Для заливки фундаменту використовуються різні види опалубки. Найбільш зручною в монтажі вважається недорога і проста в установці незнімна конструкція. Її різновидів також існує кілька, проте найпопулярнішою є пінополістирольна. Далі в статті і поговоримо, як правильно зібрати дану конструкцію своїми силами. До речі, варто зауважити що пінополістирольні блоки доцільніше купити готовими, ніж заливати їх з нуля.
Закуповуємо необхідний матеріал
Складається незнімна опалубка з елементів довжиною близько метра. Пінополістирольні листи кожного такого блоку, призначеного для заливки фундаменту, з’єднані між собою пластиковими стяжками. Іноді всередині встановлюється і арматура. Крім власне самої опалубки для зведення фундаменту потрібно буде придбати:
- Прут арматурний 12мм. Збірка каркаса
- Цемен М400. Заливка стрічки
- Пісок. Річковий просіяний
- Щебінь. Середніх фракцій, гранітний або гравійний
- Поліетиленова плівка. Товста технічна Гідроізоляція стін і підошви
Земельні роботи
Попередньо, як і при використанні звичайної опалубки, копається траншея глибиною близько 70 — 100см. Розмітку під неї роблять методом «єгипетського трикутника». Кути обов’язково варто перевірити нівеліром. Вони повинні бути ідеально прямими. Ширина траншеї — 40 — 50см плюс товщина пінополістирольного листа блоку, помножена на два.
На дно готової траншеї укладається плівка (з нахлестом на всю висоту стін) і засипається пісок шаром в 20 — 30см. Утрамбувати його можна, поливаючи водою зі шланга і утоптуючи. Потім встановлюються вертикальні арматурні прути (в два ряди по центру) і заливається п’ятисантиметрова підбетонка. Прути повинні розташовуватися строго вертикально. Крок між ними дорівнює відстані між розпірками блоків.
Встановлення пінополістирольних блоків
Технологія складання самої незнімної опалубки, особливою складністю не відрізняється. Монтаж проводиться в кілька етапів:
- Блок одягається крізь пластикові елементи на арматуру і встановлюється на подбетонку.
- Точно також монтуються і інші блоки. Монтувати опалубку в залежності від висоти елементів припадає зазвичай в 3-4 ряди. Між собою по вертикалі і горизонталі блоки з’єднуються за принципом шип / паз.
- У міру складання опалубки слід монтувати і арматуру. Поздовжні прути протягується крізь отвори в розпірках, поперчені фіксуються між ними.
Важливо: Арматурні прути кріплять між собою з використанням в’язального дроту. Зварювання застосовувати не можна. Інакше метал всередині бетону згодом почне швидко іржавіти.
Іноді незнімна опалубка для заливки фундаменту йде розбірними блоками. Зібрати їх своїми руками також просто. Стінки з’єднуються елементами які йдуть в комплекті розпірками ПВХ. Для кріплення останніх на внутрішній поверхні пінополістирольних листів передбачені спеціальні гаки.
Заливка опалубки бетоном
Після складання опалубки приступають до закладки цементного розчину. Для фундаменту рекомендується використовувати матеріал, маркуванням не нижче М400 — М500.
Порада: Бетон краще замішувати в бетономішалці. У цьому випадку він вийде набагато якіснішим. Особливо густим цементний розчин для пінополістирольної опалубки бути не повинен. Суміш при укладанні потрібно періодично протикати дерев’яним кілком чи прутом для видалення бульбашок.
Бажано виконати закладку бетону по всій висоті незнімної опалубки за один раз. Часто зробити цього самотужки не вдається. В цьому випадку для заливки фундаменту застосовується пошарова технологія. Укладання нової партії виконують не пізніше ніж через 12 год після закінчення заливання попередньої. З’єднання бетону при цьому буде відбуватися за методом «гарячого шву».
З перервою на добу укладати шари розчину не можна. Шви між ними в цьому випадку вийдуть неміцними і почнуть кришитися. Якщо залити нову партію протягом 12 годин з якихось причин не виходить, потрібно дочекатися затвердіння нижчого шару і тільки після цього виконувати укладання наступного. Цей метод називається технологією «холодного шву».
Після того як стрічка фундаменту буде залита повністю і вистоїться не менше 4 — 5 тижнів її поверхню потрібно гідроізолювати від капілярної вологи руберойдом (двома шарами) з проклеюванням бітумною мастикою. Далі приступають до заливання або кладці стін.