Як вибрати лінолеум: види, типи, технічні характеристики

Технологія виготовлення лінолеуму відома дуже давно: грубе ткане полотно з конопляних або лляних волокон просочували полімеризованою лляною олією і розчиненою сосновою смолою, завдяки чому виходили еластичні і міцні листи.
Натуральні матеріали не втратили популярності: в якості наповнювача і раніше використовують крихту звичайного або коркового дерева, а скріпляє заливку — лінолеумний цемент — виготовляють з каучуку, спеціально підготовлених рослинних масел і деревних смол.

Основою може служити синтетичне полотно, склополотно або поліестер, цемент виготовляється переважно з полівінілхлориду. Синтетичні покриття можуть бути одно- і багатошаровими, на технічній мові гомо- і гетерогенними. Однорідний лінолеум не відрізняється різноманітністю малюнків і забарвлень, але характеризується підвищеною зносостійкістю. Гетерогенні покриття влаштовані досить складно, у дешевих зразків художні шедеври майже завжди працюють на шкоду фізико-механічним якостям.

Види і їх застосування

Побутові різновиди характеризуються високою екологічністю і різноманітністю малюнків. Якісний натуральний лінолеум не поступається в своїх характеристиках новомодному синтетичному, при цьому він виглядає природно і дуже тепло. Лінолеум для житлових приміщень може бути як одно- так і багатошаровим, по останнім здебільшого відноситься до ненатуральних покриттів.

«Комерційний» лінолеум загального призначення, як правило, синтетичний. Він характеризується високою зносостійкістю, що корисно для укладання в зонах з великими прохідними навантаженнями: офісних, виробничих і торгових приміщеннях, підсобних кімнатах або коридорах. Забарвлення такого лінолеуму зазвичай монохромне і має нейтральні тони. Одноколірні матеріали відносяться до гомогенного типу, малюнки і текстури характерні для багатошарових покриттів.

Корисно знати. Ціни на будівельно-ремонтні роботи

Існують і спеціальні різновиди. До таких можна віднести гетерогенний лінолеум з укріпленої поліуретаном поверхнею, призначення якого — спортивні та тренажерні зали, складські приміщення, а в деяких випадках навіть місця стоянки автомобілів і відкриті майданчики. За рахунок високої щільності та міцності цей лінолеум непогано переносить як статичні, так і інтенсивні динамічні навантаження.

Товщина і ширина лінолеуму

Сфера застосування лінолеуму визначається його зносостійкістю. Вона, в свою чергу, залежить від товщини захисного покриття, міцності полотна основи і еластичності наповнювача. Лінолеум товщиною до 1,5 мм зазвичай має тільки тонку (до 0,2 мм) вінілову плівку на поверхні, або не захищена зовсім. Інша крайність — це відсутність в тонкому лінолеумі тканого полотна. Цим грішать безпідставні вироби, деякі з яких, заради справедливості,  її дійсно не потребують. Тонкі покриття повністю оновлюють раз в 3-4 року в ході косметичних ремонтів. Перевага в дешевизні, плюс частіше буде можливість «погратися» з оформленням кімнати. Такий лінолеум ідеально підходить для спалень, але і в інших приміщеннях теж застосуємо, якщо прохідна зона накрита килимом.

Гарне товсте покриття має лінолеум товщиною 2-2,5 мм. Розгортати такий краще на кухні або в дитячих кімнатах, там, де є високий ризик пошкодити підлогу. Для передпокою і коридорів не підходить, в них краще укладати 3, 3,5 і 4 мм полотна з шаром захисного покриття 0,5-0,7 мм. Максимальна товщина лінолеуму — 4,5 мм, це вже комерційні варіанти. Правило «чим товще — тим міцніше» справедливо майже завжди, за винятком деяких сортів синтетичного лінолеуму: за рахунок більш просунутої технології виробництва вони мають високу щільність і меншу товщину при тій же міцності.

Стандартні значення ширини — від 1,5 до 5 метрів, «» сусідні типорозміри Відрізняються на 0,5 метра. Вибирати потрібно з тим розрахунком, щоб лінолеум був ширше короткої стіни приміщення, тобто ліг суцільним полотном. Якщо це неможливо, доведеться вдаватися до спайки, або зонування по підлозі.

Текстура, фактура і забарвлення

У великій кількості художніх і дизайнерських рішень з лінолеумом може конкурувати хіба що ламінат.
Найпростіші покриття — монохромні. Одношарові представляють товсту і міцну плівку, яка майже не чутлива до механічного впливу. Затирається згодом, особливо в прохідних зонах, але це досить легко усунути оновлюючим шліфуванням. Застосовується переважно в офісах і громадських закладах, хоча при спайці декількох монохромних покриттів в малюнок підлогу набуває цілком престижний для житлового приміщення вигляд. Підвид монохромних покриттів — зернистий лінолеум, що імітує граніт.

Відомий мало не кожному лінолеум, своїм малюнком імітує деревні волокна. Досить часто для різноманітності на них наносять рослинний або геометричний орнамент. Мало не половину «деревних» різновидів становлять покриття, що імітують палацовий або художній паркет. У будь-якому випадку малюнок може також супроводжуватися тисненням, такий лінолеум виглядає ще більш натурально.

Власне, виробникам немає різниці, який малюнок друкувати, тому їх регіональні представники з радістю беруться за ексклюзивні замовлення. Можливі варіанти аж до фотополіграфіі або нанесення фірмового логотипу. Це надає додаткові можливості для великих компаній і індивідуальних дизайнерських проектів.

Основні аргументи проти лінолеуму на підлозі

На закінчення розглянемо основні приводи відмовитися від лінолеуму і то, наскільки вони обґрунтовані.

Один з міфів полягає в тому, що лінолеум на підлозі буде дуже холодним. Частка правди в цьому є, але за коефіцієнтом теплопровідності натуральний лінолеум можна порівняти з деревом. Синтетичний лінолеум перешкоджає відтоку тепла дещо гірше, але це усувається спіненою або джутовою підкладкою.

Другий аргумент проти лінолеуму теж пов’язаний з тактильними відчуттями: через м’яку глянсову плівку підлога буквально липне до ніг. Це дійсно так, хоча у покриттів з тисненням такий ефект менш помітний.

Лінолеум недовговічний — ще один предмет постійної дискусії. Дешевий — безумовно, все залежить від класу зносостійкості і правильного укладання, для деяких виробів виробники називають терміни експлуатації більше 10 років.

Нарешті, лінолеум часто називають небезпечним для здоров’я матеріалом. Судіть самі: в складі натурального лінолеуму тільки природні компоненти, синтетичний же складається з дуже стабільних і хімічно інертних полімерів. В останньому випадку можна привести як плюс високий рівень радіологічної безпеки: домішки в виробничу сировину практично відсутні.

Повністю справедливий недолік лінолеуму — його потрібно міняти повністю в разі псування. Здебільшого таке Трапляється ПРИ проливанні на підлогу СИЛЬНИХ, барвників, чорнила зеленки. Плями і бруд в лінолеум в’їдаються дійсно сильно, тому він потребує частого вологого прибирання.

5/5 - (1 голос)
Vashchuk:
Схожі статті
Disqus Comments Loading...