шуму за наступними напрямками:

  • Приймати раціональні об’ємно-планувальні рішення. Наприклад, уникати сусідства вітальні та спальні. Вікна спальні повинні виходити в тихий сад, а не на галасливу вулицю і т.п.
  • Застосовувати огороджувальні конструкції (стіни, вікна, перегородки, перекриття), які володіють звукоізоляційними показниками не нижче встановлених норм.
  • Вибирати побутове обладнання, а також обладнання та влаштування інженерних систем з низьким рівнем створюваного ними шуму.
  • Використовувати звукопоглинальне облицювання, звуковідбиваючі екрани і віброізоляцію при монтажі інжинерного і санітарно-технічного обладнання будівель, а також шумопоглиначів в системах примусової вентиляції і кондиціонування повітря.
  • Споруджувати на ділянці шумозахисні екрани (паркани) і / або шумозахисні смуги із зелених насаджень.
  • Вибирати ділянку для будівництва будинку далеко від джерел вуличного шуму — автомобільних і залізних доріг, аеродромів, виробничих майданчиків і т.п.

Захист будинку від зовнішнього вуличного шуму

Основними джерелами зовнішнього шуму є потоки всіх видів транспорту, що проходить по автомобільних і залізничних магістралях, кораблі при їх русі в акваторіях, літаки в зонах повітряного підходу до аеропортів, виробничі, комунальні та енергетичні об’єкти і їх окремі будови, відкриті стадіони, а також внутрішньоквартальні джерела шуму:

  • автомобільний транспорт в місцях в’їзду в гаражі або стоянки;
  • обладнання примусової вентиляції і систем кондиціонування повітря найближчих до будинку об’єктів;
  • центральні теплові пункти, господарські двори магазинів, спортивні та ігрові майданчики, будмайданчика і ін.

Вимоги до звукоізоляції зовнішніх стін, дверей і вікон від зовнішнього шуму вибираються на підставі розрахунку. При виконанні акустичного розрахунку в приміщеннях будинку, спочатку визначають очікувані рівні шуму від зовнішніх джерел звуку в діапазоні частот 63 — 8000 Гц (октавні рівні звукової потужності). Потім, за результатами розрахунків вибирають заходи щодо звукоізоляції так, щоб забезпечити рівень шуму в приміщеннях, які захищаються в зазначеному діапазоні частот в межах норм.

Читайте також: Як правильно зробити розрахунок арматури і заармувати фундамент

Якщо будівництво приватного будинку планується на ділянці в зоні впливу зазначених вище джерел шуму, або будинок опинився в такій зоні, то необхідно доручити проектувальникам виконати розрахунки і визначити заходи по звукоізоляції зовнішніх огороджувальних конструкцій. Самостійно виконати такі розрахунки приватному забудовнику не по силам.

Забезпечити прийнятний рівень захисту від вуличного шуму при мінімальних витратах без залучення фахівців часто не вдається.

Захист від шуму всередині будинку

Основними джерелами шуму всередині приватного будинку є діяльність його мешканців, а також робота різного побутового обладнання та інженерних систем.

При проектуванні захисту від внутрішнього шуму, у порівнянні з захистом від вуличного шуму, застосовують інший підхід — встановлюють норми звукоізоляції огороджувальних конструкцій між приміщеннями того чи іншого призначення.

Для цілей захисту від звуку розрізняють:

Проникаючий шум — шум, що виникає поза захисним простором, що захищається і здатний проникати в нього через огороджувальні конструкції будівель, а також через системи вентиляції, кондиціонування повітря, водопостачання та опалення.

Постійний шум — шум, рівень звуку якого змінюється за час оцінки не більше ніж на 5 дБА при вимірюваннях на часовій характеристиці «повільно» шумоміра по ГОСТ 17187.

Непостійний шум — шум, рівень звуку якого змінюється за час оцінки більш ніж на 5 дБА при вимірюваннях на часовій характеристиці «повільно» шумоміра по ГОСТ 17187.

Повітряний шум — це звуки, що поширюються по повітрю: звук з телевізора, гучні крики, гавкіт собаки і т.п. Звукові коливання від джерела шуму передаються по повітрю на конструктивні елементи будинку і далі переносяться в сусідні приміщення.

Ударний шум виникає при безпосередньому впливі на конструкції будинку — стукають по підлозі каблуки дорослих, тупають діти, пересуваються стільці, падають краплі дощу на дах і т.д. Звукові коливання ударного шуму від місця виникнення поширюються по конструкціях будинку і випромінюються в повітряне середовище сусідніх приміщень.

Звукозахисні властивості огороджувальних конструкцій житлового будинку — внутрішніх стін, перегородок, перекриттів, характеризуються двома показниками:

  • Індексом ізоляції повітряного шуму огороджувальної конструкції Rw, дБ.
  • Індексом приведеного рівня ударного шуму (індексом ізоляції ударного шуму) Lnw, дБ (для перекриттів).

Індекс ізоляції повітряного шуму Rw, дБ: величина, що служить для оцінки одним числом ізоляції повітряного шуму огороджувальної конструкції. Визначається шляхом зіставлення частотної характеристики ізоляції повітряного шуму до спеціального нормативного спектром в діапазоні 100 — 3150 Гц. Цей показник застосовується для оцінки звукозахисних властивостей стін, перегородок і перекриттів.

Читайте також: Плюси та мінуси газобетону

Індекс приведеного рівня ударного шуму Lnw, дБ: Величина, що служить для оцінки одним числом ізоляції ударного шуму перекриттям. Визначається шляхом зіставлення частотної характеристики приведеного рівня ударного шуму під перекриттям зі спеціальним нормативним спектром. Цей показник використовується для оцінки звукозахисних властивостей перекриттів. Для стін і перегородок індекс ударного шуму не нормується.

Одиниця виміру рівня звукоізоляції повітряного шуму (евукоізоляція) R, дБ (децибел) — в загальному вигляді являє собою десятикратний десятковий логарифм відношення падаючої на огорожу звукової енергії до енергії, що пройшла через огорожу.

Завдяки логарифмічній залежності, рівень звукоізоляції 10 дБ сприймається органами слуху людини, як зменшення гучності в 3 рази, а в 3 дБ — як зменшення гучності приблизно в 2 рази.

Звід будівельних правил, СП 51.13330.2011 «Захист від шуму», встановлює наступні норми звукоізоляції для огороджувальних конструкцій всередині житлового будинку:

Для перекриттів житлових приміщень при передачі звуку зверху вниз: Норми звукоізоляції перекриттів в житлових приміщеннях

де Rw — індекс ізоляції повітряного шуму огороджувальними конструкціями, дБ (децибел);
Lnw — індекс наведеного рівня ударного шуму, дБ.

Для внутрішніх стін і перегородок нормується тільки індекс ізоляції повітряного шуму:

Для огороджувальних конструкцій величина розрахункового або фактичного індексу ізоляції повітряного шуму повинна бути більше норми, а величина індексу рівня ударного шуму навпаки, чим менше — тим краще.

Для типових конструкцій стін, перегородок, перекриттів рівень звукоізоляції розраховують заздалегідь і вказують в довідниках. Наприклад, за довідником перегородка з повнотілої керамічної цегли зі штукатуркою з двох сторін загальної товщиною 150 мм. (В 1/2 цегли) має індекс ізоляції повітряного шуму 47 дБ. Порівнюючи цей показник з вимогами норм (див. Таблицю вище) знаходимо, що такою перегородкою можна відокремити санвузол, а також встановити її між кімнатами або між кімнатою і кухнею.

Слід враховувати, що значення нормативних індексів звукоізоляції, зазначені в таблиці — це компроміс між рівнем звукового комфорту і витратами на будівництво. При будівництві приватного будинку для себе рекомендую орієнтуватися на більш високі значення нормативних індексів звукоізоляції огороджувальних конструкцій — на 3-7 дБ. Таке рішення забезпечить кращий звуковий комфорт в будинку, в порівнянні з квартирами в стандартних багатоквартирних будинках. Правда, це потребує деякого збільшення витрат на будівництво.

Звукоізоляція перекриттів, підлог і стель

Більшість конструкцій перекриттів, включаючи розміщення на них підлоги і стелі, забезпечують нормативний індекс звукоізоляції повітряного шуму. Особливо високі показники Rw мають залізобетонні монолітні перекриття.

А ось для захисту від ударного шуму доводиться передбачати спеціальні заходи.

Самий ефективний захист від ударного шуму, розташованого під перекриттям приміщень, забезпечує конструкція плаваючої підлоги. Основні елементи плаваючої підлоги — це стяжка з бетону і, розташований під нею, шар пружною звукоізоляції.

Пружний шар звукоізоляції, навантажений зверху важким бетоном стяжки, трохи стискається і утворює коливальну систему з певною резонансною частотою. Правильна настройка цієї коливальної системи забезпечить максимальне придушення ударного шуму. Резонансна частота системи залежить від ваги стяжки, а також значень динамічного модуля пружності Єдін, і відносного стиснення ε матеріалу звукоізоляції.

Звукоізоляція міжповерхового перекриття по дерев’яних балках (лагам) має гірші показники в порівнянні з перекриттями з бетону.
У перекритті по дерев’яних балках (лагам) звукопоглинальний матеріал, покладений між лагами, служить для захисту від повітряного шуму. Так як несуча здатність таких перекриттів невелика, то жорстку стяжку плаваючої підлоги робити з бетону не можна. У цьому варіанті перекриттів, жорстку стяжку плаваючої підлоги роблять у вигляді сухої збірної стяжки з будівельних плит.

Про те, як зробити підлогу з сухою збірної стяжкою читайте в статті: «Пол з сухою збірної стяжкою з листів ГВЛ, ЦСП».

Звукоізоляція перекриття за допомогою підвісної стелі особливо ефективна при передачі звуку від низу до верху.

Читайте також:Септик для приватного будинку без відкачування

Захист від шуму найбільш ефективний, якщо розміщений ближче до джерела звуку. Тишу в спальні, розташованою над вітальнею, забезпечують шляхом влаштування під перекриттям, в вітальні шумозахисної підвісної стелі.

Підвісну стелю роблять в квартирі для захисту від шуму зверху.

Розміщення між листами обшивки з гіпсокартону спеціальної плівки (мембрани) значно збільшує шумозахисні властивості стелі. В’язкоеластична мембрана являє собою синтетичний звукоізоляційний матеріал на полімерній основі. Найважливіша відмінність матеріалу — це його еластичність в поєднанні з високою щільністю. При товщині 1,8-5,3 мм поверхнева щільність мембран становить 3,5-10 кг / м2. Поєднання в обшивці матеріалів з різними властивостями створює умови для багаторазового відбиття, розсіювання і поглинання енергії звукової хвилі в кожному з шарів.

Виробник пропонує звукоізоляційні системи із застосуванням мембран не тільки для стель, але також стін, підлог, покрівель, акустичних екранів. Мембрана наклеюється безпосередньо на поверхню гіпсокартонних листів зсередини, з боку несучого каркаса.

Для кріплення каркаса підвісної стелі до перекриття рекомендується використовувати спеціальні звукоізолюючі кріплення — підвіси. Відмінною особливістю таких підвісів є наявність в їх конструкції пружного елемента.

Звукопоглинальним матеріалом в підвісних стелях зазвичай служать мати або плити з акустичної мінеральної вати. Звукоізолюючі матеріали в стелі укладають щільно без зазорів.

Звукоізоляція внутрішніх стін і перегородок

Звукоізоляція каркасних перегородок

Перегородка загальною товщиною 125 мм. — З шириною профілю каркаса 100 мм., З облицюванням з листів гіпсокартону товщиною 12,5 мм., Із заповненням плитами акустичної мінеральної вати 100 мм. має індекс ізоляції повітряного шуму 49 дБ.
Каркасна перегородка, показана на малюнку, має індекс ізоляції повітряного шуму Rw = 49 дБ. Загальна товщина перегородки 125 мм. Порівняйте, цегляна перегородка оштукатурена з двох сторін загальної товщиною 150 мм. володіє індексом звукоізоляції Rw = 47 дБ.

Як звукопоглинального заповнення каркасної перегородки використовуються спеціальні плити з акустичної мінеральної вати. Акустична мінвата відрізняється особливою прихильністю волокон. Завдяки цьому вона має низьку динамічну жорсткість і краще гасить шуми в порівнянні зі звичайною ватою. У той же час, цей матеріал залишається хорошим теплоізолятором.

У вертикальних конструкціях (в стінах, перегородках) рекомендується застосовувати вироби з мінеральної вати щільністю не менше 50 кг / м3. Менш щільні плити з часом можуть сповзати і злежуватися.

Різні виробники випускають в продаж вироби з акустичної мінеральної вати під своїми торговими назвами. Наприклад, акустична мінеральна вата AcoustCWool Concept (54 кг / м3 ± 10%, НГ);

Різні варіанти конструкцій каркасних перегородок з обшивкою з гіпсокартону на сталевому каркасі можуть забезпечити індекс ізоляції повітряного шуму в діапазоні 41 — 67 дБ, при загальній товщині перегородки 100 — 255 мм.

Звукоізоляція стін і перегородок з цегли та блоків

Кладку стін і перегородок з цегли, блоків та інших кладок матеріалів необхідно виконувати з ретельним заповненням швів розчином на всю глибину. Кладку штукатурять з двох сторін.

Нижче наведені значення індексу повітряного шуму для деяких конструкцій стін і перегородок з кладок матеріалів, оштукатурених з двох сторін:

  • стіна в дві цеглини (товщина зі штукатуркою 530 мм) — Rw = 60 дБ;
  • стіна в одну цеглину (товщина зі штукатуркою 280 мм) — Rw = 54 дБ;
  • стіна в півцеглини (товщина зі штукатуркою 150 мм) — Rw = 47 дБ.
  • токо ж в півцеглини з пустотілої керамічної цегли — Rw = 37 дБ.
  • стіна в півцеглини із силікатної цегли — Rw = 52 дБ.
  • стіна з блоків пористого бетону товщиною зі штукатуркою 180 мм. — Rw = 44 дБ.

Показники звукоізоляції стін і перегородок з кладок матеріалів можна збільшити, якщо виконати двошарову кладку з відстанню між шарами не менше 40 мм. Якщо повітряний проміжок заповнити звукопоглинальним матеріалом, то індекс звукоізоляції збільшиться ще більше.

Читайте також:Точка роси, пароізоляція і вентильований зазор

Для поліпшення звукоізоляції існуючих стін і перегородок їх зазвичай обшивають гіпсокартоном на пристінному каркасі. Конструкція схожа на каркасну перегородку з тією різницею, що обшивкою перегородки з одного боку служить існуюча стіна.

Стики і примикання стін, а також стін і перекриттів повинні бути виконані так, щоб в них були відсутні і не утворювалися під час експлуатації тріщини і щілини. Місця, в яких можливо їх поява під впливом навантаження або температурних і усадочних деформацій, закладають пружними герметиками.

Виниклі в процесі будівництва або експлуатації найменші тріщини в стінах і перегородках розчищають і закладають розчином або герметиками на всю глибину. Тріщина де небудь в кутку буде хорошим провідником звуку.

Звукоізоляція на мансарді

Звукоізоляція інженерних систем і устаткування

Труби різного призначення повинні пропускатися через міжповерхові перекриття та міжкімнатні стіни (перегородки) в еластичних гільзах (з пористого поліетилену і інших пружних матеріалів), що допускають температурні переміщення і деформації труб без утворення наскрізних щілин.

Для кріплення труб до огороджувальних конструкцій (стін, перегородок, перекриттів) необхідно застосовувати виброізолюючі опори з елементами пружного матеріалу.

Опалювальне і насосне обладнання систем опалення, водопостачання та примусової вентиляції необхідно розміщувати в окремому технічному приміщенні (котельні).

Для захисту сусідніх приміщень від шуму працюючого обладнання необхідно:

  • Не розміщувати по сусідству з котельні приміщення, де особливо потрібна тиша, наприклад, спальні.
  • Зробити в котельні плаваюча підлога. Устаткування, яке є джерелом шуму, слід розміщувати і прикріплювати до плаваючого підлозі, а не до стін.
  • Для стін і стелі котельні використовувати технічні рішення по збільшенню індексу ізоляції повітряного шуму на 4 — 7 дБ.
  • Труби, що виходять за межі огорожі котельні, повинні бути віброізольованого за допомогою гнучких вставок, або в місцях проходу через огорожі повинні бути віброізольованого по периметру пружним герметиком.

Для зниження шуму вентилятора, встановленого на вході в вентиляційний канал, слід:

  • не застосовувати вентилятор, що створює надлишковий тиск і витрату повітря;
  • вибирати агрегат з найменшими питомими октавними рівнями звукової потужності;
  • знижувати опір руху повітря, збільшуючи по можливості перетин каналу, і забезпечувати плавне підведення повітря до вхідного патрубка вентилятора.
  • в місці кріплення та прилягання корпусу вентилятора до стіни розмістити віброізоляцію з пружного матеріалу.

Труби каналізації захищають акустичним екраном.

Акустичний екран виготовляють з твердих будівельних листів на каркасі або без. З боку джерела шуму поверхню екрану облицьовують звукопоглинальним матеріалом. Екран слід розташовувати якомога ближче до джерела шуму. Він може оточувати джерело шуму з одного або декількох сторін.

Акустичний екран в будинку для труб каналізації найчастіше роблять з листів гіпсокартону на каркасі з металевого профілю.

За допомогою пристрою акустичного екрану можна зменшити шум в будинку від інших джерел звуку, наприклад холодильника або газового котла, встановленого на кухні.

Зовнішні блоки місцевих систем кондиціонування повітря (спліт
систем) можуть бути встановлені на фасадах і на покрівлі будинку, якщо передбачені заходи щодо усунення передачі від них вібрації на будівельні конструкції (причини виникнення структурного шуму в приміщеннях).

Звукоізоляція дверей і вікон

При проектуванні дверей, воріт і вікон слід звертати особливу увагу на вживання заходів по підвищенню їх ізоляції від повітряного шуму.

Підвищення звукоізоляції вікон може бути досягнуто збільшенням товщини скла, збільшенням товщини повітряного проміжку між склом, закріпленням скла в палітурках за допомогою пружних прокладок, застосуванням запірних пристроїв, що забезпечують щільне закривання вікон.

В даний час найбільш доцільним є застосування готових конструкцій шумозахисних вікон, забезпечених вентиляційними елементами з глушниками шуму. Підбір шумозахсного вікна повинен проводиться на основі акустичного розрахунку необхідного зниження зовнішнього шуму. Звукоізолюючі властивості вікон і дверей повинні бути підтверджені результатами сертифікаційних випробувань. При замовленні вікон і дверей вимагайте сертифікат.

Підвищення ізоляції повітряного шуму дверима може бути досягнуто за рахунок:

  • збільшення поверхневої щільності їх полотна;
  • щільною пригону полотна до коробки;
  • застосування ущільнюючих прокладок в притворах дверей.

Щілини і нещільності між коробкою дверей і огорожею, до якого вона примикає, повинні бути щільно забиті. Необхідно також передбачати запірні пристрої, що забезпечують щільний притиск дверей до коробки, замкові щілини повинні бути закриті.

Допускається проектування подвійних дверей з тамбуром, стінки якого облицьовані звукопоглинальним матеріалом.

5/5 - (1 голос)
Vashchuk:
Схожі статті
Disqus Comments Loading...