Пінополістирол — характеристики і критерії вибору

Опалення квартири в зимовий час обходиться нам ой як недешево, а ціни на енергоносії з кожним роком непомірно зростають. І дуже шкода, коли настільки дорого обходиться тепло і вономарно йде з квартири назовні. Причому втрати ці просто величезні. Втім, є непоганий спосіб їх знизити: обшити зовнішні стіни будинку пінопластовими, інакше кажучи, полістирольними, плитами.

Про Властивості пінополістиролу — детально и доступно

Розглянемо технічні характеристики пінополістиролу, які дійсно відповідають даним утеплювача, пізніше торкнемося і тих моментів его властивостей які є спірними, але постійно просуваються продавцями та виробниками.

Про теплопровідність

Пінопласт є не що інше, як безліч бульбашок повітря, вкладені в тоненькі Оболонки з полістіролу. При цьом співвідношення таке: два відсотки полістіролу, інші дев’яносто вісім — повітря. В результаті виходить щось на кшталт твердої піни, звідси и назва — пінополістирол. Повітря герметично запаяне усередені бульбашок, Завдяки чому матеріал відмінно утримує тепло. Адже як відомо нерухомий повітряний прошарок — чудовий теплоізолятор.

Стаття в тему: Що краще мінвата чи пінопласт – відмінності і найкращі сфери застосування

У порівнянні з мінеральною ватою коефіцієнт теплопровідності у даного матеріалу нижчий. Він може мати значення від 0,028 до 0,034 вата на метр на Кельвін. Чим щільніше пінопласт, тим більше значення його коефіцієнта теплопровідності. Так, для екструдованого пінополістиролу, що має щільність 45 кілограмів на кубометр, цей параметр становить 0,03 вата на метр на Кельвін. При цьому мається на увазі, що навколишня температура не вищє сімдесяти п’яти і не нижче мінус п’ятдесяти градусів цельсія.

Про паропроникність і поглинання вологи

Звичайний пінопласт має нульову паропронікність. А характеристики екструдованого пінополістиролу, який виготовляється особливим чином, інші. Його паропронікність коливається від 0,019 до 0,015 кілограма на метр-годину-Паскаль. Це здається дивним, так як, по ідеї, подібний матеріал з пінною структурою пар пропускати не мав би. Відповідь проста — в щільному екструдованому пінопласті формировання проводитися шляхом різання. Ось і проникає пар через ці розрізи, проникаючи в середину повітряних бульбашок. Звичайний же пінопласт, як правило, не ріжуть, тому він і не паропроникний.

Що стосується вбирання води, то тут ситуація зворотня. Якщо занурити лист простого пінопласту в воду, то він вбере її до 4 відсотків. Щільний пінополістирол, виготовлений методом екструзії, залишиться практично сухим. Він вбере в себе води в десять разів менше — всього лише 0,4 відсотка.

Відео: Пінополістирол дихає

Про міцність

Тут пальма першості належить екструдованому пінополістиролу, у якого зв’язок між молекулами дуже міцний. По міцності статичного вигину (від 0,4 до 1 кілограма на квадратний сантиметр) він помітно перевершує рядовий пінопласт (його міцність лежить в межах від 0,02 до 0,2 кілограма на квадратний сантиметр). Тому останнім часом звичайного, не екструдованого, пінопласту виробляється все менше, тому що він менш затребуваний. Метод екструзії дозволяє отримати більш сучасний матеріал для ізоляції, міцний і вологостійкий.

Чого боїться пінополістирол

Пінополістирол ніяк не реагує на такі речовини, як сода, мило і мінеральні добрива. Він не взаємодіє з бітумом, цементом і гіпсом, вапном і асфальтовими емульсіями. Не шкодять йому і грунтові води. А ось скипидар з ацетоном, деякі марки лаків, а також оліфа здатні не тільки пошкодити, але і повністю розчинити цей матеріал. Розчиняється пінопласт і в більшості продуктів, одержуваних шляхом перегонки нафти, а також в деяких спиртах.

Не любить пінопласт (ні звичайний, ні екструдований) прямих сонячних променів. Вони його руйнують — при постійному ультрафіолетовому опроміненні матеріал стає спочатку менш пружним, втрачаючи міцність. Після цього справу руйнації довершують сніг, дощ і вітер.

Відео: Пінопласт і ацетон — хімічний дослід

Про здатність поглинати звуки

Якщо треба врятуватися від зайвого шуму, пінополістирол стовідсотково не допоможе. Ударний шум він трохи приглушити в стані, але лише за умови, що буде прокладений досить товстим шаром. А ось повітряні шуми, хвилі яких поширюються по повітрю, пінопласту не по зубах. Такі особливості конструкції і властивості пінополістиролу — жорстко розташовані осередки з повітрям всередині виявляються повністю ізольованими. Так що для звукових хвиль, що летять по повітрю, треба ставити перепони з інших матеріалів.

Про біологічну стійкість

Як з’ясувалося, цвіль на пінопласті жити не спроможна. Це підтверджено американськими вченими, які в 2004 році провели ряд лабораторних досліджень. Дані роботи були замовлені фірмами-виробниками пінополістиролу з США. Результат їх повністю задовольнив.

Вся правда про нешкідливість, негорючість і довгий термін служби

У плані екології пінопласт абсолютно безпечний — адже при його виробництві не використовується фреон, що пробиває дірки в озоновому шарі Землі. Полістирол здатний служити багато років, не втрачаючи своїх властивостей — випробування показали, що його можна багаторазово розморожувати і заморожувати, і якість матеріалу при цьому не страждає. Даний матеріал не схильний до горіння, так як в його склад входять спеціальні речовини — антипірени. Все це здається абсолютно правильним і незаперечним, але лише на перший погляд. Є кілька нюансів. Про них поговоримо далі.

Питання екології

На жаль, на повітрі пінополістирол окислюється. Причому пінопласт звичайний, який має більш рихлу структуру, більш схильна до цього процесу. Екструдований матеріал окислюється повільніше, але і його чекає така ж доля. І навіть горіння ніякого не треба — достатньо тридцятиградусну спеку на вулиці. В процесі окислення виділяється маса шкідливих речовин. Це бензол з етилбензолу, толуол, отруйний формальдегід, метиловий спирт і ацетофенон. Тільки що покладений пінопласт ще і стирол виділяє, так як повна полімеризація матеріалу неможлива в стадії виробництва. А поки полімеризація не буде завершено процес, виділення стиролу не припиниться.

Стаття в тему: Технологія утеплення будинку пінопластом

Виробники пінопласту намагаються оскаржити інформацію про шкідливість пінополістиролу. Вони кажуть, що їх сировина менш шкідлива, ніж дерево. Мається на увазі виділення деревом шкідливих речовин при горінні. Це неправда — якщо пінополістирол нагріти до температури, що перевищує 80 градусів, то такий «букет» речовин випливе — куди там дереву.  У них містяться, наприклад, фосген (карбонілдіхлорід), синильна кислота (гідроціанід), бромистий водень (гідробромід).

Питання горючості

Насправді будь-який полістирол горить. Лукавлять виробники, заявляючи, що він згасає самостійно, будучи менш небезпечним, ніж дерево — на жаль, це не так. Подібна заява явно суперечить російському ГОСТу 30244-94, за яким пінопласти по горючості зараховані до груп Г3 і Г4 — найнебезпечніші.

Говорячи про пожежобезпеку пінополістиролу, виробники хитрують, використовуючи європейські стандарти, що відрізняються від вітчизняних. Там горючість визначається за трьома оціночними характеристиками: біологічною, хімічною та комплексною. Відповідно до першої з них, найнебезпечніший по займистості матеріал — саме дерево. Але при цьому токсичність визначається вкрай приблизно, далеко не в повному обсязі. І повністю порівняти шкідливість продуктів згоряння пінопласту і деревини цим способом не виходить. З хімічним методом справа йде так само.

А ось комплексна методика, яку в Європі прийнято використовувати при перевірці полімерів, здатна дати правдиві результати. Але українські фірми, що продають пінопласт з Європи, надаючи покупцям технічні характеристики пінополістиролу, показують лише біологічний і хімічний тести матеріалу. Точно так само роблять і деякі вітчизняні виробники пінопласту, відкриваючи тільки частину інформації споживачеві. Так істина виявляється прихованою від широких мас.

Ще одним способом перекрутити факти є ефектне підвішування пінопластової плити в повітрі, а потім її підпалювання. Для цього на плиту впливають знизу запаленим пальником. Результат говорить сам за себе — вигоряє лише той шматочок, який знаходився в контакті з пальником, а далі вогонь не йде. Але ж цей досвід ніяк не відповідає реальним умовам експлуатації, і може служити лише в якості фокусу. А ось якщо на площину з негорючого матеріалу покласти шматок пінополістиролу і підпалити, вона зовсім не згасне. Адже розпечені краплі пінопласту, що утворюються при нагріванні невеликого шматочка, перенесуть вогонь на всю його поверхню. Результат не змусить себе чекати — плита згорить повністю.

Якщо взяти пінополістирол, що не включає в себе антипірени, то його коефіцієнт утворення диму дорівнює +1048 квадратних метрів на кілограм. У пінопласту з ефектом самозатухания цей показник більше — 1219 квадратних метрів на кілограм. У гуми, наприклад, він становить 850 квадратних метрів на кілограм, а у дерева і того менше — всього 23 квадратних метра на кілограм. Щоб було зрозуміліше, наведемо такі цифри: якщо задимленість в кімнаті більше 500 квадратних метрів на кілограм, то, витягнувши руку, можна не побачити її пальців.

Антипірени (найчастіше гексабромціклододексан) додають в пінополістирол для збільшення його пожежної безпеки. У нас в країні прийнято позначати такий пінопласт буквою «С». Це повинно, по ідеї, означати, що матеріал має властивість затухати самостійно. Але на практиці з’ясовується, що пінополістирол з антипіреном горить нітрохи не гірше, ніж який не містить цієї добавки. Він лише загорається гірше, не роблячи цього мимовільно при підвищеній температурі. Клас його горючості — Г2, але через кілька років він перетворюється в Г3 або Г4 — властивості антипірену з часом погіршуються.

Питання терміну служби

Якщо правильно експлуатувати пінополістирол, закриваючи його зверху штукатуркою або іншим захисно-декоративним шаром, то він прослужить років 30, не менше. Правда, на ділі все виявляється не так райдужно — то майстри зліплять теплоізоляцйну нашвидку абияк, то замовник постарається заощадити за рахунок матеріалів, то недосвідчений майстер помилок наробить при монтажі пінополістирольних плит.

Одна з таких помилок — неправильний розрахунок товщини утеплювача. Багатьом здається, що якщо взяти товсту тридцятисантиметрову плиту пінопласту, то вона і прослужить довше, і в будинку тепліше буде. Але це не так — матеріал великої товщини від перепадів температури піде тріщинами і хвилями, під які буде проникати холодне повітря. Треба зауважити, що в Європі прийнята норма — утеплювати будинки зовні пінополістиролом не більше 3,5 міліметра товщиною. Це дозволяє під час пожежі зменшити небезпеку отруєння.

Як безпомилково вибрати пінополістирол

Пінопласт є одним з найпопулярніших будівельних матеріалів. Він легкий, теплий і дешевий, а працювати з ним дуже просто. Так як попит великий, то і пропозицій від виробників з’являється все більше. І кожен з них запевняє, що саме його пінопласт — найкращий, а з якістю вище всяких похвал.

  1. Гублячись від незліченної кількості пропозицій, не поспішайте купувати матеріал. Спочатку уважно прочитайте його параметри. Якщо вам треба утеплити фасад, беріть пінополістирол ПСБ-С, що позиціонується як самозатухающий. Марка його повинна бути не нижче сорокової. А якщо марка має число 25 і менше, то і не дивіться в бік такого матеріалу — він хіба що для упаковки годиться, але ніяк не для будівельних робіт.
  2. Майте на увазі, що пінопласт ПБС-С-40 (сороковиї марки) може мати різну щільність — від 28 до 40 кілограмів на кубічний метр. Виробнику вигідно таким чином вводити покупця в оману — на виробництво пінополістиролу меншої щільності йде менше коштів. Тому не можна орієнтуватися лише на число в назві марки, а треба попросити показати технічні характеристики екструдованого пінополістиролу.
  3. А ще буде відмінно, якщо вам розкажуть, як саме виготовляють даний пінополістирол. Адже якщо його щільність більше 35 кілограмів на кубічний метр, то це повинна бути тільки екструзія. Звичайним способом, не використовуючи сильне стиснення, можна домогтися щільності не вище, ніж 17 кілограмів на кубічний метр.
  4. Перед покупкою спробуйте відламати шматочок матеріалу з самого краю. Якщо це виявиться низькосортний пакувальний пінопласт, то він розламається з нерівним краєм, з боків якого будуть видні круглі маленькі кульки. Матеріал же, отриманий методом екструзії, на місці акуратного розлому має правильні багатогранники. Лінія розлому буде проходити через деякі з них.
  5. Що стосується виробників пінополістиролу, то кращими з них є європейські фірми «Polimeri Europa», «Nova Chemicals», «Styrochem», «BASF». Вони мають потужність виробництва, якої цілком вистачає для виготовлення пінополістиролу вельми високої якості.

Висновок

Хоча пінопласт, як з’ясувалося, небезпечний при горінні і виділяє при цьому шкідливі речовини, він залишається одним з найбільш затребуваних утеплювачів. Адже як утеплювач пінополістирол має масу переваг: він найдешевший, легко ріжеться звичайним ножем, майже не вбирає вологу і добре тримає тепло. Не дарма чотири європейських будівлі з п’яти мають саме пінополістирольне утеплення фасаду. Причому як житлові будинки, так і офіси, і виробничі приміщення.

Правда, говорити про тривалі дослідження даного матеріалу поки рано — ще й півстоліття не минуло з початку його використання. Тому ті, хто говорять про термін служби пінополістиролу більше 80 років, можуть підтвердити свої слова тільки випробуваннями в лабораторних умовах. Але їм стовідсотково вірити не варто — адже для того, щоб отримати потрібні результати, можна особливі зразки в лабораторію відправити.

Найголовніше при експлуатації пінополістиролу в зовнішньому середовищі — надійно укрити його від сонячних променів і атмосферних впливів. Для цього треба використовувати штукатурну суміш, до складу якої входить цемент. Покриття слід накладати щільно, не повинно залишитися жодного просвіту. Інакше крихітний сонячний промінчик може з часом повністю зруйнувати теплоізоляцію.

А ось всередині пінопласт для утеплення застосовувати не варто, що б не стверджували виробники. Нехай собі говорять, але ж в разі пожежі їх поруч не виявиться, а ось токсичні продукти горіння можуть завдати величезної шкоди. Прикладом може бути всім відома трагедія в клубі Хромая лошадь, де більшість відвідувачів просто задихнулися продуктами горіння даного утеплювача.

Відео: Пінополістирол — плюси і мінуси

3.5/5 - (2 голоса)
Vashchuk:
Схожі статті
Disqus Comments Loading...