Підготовчі роботи
Для початку необхідно визначити місце, де буде знаходитися септик:
Мабуть основне що потрібно враховувати при будівництві — це напрямок течії грунтових вод і щоб поруч не було колодязів, ставка, басейну і струмка. На якій відстані облаштувати септик від перерахованих вище об’єктів, дивіться на картинці нижче;
Септик розміщуйте на дренованому грунті
Розташування септика на ділянці
Важливо: Фахівці рекомендують розташовувати септик, на відстані не менше 1,5 метра від фундаменту, але і занадто далеко копати не варто, врахуйте, чим далі від будинку він буде, тим глибше доведеться копати яму, так як трубу обов’язково слід вести під ухилом ( не менше 30 градусів) .Також рекомендується укладати труби тільки прямо, без всяких поворотів і вигинів.
Необхідний інструмент і матеріали
Якщо є можливість викопати яму для септика технікою, вам пощастило, якщо — ні, не біда, це можна зробити і своїми руками.
Для роботи нам потрібно приготувати:
- лопату;
- бетономішалку (або ємність для приготування розчину);
- зварювальної апарат;
- косинець;
- рулетку;
- Пилу.
З матеріалів нам буде потрібно:
- цемент;
- пісок;
- гравій;
- старі дошки або горбиль (для опалубки);
- арматура;
Матеріал для зміцнення стін ями. Вибір матеріалу залежить від того, чим «зручніше» вам працювати. Для зміцнення стін можна використовувати: цеглу, камінь, бетон, бетонні кільця. Або не зміцнювати стіни, а вкопати вже готові пластикові ємності. У нашому варіанті ми будемо використовувати бетон;
ПВХ труби (діаметром не менше 100мм)
Покрокова інструкція з облаштування септика для будинку без відкачування
Загальна схема септика
Крок 1: Копаємо яму, рекомендовані розміри 3х2 м, глибиною 2,5 метра. Не дивуйтеся довжині ями 3 м., Нам її доведеться ділити на 3 ємності.
Крок 2: Зміцнюємо стіни, ми будемо це робити бетоном. Встановлюємо по периметру ями дерев’яну опалубку. Готуємо розчин, для цього необхідно взяти одну частину цементу, дві частини піску і 3 частини гравію. Додаємо воду і замішуємо бетон.
Опалубка для зміцнення стінок ями
Порада: Не робіть розчин занадто рідким, або дуже густим. Для більшої міцності бетону, можна додати в розчин 200 грам рідкого скла.
Заливаємо в опалубку приготований розчин, не забуваємо робити армування. Через 2 дні після заливки, опалубку можна зняти і переставити на наступну ділянку. Після заливки всього периметра, робимо перегородки.
Порада: Для перегородок можна використовувати добре закріплені листи шиферу.
В кінці даних робіт ми отримали три ємності: в першій і в другій нам необхідно забетонувати ще й підлогу, а в третю ємність підсипаємо пісок і гравій, шаром 20 — 40 см.
На цьому етапі можна і потрібно прокласти пластикові труби, зливу в першу ємність і між ємностями зверху. Виконана робота повинна виглядати так:
Кінцевий результат по зміцненню стінок
Нечистоти потрапляючи в першу ємність, розкладаються на важкі і рідкі фракції. Для прискорення переробки через два роки можна додати в першу ємність бінарний біопрепарат, зробити це можна через каналізацію, або витяжну трубу.
Після наповнення першої ємності, в другу потрапляють чистіші відходи і вона, відповідно, заповнюється ще довше. Ну а третя ємність починає заповнюватися років через п’ятнадцять і зовсім майже без суспензій. До того ж третя ємність без бетонного дна і всі нечистоти йдуть безпосередньо в грунт, так як яма у нас глибока, то і шкоди нашим посадкам це не принесе.
Крок 3: Після зміцнення стін в ямі, бетону даємо набрати міцності три, чотири дні і тільки потім робимо перекриття ями. До цього етапу ставимося серйозно.
Перекриття зверху
Встановлюємо зверху ями зварену гратчасту конструкцію, більшого розміру, ніж сама яма, для більш якісної фіксації її можна додатково приварити до арматури, яка стирчить зверху зі стін. Далі на неї укладаємо сталевий лист розміром 4х3 м, щоб він щільно лежав на землі. І тільки потім все це зверху заливаємо бетоном товщиною не менше 100 мм, не забуваючи залишити вентиляційну трубу.
Бетонування септика зверху
Якщо Ви заглибили верхній рівень септика на 0,5 метра і потім зверху покладете родючий грунт, у вас вийде чудова тепла грядка, яку можете засіяти газонною травою, зробити квітник. У мене на такій грядці прекрасно ростуть огірки.